Porady domowe

Ruszamy pralce na pomoc - czyścimy filtry

Telewizyjne reklamy spopularyzowały problem twardej wody, jako przyczynę psucia się pralek. Jednakże równie częstym problemem jest także filtr, odprowadzający brudną wodę! Mało kto wie, że należy go systematycznie czyścić.
Ruszamy pralce na pomoc - czyścimy filtry
REKLAMA

Co to za filtry?
Każda pralka wyposażona jest w pompę odpływową, która odprowadza brudną wodę. Otacza ją filtr zabezpieczający przed zatkaniem odpływu twardymi elementami. Skąd one się biorą? Pewnie nie jeden raz zapomnieliśmy dokładnie opróżnić kieszeni w ubraniach. To właśnie ten filtr gromadzi nasze okruszki, monety, włosy, kurz, zmechacenia… Czyli coś, co z łatwością może zatkać naszą pralkę.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!Gdzie się znajdują?
Filtr umiejscowiony jest w widocznym miejscu, zazwyczaj z przodu pralki, na dole, pod bębnem i wyodrębniony widoczną klapką. Aby go wyjąć, najczęściej należy go przekręcić i pociągnąć do siebie. W pralkach ładowanych od góry, znajduje się on pod osłoną, z boku.
Uwaga! Nawet gdy pralka jest w stanie spoczynku, filtr jest cały czas zanurzony w wodzie. Przed czyszczeniem części należy zabezpieczyć podłogę łazienki ręcznikiem.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Zatkany filtr to prosta usterka, z którą jesteśmy w stanie poradzić sobie samodzielnie. Koszt wymiany takiego filtra u fachowca waha się od 40 do 80 zł. Jednak, gdy z powodu nagromadzonych na nim zabrudzeń zepsuciu ulegnie także pompa, cena usługi znacznie wzrasta, nawet do 180 zł za godzinę!

Konsekwencje zatkania filtra
Skąd wiadomo, że nasz filtr jest zatkany? Najczęstszą przyczyną zmuszającą nas do zajrzenia w głąb pralki jest zatęchły zapach prania. Oczywistym skutkiem zatkanego filtra jest także niewypompowanie brudnej wody, co często skutkuje zalaniem łazienki. Poprzez systematyczne czyszczenie filtra pralki rozumiemy wyciąganie go co trzy miesiące, czyli mniej więcej raz na 20 prań.

Zobacz filmik: Wiesław Skiba: Jak wyczyścić filtr w pralce

Nowsze modele pralek mają specjalne kontrolki informujące o zatkaniu filtra. Nie oznacza to jednak, że nie musimy go czyścić, dopóki dioda się nie zaświeci. Dobrze wiedzieć, że im dłużej nie wykręcamy filtra, tym trudniej będzie nam go wyjąć. Warto zatem robić to minimum raz na pół roku, inaczej konieczna będzie jego wymiana!

Czym czyścić
Po usunięciu przesłony wyjmujemy filtr, który myjemy przy użyciu mleczka czyszczącego. Dobrze jest zalać go gorącą wodą, a nawet octem, aby pozbyć się nagromadzonego na nim kamienia. Dopiero po dokładnym osuszeniu możemy włożyć go z powrotem do pralki.

Przy okazji
Jeśli już zabraliśmy się za gruntowne porządki należy pamiętać o kilku dodatkowych czynnościach pielęgnacyjnych, których potrzebują nasze pralki. Umycia wymaga m.in. pojemnik na proszek i płyn do płukania, gdyż środki piorące zbrylają się w nich, tworząc grudki zapychające dysze, doprowadzające wodę do bębna. Ścianka za szufladką na proszek, to także miejsce, w którym chętnie tworzy się pleśń w pralce. Co 3 miesiące warto wlać do pralki szklankę octu, ustawić maksymalną temperaturę i włączyć puste pranie. Zapewni to dokładne wyczyszczenie bębna i pozbycie się rozwijających tam bakterii. Producenci zalecają również aby po każdym praniu zostawić pralkę otwartą lub osuszyć uszczelkę przy drzwiczkach, aby nie narażać bębna na rdzewienie.

Magdalena Kościelniak Deccoria.pl

Przeczytaj także:

Najnowsze trendy w twojej łazience >>

Co twoje ubranie próbuje ci powiedzieć? Odczytywanie symboli na metkach >>

Jak skutecznie ukryć pralkę w małej łazience >>

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Ruszamy pralce na pomoc - czyścimy filtry"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.