Porady domowe

Jak zrobić pellet z trocin? Własna produkcja pelletu z drewna odpadowego krok po kroku

Własna produkcja pelletu może okazać się prostym remedium na wysokie ceny tego surowca. Okazuje się bowiem, że zrobić pellet z trocin może praktycznie każdy, potrzebne są do tego tylko odpowiednie narzędzia. Te niestety nie są tanie, jednak przy rosnących cenach pelletu inwestycja może się szybko zwrócić. Sprawdzamy więc, jak zrobić pellet z trocin i jak wygląda własna produkcja pelletu.

Jak zrobić pellet z trocin? Własna produkcja pelletu z drewna odpadowego krok po kroku
Pellet z trocin robi się bardzo łatwo i szybko. Sprawdź, jak wygląda własna produkcja pelletu z drewna odpadowego. Fot.123RF/Pixabay

Spis treści:

Produkcja pelletu z drewna odpadowego

Pellet z drewna odpadowego powstaje ze sprasowania trocin lub wiórów. Te powstają podczas prac tartacznych oraz działań związanych z obrabianiem produktów drzewnych. Pellet zalicza się do paliw wysokokalorycznych, a jego wartość opałowa dla pelletu drzewnego waha się od 15 do 18 MJ/kg. Drewno odpadowe, z którego ma powstać, może być zarówno liściaste, jak i iglaste, jednak niezwykle ważna jest zawartość ligniny w drzewie.

Im więcej naturalnej ligniny, tym łatwiej uzyskać pellet z drewna odpadowego. Przyjmuje się, że w drzewach iglastych średnia jej zawartość waha się w granicach 26-30%, natomiast w liściastych to od 19 do 28% całkowitej masy drewna absolutnie suchego. W polskich lasach naturalnej ligniny najwięcej ma jodła, bo blisko 30%. Natomiast z drzew liściastych warto wybrać buka, którego zawartość ligniny to 27,72%.

Własna produkcja pelletu z drewna odpadowego zakłada również zorientowanie na twardość drewna. Im bardziej twarde, tym trudniej je sprasować. Z drugiej strony pellet z trocin z bardziej gęstych gatunków to większe ciepło spalania. Metr sześcienny pelletu z drewna odpadowego buka (ponad 650 kG/cm2)  da więcej ciepła, niż tyle samo paliw z trocin jodły (ponad 350 kG/cm2).

Przeczytaj również: Drewno opałowe. Jakie drewno daje najwięcej ciepła? Jak obliczyć, ile potrzeba drewna na zimę?

Własna produkcja pelletu z drewna odpadowego: ile trzeba zainwestować?

Produkcja pelletu z drewna odpadowego i skompresowanie trocin wydaje się niezwykle prosta. Masa drzewna przeciskana jest przez matrycę z otworami, formując granulki najczęściej o średnicy od 6 do 8 mm. Tarcie sprawia, że pellet rozgrzewa się do nawet 70°C, dlatego pellet musi być schładzany. Następny etap to pakowanie i w praktyce to wszystko. A jak z opłacalnością własnej produkcji pelletu z drewna odpadowego?

Przyjmuje się, że aby wyprodukować tonę pelletu, potrzeba od sześciu do ośmiu metrów sześciennych wiórów. Oczywiście produkcja paliwa nie może odbyć się bez peleciarki do produkcji granulatu. Ewentualne marzenie o własnej produkcji pelletu może pokrzyżować cena maszyny. Najtańsza peleciarka do produkcji pelletu o wydajności 60-90kg/h to wydatek rzędu 8900 zł. Jednak cena większości dostępnych granulatorów zaczyna się od kilkunastu tysięcy zł.

Pellet nie jest obecnie tanim paliwem. Bez znaczenia, czy kupujemy go w sieciach dużych sklepów budowlanych, czy w Internecie, cena pelletu za tonę wynosi od 2600 do nawet 4000 zł. Własna produkcja pelletu z drewna odpadowego i kupno peleciarki może więc zwrócić się bardzo szybko. Jednak do kosztów należy doliczyć cenę trocin (na popularnych platformach metr przestrzenny to wydatek minimum kilkudziesięciu złotych), energii elektrycznej oraz amortyzacji sprzętu.

