Prawo i finanse

Ruszyły masowe kontrole abonamentu RTV. Czy masz obowiązek wpuścić kontrolerów do domu?

Kontrole abonamentu RTV już ruszyły. Zgodnie z polskim prawem, każdy, kto posiada odbiornik telewizyjny bądź radiowy, jest zobowiązany do uiszczenia opłaty abonamentowej. Jeśli tego nie robi, zostanie nałożona kara. Jak wygląda kontrola i czy możemy nie wpuścić urzędnika do mieszkania? Ile wynosi abonament RTV i kto jest zwolniony z opłat? Sprawdź.

Ruszyły masowe kontrole abonamentu RTV. Czy masz obowiązek wpuścić kontrolerów do domu?
Abonament RTV jest opłatą, która pobierana jest na funkcjonowanie publicznej telewizji i radia. Fot.Bartlomiej Magierowski/East News/123RF

Spis treści:

Abonament radiowo-telewizyjny (RTV) to obowiązkowa opłata dla posiadaczy telewizorów oraz odbiorników radiowych. Jej wysokość ustala Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Pieniądze te są przeznaczane na realizację misji mediów publicznych.

Kontrole abonamentu RTV – kto i do kogo przyjdzie?

Według obecnych przepisów, każdy odbiornik telewizyjny i radiowy (poza pewnymi wyjątkami) powinien być zarejestrowany. Ich posiadacze są zobowiązani do opłacania co miesiąc abonamentu za ich używanie. Aby zarejestrować odbiornik RTV, należy udać się do placówki Poczty Polskiej lub wypełnić wniosek dostępny na stronie internetowej. Warto jednak zaznaczyć, że czynność tą należy dokonać w terminie 14 dni od zakupu sprzętu. Za uchylenie się od płatności grożą kary pieniężne.   

W pierwszej kolejności kontrolerzy sprawdzają:

 • osoby, które zarejestrowały telewizor lub radioodbiornik, ale przestały płacić abonament;

 • osoby, które nigdy nie zarejestrowały urządzeń RTV.

Kto może przyjść, by dokonać takiej kontroli? Są do tego upoważnieni pracownicy Poczty Polskiej S.A., a konkretnie Centrum Obsługi Finansowej. Przeprowadzający kontrolę, przychodząc do naszego domu, powinien okazać specjalne upoważnienie, legitymację służbową, a na żądanie kontrolowanego również dowód osobisty. Warto również zaznaczyć, że od ubiegłego roku kontrole abonamentu RTV mogą przeprowadzać pracownicy Urzędu Skarbowego, nie tylko Poczty Polskiej.   

kontrole abonamentu RTV Urzędnicy mogą chcieć sprawdzić, czy posiadasz odbiorniki w domu i czy płacisz abonament RTV. Fot.Bartlomiej Magierowski/EastNews

Kto jest zwolniony z abonamentu RTV?

Chociaż abonament radiowo-telewizyjny jest w Polsce obowiązkowy, istnieją grupy osób, które mogą zostać zwolnione z konieczności wnoszenia opłaty. Płacić nie muszą:

 • osoby mające ukończone 75 lat;

 • osoby, które ukończyły 60. rok życia i pobierają emeryturę, której wartość miesięczna nie przekracza połowy przeciętnego wynagrodzenia;

 • osoby z pierwszą grupą inwalidzką;

 • osoby całkowicie niezdolne do pracy;

 • osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności;

 • osoby niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu;

 • osoby niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15 proc.;

 • bezrobotni;

 • kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi bądź ich rodziny;

 • osoby mające prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych m.in. zasiłku stałego, zasiłku okresowego bądź zasiłku przedemerytalnego.

Przeczytaj również: Niebawem ruszą kontrole domów. Urzędnicy sprawdzą deklarację CEEB i czym ogrzewasz. Czy musisz ich wpuścić?

Czy musisz wpuścić kontrolera do domu?

Powstaje teraz pytanie: czy trzeba wpuszczać kontrolerów abonamentu RTV? Prawnicy przekonują, że nie ma żadnych podstaw, dla których miałby to być obowiązek. Każdy więc ma prawo nie zgodzić się na wizytę w mieszkaniu uprawnionego kontrolera sprawdzającego, czy posiadamy odbiornik, i nie wpuścić go do domu. Nie grozi nam za to również żadna kara. Kontrola abonamentu radiowo-telewizyjnego może zostać dokonana tylko za naszą zgodą.  

Należy też zaznaczyć, że kontroler nie może też działać podstępem, m.in. przedstawiać się jako listonosz czy sprzedawca telewizji kablowej. Gorzej, gdy przyjdzie z decyzją sądu lub prokuratora. Wówczas przeszukanie mieszkanie może być przeprowadzone bez zgody właściciela.

Jaka kara grozi za niepłacenie abonamentu?

Za nieopłacenia abonamentu RTV grozi surowa kara w wysokości 30-krotności miesięcznej opłaty abonamentowej (w 2022 r. jest to 735 zł, a od 2023 r. kara wyniesie 819 zł). Z kolei osoby, które zarejestrowały odbiornik, ale przestały płacić abonament, muszą opłacić zaległy rachunek waz z odsetkami. Po otrzymaniu wezwania do zapłaty należy w terminie 7 dni opłacić należność. Jeśli nie przyniesie to skutku, sprawa może zostać skierowana bezpośrednio do Urzędu Skarbowego. W 2021 roku wystawiono aż 122 tysiące wezwań do zapłaty.     

Abonament RTV –  kontrola samochodów

Warto też wiedzieć, że radioodbiorniki umieszczane w samochodach także podlegają rejestracji w ramach abonamentu radiowo-telewizyjnego. Dodatkowych kosztów nie trzeba ponosić, jeżeli opłacamy abonament RTV w ramach gospodarstwa domowego. Jeśli jednak auto zarejestrowane jest nie na osobę prywatną, a tylko działalność gospodarczą, wtedy trzeba uiścić dodatkowe opłaty. Taki sam obowiązek dotyczy pojazdów leasingowanych i wynajmowanych. Oznacza to, że kontrolerzy mogą dokonywać kontroli nie tylko w budynkach, lecz także samochodach.

Abonament RTV w 2023

W ramach przypomnienia abonament za posiadanie radia w 2022 roku kosztuje 7,50 zł w skali miesiąca. Z kolei opłata miesięczna za używanie odbiornika telewizyjnego lub radiowo-telewizyjnego wynosi 24,50 zł. To tyle samo, co w 2021 roku.

Niestety od 1 stycznia 2023 roku czekają nas podwyżki abonamentu RTV. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przedstawiła wysokość opłat abonamentowych. Prezentują się one następująco:

 • 8,70 zł – opłata za odbiornik radiowy;

 • 27,30 zł – opłata za odbiornik telewizyjny lub radiowo-telewizyjny.

Warto jednak pamiętać, że abonament RTV należy płacić co miesiąc. Ponadto nie ma możliwości wyrejestrowania odbiornika, dopóki nie uregulujemy wszystkich zaległości.  

Przeczytaj również: Wejście na teren prywatny bez zgody właściciela. Kto może wejść legalnie na twój teren, a komu grożą za to kary?

Nazywany cichym zabójcą. Uważajcie także latem na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.