Spis treści:
Program Czyste Powietrze 2024
Czyste Powietrze to ogólnopolski program dofinansowania wymiany nieefektywnych źródeł ciepła, czyli starych pieców, oraz docieplenia domów jednorodzinnych. Kopciuchy mają zostać zastąpione ekologicznymi, niskoemisyjnymi i wydajnymi kotłami. Podstawowym celem działania jest walka ze smogiem. Z dotacji mogą skorzystać osoby fizyczne, będące właścicielami bądź współwłaścicielami budynków jednorodzinnych albo wydzielonych lokali mieszkalnych w takich obiektach (z odrębną księgą wieczystą). Muszą jednak spełnić warunki dochodowe.
Program Czyste Powietrze realizowany jest od 2018 r. i ma być kontynuowany aż do 2030 r. Jak informuje PAP, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w samym 2024 r. planuje przeznaczyć na program Czyste powietrze aż 5,4 mld zł. W bieżącym roku szykuje się również spora rewolucja dotycząca jego warunków. Jakie ważne zmiany w programie Czyste Powietrze wchodzą w życie lada moment, bo już w kwietniu 2024 r.? Wypracowano dodatkowe wymogi dotyczące zarówno pomp ciepła, jak i kotłów na pellet drzewny lub zgazowujących drewno.
Zmiany w programie Czyste Powietrze w 2024 r. dotyczą pomp ciepła i kotłów. Fot. CanvaPro
Przeczytaj również: Oznakowanie domu, piece i nie tylko. Ruszyły kontrole domów w całej Polsce
Program Czyste Powietrze – jakie zmiany od kwietnia 2024?
Jak podkreśla NFOŚiGW, wprowadzane w tym roku zmiany mają chronić beneficjentów oraz gwarantować, że dotacja w ramach programu Czyste Powietrze będzie mogła być uzyskana wyłącznie na urządzenia o potwierdzonej jakości. O jakich zmianach w 2024 r. mowa?
- Pompy ciepła – od 1 kwietnia 2024 możemy otrzymać dofinansowanie wyłącznie tych pomp ciepła, które są wpisane na listę zielonych urządzeń i materiałów (ZUM). Aby się na niej znaleźć, muszą mieć przeprowadzone badania w niezależnych, akredytowanych laboratoriach znajdujących się na terenie UE lub EFTA. Raporty z tych wyników będą musiały zostać uzupełnione przez producentów i dystrybutorów pomp ciepła.
- Kotły zgazowujące drewno i kotły na pellet drzewny – podobnie jak w przypadku pomp ciepła, od 1 kwietnia 2024 r. dotacja w ramach Czystego Powietrza będzie dotyczyła wyłącznie kotłów o podwyższonym standardzie – zgazowujących drewno i na pellet drzewny, które znajdują się na liście zielonych urządzeń i materiałów (ZUM). Nie będzie jednak konieczności przedkładania żadnych dodatkowych dokumentów, jeśli dany kocioł jest już na nią wpisany. Procedura wpisu na listę ZUM również nie ulegnie zmianie.
W tegorocznej edycji programu Czyste Powietrze nie przewidziano zmian w wysokości dofinansowania. Podobnie jak w zeszłych latach, wnioski o dotację można składać na trzy sposoby: w urzędzie, na portalu gov.pl oraz w wybranych bankach.
Źródła: deccoria.pl, czystepowietrze.gov.pl, samorzad.pap.pl
Przeczytaj również:
Podwyżka cen energii o prawie 200 proc.? Polacy dostają powiadomienia
Dopłaty do ogrzewania w 2024 roku. Kto może dostać dodatek gazowy lub elektryczny?