Artykuły

Takiego pelletu absolutnie nie kupuj! Jak rozpoznać dobry pellet? Zrób test i uważaj na oszustów

Pellet to paliwo, które z roku na rok staje się coraz bardziej popularne. Dzieje się tak, ponieważ z powodzeniem zastępuje tradycyjne surowce do ogrzewania domu, takie jak węgiel czy drewno. Jest ekologiczny, a przy tym wysokoenergetyczny, co sprawia, że jego spalanie jest dość wydajne. Oczywiście wszystko zależy od jakości paliwa, bowiem pellet niskiej jakości wpływa na stan kotła i wiąże się z wyższymi kosztami ogrzewania. Podpowiadamy, jak rozpoznać dobry pellet.

Takiego pelletu absolutnie nie kupuj! Jak rozpoznać dobry pellet? Zrób test i uważaj na oszustów
Jakość pelletu w decydujący sposób wpływa na sprawność kotła i koszty ogrzewania. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Co to jest pellet?

Jeśli szukasz sprawdzonego sposobu na ekologiczne i ekonomiczne ogrzewanie domu, pellet może być idealnym rozwiązaniem dla ciebie. To materiał opałowy, który obecnie zyskuje na coraz większej popularności. Wytwarzany zazwyczaj z odpadów w postaci trocin i rozmaitych resztek drzewnych, dlatego ma właściwości zbliżone do drewna. Często okazuje się jednak zdecydowanie lepszy.

Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewanie pelletem? Ten materiał opałowy ma wiele zalet, z których nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Przede wszystkim jest paliwem ekologicznym, gdyż stanowi odnawialne źródło energii. Pellet w 100 proc. pochodzi z naturalnych odpadów rolnych, dzięki czemu charakteryzuje się bardzo niską emisją dwutlenku węgla. Jest to czyste i przyjazne dla środowiska paliwo. W procesie jego produkcji nie muszą wykorzystywać żadnych chemikaliów, co eliminuje ryzyko wybuchów, wycieków czy zatruć.

Co ważne, pellet jest paliwem wysokoenergetycznym, stosowany jest do ogrzewania zarówno domów jednorodzinnych, jak i zakładów przemysłowych. Warto również zaznaczyć, że ilość powstającego po spaleniu popiołu jest znacznie mniejsza niż w przypadku innych rodzajów paliwa. Ponadto popiół jest świetnym nawozem, który wspomoże rozwój roślin. Nie można pominąć też faktu, że pellet jest wygodny w transporcie i przechowywaniu, a jego zakup nie uszczupla nadmiernie portfela.  

Rodzaje pelletu

Zasadniczo, pellet powstaje z różnego rodzaju odpadów, z których wytwarzany jest materiał grzewczy. W oparciu o materiał, z którego powstał, można go podzielić na kilka rodzajów. Główny podział to:

 • pellet drzewny – produkowany jest z drzew iglastych lub liściastych; powstaje m.in. z trocin, zrębek oraz innych odpadów drzewnych. Jest to najbardziej rozpowszechniony i popularny rodzaj pelletów na świecie;

 • pellet agro – produkowany jest z odpadów powstałych w wyniku prac rolniczych, m.in. siana, słomy czy biomasy;

 • pellet słonecznikowy – powstaje z łusek zdjętych z nasion dojrzałych słoneczników;

 • pellet z innego rodzaju odpadów.

Przeczytaj również: Ekonomiczna alternatywa dla węgla, gazu i drewna. Czy ogrzewanie pelletem ze słomy się opłaca?

pellet Pellet ze słomy to paliwo, które jest produkowane ze słomy, a więc z pozostałości po różnego rodzaju roślinach, np. zboża. Fot.123RF.com

Ile kosztuje pellet?

Cena pelletu w dużej mierze zależy od jego jakości. Na początku roku za tonę pelletu dobrej jakości płaciło się średnio 1500 zł, natomiast w sezonie letnim za tonę paliwa trzeba było zapłacić już ok. 3000 zł! Niestety, prognozy są takie, że może dalej drożeć. 

Warto pamiętać, że dobrej jakości pellet odznacza się wysoką wydajnością. Jeśli zależy ci na doskonałej jakości opału, wybieraj ten klasy A1, który jest wytwarzany z najlepszych surowców. Kaloryczność opału z klasy B sięga jedynie ok. 13 MJ/kg. Natomiast certyfikowane produkty odznaczają się kalorycznością na poziomie minimum 16,5 MJ/kg, może nawet sięgać do 19 MJ/kg. Warto zaznaczyć, że niewiele większą kaloryczność ma popularny węgiel typu groszek. Właśnie dlatego warto kupować certyfikowany pellet, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że dane paliwo spełnia wymagania konkretnych norm parametrów technicznych i ustawionych standardów.

Jak powstaje pellet?

Produkcję pelletu można podzielić na kilka etapów.

 1. Pierwszym etapem w produkcji pelletu jest wybór surowca. Wytwarza się go z resztek drzewnych, odpadów i produktów ubocznych rolnictwa, a także uprawianych na tę potrzebę roślin.

 2. Następnie wybrany surowiec poddawany jest wielu procesom. Materiał zostaje pobieżnie rozdrobiony, a potem trafia do specjalnych bębnów, gdzie poddawany jest suszeniu. Ważne jest, aby odbywało się ono w temperaturze nieprzekraczającej 90 st. C.

