Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Zatkany odpływ w zlewie. Tymi sposobami udrożnisz go raz-dwa

Zatkany odpływ w zlewie to częsty problem, powodujący zbieranie się wody w komorze zlewozmywaka i wydostawanie się z rur nieprzyjemnego zapachu. Nim wezwiemy fachowca, warto spróbować samodzielnie udrożnić odpływ w zlewie. Jakie są domowe sposoby na zatkany zlew? Co zrobić, żeby odpływ się nie zatykał?

Zatkany odpływ w zlewie. Tymi sposobami udrożnisz go raz-dwa
Najlepszym sposobem na ochronę zlewu przed zatykaniem jest jego regularne czyszczenie. Fot.123RF.com

Spis treści:

Dlaczego odpływ w zlewie się zatyka?

Zatkany odpływ zlewu to najczęściej wynik nagromadzenia się w nim resztek jedzenia czy kuchennego tłuszczu. Jeśli myjemy w zlewie kuchennym naczynia, mogą zbierać się w nim niewielkie resztki pokarmowe. Uformują one w końcu masę, która utrudni, a następnie wręcz uniemożliwi odpływ wody. Niektórzy wylewają też do zlewu fusy z kawy czy herbaty, co jest oczywiście błędem.

Rozkładające się odpadki mogą wpłynąć negatywnie na zapach – sprawią, że zlew będzie nieprzyjemnie pachniał. Nim zatka się całkowicie, można zauważyć wolniejsze spływanie wody, pojawienie się w niej pęcherzyków powietrza czy wystąpienie charakterystycznego bulgotania w rurach. Jest to odpowiedni moment, by zacząć działać, zanim sytuacja się pogorszy.

Przyczyną zatkanej umywalki najczęściej są nagromadzone włosy, resztki kosmetyków i mydliny. Oczywiście, do zablokowania odpływu mogło też dojść przez jakiś przedmiot – na przykład kolczyk. Częstą przyczyną problemów jest także kamień, osadzający się na ściankach przez twardą wodę.

Jak udrożnić odpływ w zlewie domowymi sposobami?

Czym wyczyścić odpływ w zlewie? Odpływ można odblokować na kilka sposobów. Warto najpierw wykorzystać metody domowe, ponieważ najczęściej świetnie sobie radzą z zatkanym zlewem. Czego można użyć? Oto kilka pomysłów:

  • kwasek cytrynowy – warto rozpuścić 2 saszetki w szklance ciepłej wody. Po upływie 15 minut zalewamy roztworem zlew;

  • ocet spirytusowy, sól i soda – najpierw wsypujemy do odpływu szklankę soli i szklankę sody. W tym czasie podgrzewamy w garnku szklankę octu. Gdy będzie ciepły, wlewamy go do odpływu. Po 10 minutach zalewamy odpływ wrzątkiem;

  • soda i ocet – mieszamy 4 łyżki sody oczyszczonej i 500 ml octu. Spienioną mieszankę wlewamy do odpływu, a po 5 minutach zalewamy wrzącą wodą;

  • sól i wrzątek – do odpływu wsypujemy łyżkę soli, po czym zalewamy ją wrzątkiem;

  • boraks, sól i ocet – mieszamy ¼ szklanki soli z ¼ szklanki boraksu. Do mieszanki dodajemy pół szklanki octu. Mieszankę wlewamy do odpływu, a po 10 minutach zalewamy wrzątkiem.

Istnieją też metody mechaniczne – przepychacz gumowy, pistolet do udrażniania rur i specjalna żmijka kanalizacyjna, znana też jako spirala czy sprężyna do udrażniania rur. Wpuszcza się ją do odpływu, a następnie wyjmuje, kręcąc korbką w przeciwnym kierunku.

Zatkany zlew – co gdy domowe metody nie działają?

Jak udrożnić odpływ w zlewie, jeśli domowe metody zawiodły? Warto sięgnąć po środki chemiczne, które można kupić w wielu sklepach. Stosując je, należy jednak ściśle przestrzegać zaleceń umieszczonych na opakowaniu.

Zazwyczaj tego rodzaju produkty zawierają wodorotlenek sodu, który jest silnie żrący. Należy go używać w rękawiczkach ochronnych i chronić przed jego działaniem oczy. Wchłania się też przez drogi oddechowe, wywołując uczucie pieczenia w nosie i gardle, uczucie duszenia się, a także kaszel. Wodorotlenek sodu świetnie się sprawdza przy większości instalacji. Nie wolno go jednak stosować do instalacji aluminiowej, ponieważ niekorzystnie na nią wpływa.

Zatkany odpływ w zlewie może też być skutkiem pewnych wad montażowych, czyli nieprawidłowo wykonanej instalacji hydraulicznej. W takim wypadku wady należy poprawić – w przeciwnym razie problem może nawracać.

Co zrobić, żeby odpływ w zlewie się nie zatykał?

Najlepszym sposobem na ochronę zlewu przed zatykaniem jest jego regularne czyszczenie. Unikajmy też wyrzucania resztek z talerzy do zlewu. Nie wylewajmy do niego kawy czy herbaty z fusami. Wylewanie roztopionego tłuszczu do zlewu również nie jest dobrym pomysłem. Gdy zaschnie, może zatkać rury. Możemy też zaopatrzyć się w następujące rzeczy:

  • rozdrabniacz zlewozmywakowy – to specjalny młynek, który rozdrabnia wszystkie resztki, jakie trafią do rury zlewu. Młynek montowany jest w otworze ściekowym, a jego najważniejszą częścią są wirujące talerze. Resztki zostają dzięki niemu rozbite do wielkości około 2 mm, przez co łatwiej się spłukują;

  • sitko – niewielkie sitko nałożone na zlew może zapobiec, a przynajmniej opóźnić zatkanie odpływu. Można zdecydować się na wersję plastikową lub metalową.

Warto przynajmniej co 2 tygodnie wlewać do odpływu wrzątek wymieszany z 3 łyżkami soli. Stosujmy mieszankę na noc, by rano obficie spłukać ją wodą. To pomoże utrzymać odpływ w czystości i ustrzec się przed jego zatkaniem.

Przeczytaj również: 

Jak wyczyścić tapicerkę meblową? Domowe mieszanki lepsze niż chemia ze sklepu

Czyszczenie dywanów na sucho. 4 sposoby, by wyglądały jak ze sklepu

Ocet dobry na wszystko na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.