Artykuły

Piec na pellet do ogrzewania domu. Jak wybrać dobry kocioł, ile kosztuje piec na pellet

Piece na pellet cieszą się wśród Polaków coraz większą popularnością. To nowoczesne rozwiązanie, które gwarantuje ekologiczne ogrzewanie domu oraz wygodę użytkowania.  Kotły na pellet emitują bowiem znacznie mniej zanieczyszczeń niż urządzenia grzewcze zasilane węglem, a do tego cechuje je wysoka efektywność energetyczna. Jaki wybrać piec na pellet i na co zwrócić uwagę przed jego zakupem? Ile kosztuje? Jak dobrać moc grzewczą? Podpowiadamy.

Piec na pellet do ogrzewania domu. Jak wybrać dobry kocioł, ile kosztuje piec na pellet
Wśród największych zalet kotła na pellet można wymienić m.in. wydajność. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Czym jest piec na pellet?

Piec na pellet to urządzenie, które spala sprasowane drewno lub biomasę, występującą w postaci pelletu, czyli specjalnego granulatu. Dzięki wielu udogodnieniom piec z podajnikiem na pellet jest w stanie wytwarzać stały płomień i nie wymaga żadnych fizycznych regulacji.

Piece na pellet od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością. To rozwiązanie jest chętnie wybierane szczególnie wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Wśród największych zalet kotła na pellet można wymienić m.in.:

  • wydajność,
  • dostępność,
  • wygodę i czystość użytkowania,
  • oszczędność.

W dodatku pellet jest biomasą, czyli odnawialnym źródłem energii, który wpisuje się w wymagania przepisów antysmogowych.

Dla kogo piec na pellet będzie dobrym rozwiązaniem?

Piec na pellet to rozwiązanie dla osób, które cenią sobie wygodę, dbają o ekologię, a jednocześnie mających ograniczone środki finansowe. Zakup kotła na pellet powinni rozważyć również ci, którzy nie mają możliwości korzystania z gazu ziemnego i ze względu na koszty chcą ogrzewać dom paliwami stałymi.

Spalanie pelletu charakteryzuje się najmniejszą szkodliwością spośród wszystkich paliw stałych. W jego trakcie następuje niewielka emisja substancji smolistych, a ilość pozostałego popiołu jest niewielka. Dodatkowo jest on niemalże zerowym emiterem gazów cieplarnianych CO2, które powstają podczas spalania paliw kopalnych, w tym gazu ziemnego.

Ciekawostką może być fakt, że ekologiczny pellet po spalaniu nadal można skutecznie wykorzystać. Popiół z pelletu znakomicie zastępuje mineralne nawozy, które mają znaczny wpływ na wzrost roślin i zapobieganie chorobom. Ponadto pellet to zdecydowanie lżejsze paliwo niż np. ekogroszek.

Przeczytaj również: Co z cena pelletu. Ile kosztuje tona pelletu w 2022 r.

Cena pieca na pellet. Ile kosztuje dobry kocioł?

Finalny koszt montażu pieca na pellet jest uzależniony w dużej mierze od wielkości całej instalacji, a także poziomu zaawansowania samego kotła – jego wyposażenia, mocy oraz wielkości.

Ceny najtańszych pieców na pellet zaczynają się od około 8-10 tys. zł. W tym przedziale cenowym na rynku dostępne są najprostsze modele o mniejszej mocy, które posłużą do ogrzania niewielkich domów do 100 mkw.

Za piec do domu o powierzchni do 200 mkw z palnikiem zasypowym musimy zapłacić średnio 9-11 tys. zł. Najdroższe piece na pellet wyposażone w specjalne systemy czyszczenia palnika oraz monitoringu spalania to wydatek rzędu 11-14 tys. zł.

Z kolei ekologiczny kocioł przeznaczony do ogrzewania budynków przemysłowych, hal czy szkół może kosztować prawie 30 tys. zł.

Przeczytaj również: Czy opłaca się ogrzewać dom pompą ciepła? Porównanie z ogrzewaniem na gaz, węgiel, ekogroszek i pellet

Ogrzewanie pompą ciepła to nie tylko ekologiczne i wygodne, ale też stosunkowo opłacalne rozwiązanie.Fot.123RF.com

Jak dobrać moc grzewczą pieca na pellet?

Kluczowym czynnikiem przy wyborze pieca na pellet stanowi jego moc. Moc kotła należy dobrać na podstawie zapotrzebowania na energię grzewczą, na którą składają się:

  • zapotrzebowanie na moc cieplną na ogrzewanie,
  • zapotrzebowanie na moc cieplną na wentylację,
  • zapotrzebowanie na moc cieplną do ogrzewania ciepłej wody użytkowej.