 3. Następnie surowiec poddaje się wtórnemu rozdrabianiu w celu uzyskania drobnej frakcji. Robi się to za pomocą odpowiednich sit.

 4. Po mieleniu następuje proces odparowania, dzięki któremu zmielone trociny łatwiej się ze sobą schładzają.

 5. Kolejny etap formowania polega na tłoczeniu rozdrobionego materiału przez specjalną matrycę z otworami o średnicy 3-8 mm. Na tym etapie pellet jest wyciskany i odpowiednio ścinany.

 6. Aby zachować swoje właściwości, gotowy granulat musi zostać schłodzony w specjalnej chłodnicy.

 7. Ostatnim etapem jest pakowanie schłodzonych pellet w odpowiednie worki (zazwyczaj 15-litrowe). Tak przygotowane worki trafiają na palety i do magazynów, gdzie czekają na odbiorców.

jak powstaje pellet Pellet jest zazwyczaj przechowywany w 15-litrowych workach, przez co łatwo go przewozić. Fot.123RF.com

Jak rozpoznać dobry pellet?

Ze względu na rosnącą popularność, wybór pelletu na rynku jest naprawdę duży. W związku z tym pojawia się pytanie: jak rozpoznać dobry pellet? Dobrej jakości paliwo odznacza się wysoką wydajnością, a to z kolei przekłada się na jego mniejsze zużycie oraz niższe koszty ogrzewania. Taki pellet nie tylko dobrze się spala, ale również nie powoduje awarii kotła i jest przyjazny dla środowiska.    

Poniżej podpowiadamy, jak rozpoznać dobry pellet.

 • Test spalania – podczas spalania pellet drzewny powinien emitować dym pachnący drewnem, a także pozostawiać niewielką ilość popiołu bez twardych osadów. Jeżeli spalaniu towarzyszy chemiczny zapach, to oznacza, że w materiale opałowym są obecne zanieczyszczenia i z takiego paliwa lepiej zrezygnować.

 • Test koloru – dobrej jakości pellet powinien mieć jednolity kolor drewna. Ciemny kolor z kolei może być skutkiem opalania, które ma miejsce podczas procesu produkcyjnego (wyjątkiem jest pellet dębowy).

 • Struktura pelletu – granulki powinny mieć gładką powierzchnię.

 • Obecność sztucznych dodatków – pellet, który nie zawiera sztucznych dodatków, rozpada się pod wpływem wody. W tym celu wystarczy umieścić pellet w pojemniku z wodą. Jeżeli po kilku minutach się rozpadnie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w pellecie nie ma sztucznych dodatków.  

 • Wilgotność – jeżeli pellet się rozpada, to oznacza, że ma w sobie za dużo wody albo jest prasowany przy zbyt niskim ciśnieniu.

 • Ciężar właściwy materiału – jest on zależny od siły, z jaką była prasowana masa drewniana podczas procesu produkcyjnego. Wysokiej jakości paliwo charakteryzuje się ciężarem 0,6-0,7 kg/litr.

W jaki sposób można sprawdzić ciężar właściwy pelletu? Pojemnik o pojemności 1 litra należy położyć na wadze kuchennej i zanotować jego wagę. Następnie napełnij go wodą i zapisz wagę. Dalej pojemnik należy dokładnie wysuszyć i napełnić pelletem. Wagę paliwa otrzymamy, odejmując wagę pustego pojemnika od wagi pojemnika z pelletem.

Ciężar właściwy obliczymy, korzystając z równania:

CW [kg/l] = (waga pojemnika wypełnionego pelletami – waga pustego pojemnika) / (waga pojemnika wypełnionego wodą – waga pustego pojemnika).

Jak rozpoznać pellet złej jakości?

Słabej jakości pelletu nie należy kupować z wielu powodów. Opalanie takim paliwem może doprowadzić przede wszystkim do uszkodzenia pieca – powoduje awarię dysz mechanicznych, zabrudzenie palnika, a także korozję pieca. Niektóre awarie są na tyle poważne, że wymagają interwencji fachowców, a to z kolei może wiązać się z wysokimi kosztami. Ponadto słabej jakości pellet jest niewydajny, gdyż poradzi sobie z ogrzaniem domu tylko przy nadmiernym zażyciu paliwa, co wiąże się z większymi kosztami ogrzewania.   

Pamiętaj, słabej jakości pellet:

 • zawiera dużą ilość pyłów;

 • ma wysoką wilgotność i pływa w wodzie;

 • ma popękaną powierzchnię;

 • zawiera wiele dodatków chemicznych.

Warto więc wiedzieć, jak rozpoznać pellet złej jakości, aby uniknąć takich problemów i cieszyć się komfortem w swoim domu.

Przeczytaj również: Od kiedy składać wniosek o dodatek do pelletu? WZÓR wniosku. Jak go wypełnić i gdzie złożyć?

"Ekologicznie": Absurdy pod szyldem "eko" na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

bellamia

Ciekawy artykuł, zastanawiamy się właśnie z mężem jaki sposób ogrzewania wybrać, kocioł na pellet znalazł się na naszej liście.

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Takiego pelletu absolutnie nie kupuj! Jak rozpoznać dobry pellet? Zrób test i uważaj na oszustów"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.