Własna produkcja pelletu zakłada również rozdrobnienie trocin albo wiórów drzewnych. Do tego wykorzystuje się na przykład rębak. To niestety zakłada kolejny wydatek i to nie mały, bo własna produkcja pelletu z drewna odpadowego z użyciem rębaka rośnie o minimum kolejne kilka tysięcy złotych.

jak zrobić pellet z trocin Własna produkcja pelletu z drewna odpadowego i kupno peleciarki może zwrócić się bardzo szybko. Fot.123RF.com

Własna produkcja pelletu z drewna odpadowego krok po kroku

Pierwszy krok to suszenie drewna. Jego wilgotność powinna być nie mniejsza niż dziesięć i nie większa niż 20 procent. Niewielkie ilości można suszyć na słońcu przez minimum dobę, ale wilgotność należy cały czas kontrolować. Własna produkcja pelletu z drewna odpadowego w kolejnym kroku to przygotowanie drewna.

Bardzo ważne jest usunięcie wszystkich zanieczyszczeń. Dlatego materiał najlepiej przesypać przez sito. Aby dobrze związał, na każdy kilogram drewna należy dodać łyżkę oleju roślinnego. Kolejny krok to wymieszanie materiału aż do uzyskania jednolitej struktury. W mieszalniku oznacza to pracę do 20 minut. Kolejny krok to tłoczenie.

Do własnej produkcji pelletu w mniejszej ilości wystarczy peleciarka z walcową matrycą z otworami do wytłaczania trocin. Następnie należy pellet przesortować, ponownie używając sita. Pakowanie pelletu można rozpocząć, gdy ten całkowicie się schłodzi i stwardnieje. Dlatego należy rozłożyć go na płaskiej powierzchni i pozostawić na 24 godziny. Na koniec należy spakować paliwo do papierowych lub plastikowych worków i magazynować w suchym miejscu.

Pellet z drewna – zalety i wady

Pellet z drewna to przede wszystkim niższa wydajność. Niższa, w porównaniu, chociażby z węglem czy gazem co oznacza, że potrzeba go więcej. To jedna z głównych wad pelletu. Do tych należy zaliczyć jeszcze konieczność przechowywania w odpowiednich warunkach tak, aby wilgoć nie pogorszyła jakości jego spalania. Kolejna wada to cena pieca na pellet. Na ten trzeba przeznaczyć co najmniej 10 tys. zł.

Niemniej jednak w pełni zautomatyzowany piec sprawia, że pellet z drewna dosypywany jest co kilka dni. Co kilkanaście w lecie, kiedy paliwo potrzebne jest tylko do podgrzania wody. To duża wygoda użytkowania. Kolejne zalety pelletu to jego ekologiczność. Koniec końców paliwo powstaje z odpadów, które są maksymalnie wykorzystane. Oprócz tego jest łatwy w transporcie, czysty i w porównaniu na przykład do drewna zajmuje niewiele miejsca.

Czy można zarobić na produkcji pelletu z trocin?

Obecna, wysoka cena za tonę pelletu zmusza do zastanowienia, czy można zarobić na jego produkcji. Warto jednak mieć świadomość, że sama peleciarka, jak wspomnieliśmy, to koszt kilkunastu tysięcy złotych. Co więcej, produkcja pelletu z trocin wymaga dostępu do tego materiału. Nie bez znaczenia pozostają takie kwestie jak organizacja miejsca, chociażby na suszenie pelletu. Ten przy większych ilościach warto suszyć przy użyciu przemysłowych maszyn, które generują kolejne koszty.

Kolejna istotna sprawa to ograniczenia prawne. Aby zarobić na produkcji pelletu z trocin, należy produkować paliwo o wysokiej jakości, która potwierdzona jest odpowiednim certyfikatem. Niemniej jednak im szybciej ceny pelletu będą rosnąć, tym szybciej zwrócą się pieniądze zainwestowane we własną jego produkcję.

Przeczytaj także: Ekonomiczna alternatywa dla węgla, gazu i drewna. Czy ogrzewanie pelletem ze słomy się opłaca?

Wpływ ogrzewania na zdrowie. Tak reaguje organizm na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.