Przyjmuje się, że 1 kW jest w stanie ogrzać 15 mkw powierzchni. Łatwo więc samodzielnie obliczyć, jaki piec na pellet będzie nam potrzebny. Do ogrzania niewielkiego domu (do 150 mkw) idealnie powinien sprawdzić się piec o mocy 10 kW. W przypadku większych budynków (do 200 mkw) warto postawić na kocioł o mocy 20 kW i więcej.

Jak obsługiwać piec na pellet?

Decydując się na zakup kotła na pellet można wybierać spośród różnych rodzajów pieców – jednofunkcyjnych i wielofunkcyjnych. Wśród nich dostępne są również kotły z podajnikami, które dostarczają dodatkowych funkcjonalności. Podajniki mogą być zewnętrzne, wówczas należy zadbać o ich odpowiedni montaż obok kotła, ale też integralnie złączone z piecem.

Dziś najpopularniejszą i najbardziej pożądaną przez konsumentów opcją na rynku są podajniki automatyczne wbudowane. Dzięki temu ingerencja z zewnątrz w urządzenie znacznie się minimalizuje. Zadaniem użytkownika pieca z automatycznym podajnikiem jest dosypywanie do zbiornika pelletu co kilka dni oraz wybieranie popiołu.

Jak działa palnik w piecu na pellet?

Palnik jest sercem każdego pieca na pellet. To urządzenie przeznaczone do automatycznego spalania pelletu.

Palniki ze względu na ruszt możemy podzielić na:

  • palnik ze stałym rusztem i tzw. zgarniaczem popiołu,
  • palnik z ruchomym rusztem – płaskim lub schodkowym,
  • palnik z rusztem obrotowym.

Zasada działania palnika w piecu na pellet jest bardzo prosta. Paliwo jest podawane aż do momentu osiągnięcia odpowiedniej temperatury wody w obiegu. Wówczas palnik się wyłącza. Ponowny rozruch następuje dopiero, gdy znów konieczne jest podgrzanie wody w obiegu grzewczym lub centralnej wody użytkowej do kąpieli.

Do kontroli tego procesu niezbędny jest termostat. Jeśli temperatura jest optymalna, to termostat wyłącza podajnik. Wentylator nie zatrzymuje swojej pracy. Działa do chwili, kiedy czujnik płomienia nie poinformuje, że płomień wygasł. Podajnik przestaje podawać pellet dopiero w momencie, kiedy temperatura wody osiąga minimum, w którym termostat daje sygnał do sterownika, że palnik musi być ponownie włączony.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem pieca na pellet?

Jaki piec na pellet jest najlepszy? Głównym czynnikiem, na który powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze kotła, jest wydajność. Warto pamiętać o tym, aby nie wybierać pieca z mocą większą, niż faktycznie tego potrzebujemy. Zbiornik na pellet powinien mieć także optymalną wielkość i pojemność. Zbyt duży piec będzie zajmował zbyt dużo miejsca i nigdy właściwie nie będzie do końca zapełniony, co obniży automatycznie jego efektywność.

Ponadto najlepsze piece na pellet charakteryzują się ponadprzeciętnym wyposażeniem, w którego skład wchodzi m.in. automatyczna zapalarka oraz automatyczne czyszczenie palnika. Skuteczność kotła w bardzo dużej mierze zależy właśnie od stopnia jego zabrudzenia, dlatego też wybierając piec na pellet to właśnie systemy czyszczenia pieca powinny zwrócić szczególną uwagę klienta.

Przeczytaj również: Czy piec na ekogroszek można przerobić na pellet i czy to się opłaci?

Ekogroszek to paliwo kopalne, które powoduje powstawanie zanieczyszczenia powietrza, a przedrostek „eko” może wprowadzać klientów w błąd.Fot. 123RF/PICSEL

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

OGR

Tylko, że pellet podrożał o 100% w stosunku do zeszłego roku. Na dodatek, do pellet'u nie ma dopłat jak do węgla, więc nie dość, że za paletę pelletu, czyli mniej niż tonę, trzeba zapłacić obecnie ponad 2000PLN, a nie 996PLN jak za tonę węgla, to dodatkowo pelletu zużywa się więcej na ogrzanie tej samej powierzchni, niż węgla,, gdyż jest mniej kaloryczny. Mamiono ludzi, żeby zamienili piece na pelletowe eko kat.5 a teraz zostawili ich z SUPERDROGIM opałem, a dopłacają do zasmradzającego otoczenie węgla. Oto POLSKA i rządy PiSu!

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Piec na pellet do ogrzewania domu. Jak wybrać dobry kocioł, ile kosztuje piec na pellet"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.