Spis treści:
- Pachnące rośliny do ogrodu – jakie mają zalety?
- Pachnące rośliny jako ochrona przed szkodnikami
- Gdzie sadzić pachnące rośliny?
- Pachnące rośliny do ogrodu – polecane gatunki
Pachnące rośliny do ogrodu – jakie mają zalety?
Przydomowy ogród oddziałuje na wszystkie nasze zmysły, nie tylko na wzrok, lecz również dotyk, słuch czy węch. Wszystko to sprawia, że podczas pracy i wypoczynku na własnej działce możemy się prawdziwie zrelaksować. Ogród z pewnością nie byłyby taki sam, gdyby zabrakło w nim wyrazistych zapachów. Pachnące kwiaty i zioła tworzą wyjątkową atmosferę, przywołując miłe wspomnienia oraz pozwalając na obcowanie z naturą nawet z zamkniętymi oczami.
Rośliny zawdzięczają swój zapach przede wszystkim olejkom eterycznym. Związki te występują w dużym stężeniu zwłaszcza w kwiatach i liściach, choć w przypadku niektórych gatunków obecna jest również np. w korze. Lotne substancje mogą być wyczuwalne przez całą dobę lub tylko przez kilka godzin, ponieważ uwalniają się w określonych warunkach i porach dnia.
Wiele pachnących roślin rozpieszcza nasze zmysły i dlatego chętnie uprawiamy je w ogrodzie, ale ich aromat nie został stworzony po to, aby sprawiać nam przyjemność – w rzeczywistości pełni inne, konkretne funkcje. Oczywiście przede wszystkim ma przyciągać zapylacze, ale w wielu przypadkach również chroni przed szkodnikami.
Przeczytaj również: Jeżeli źle utniesz, nie zakwitną. Jak przycinać hortensje po zimie?
Pachnące rośliny jako ochrona przed szkodnikami
Warto wiedzieć, że zapach roślin stanowi naturalną ochronę przed szkodnikami. Tak jest u fasoli półksiężycowatej (limeńskiej), na której nie znajdziemy przędziorków. Orzeźwiająca mięta z kolei odstrasza mrówki, dlatego warto ją sadzić w pobliżu tarasu czy ogrodowych ścieżek. Równie wartościowa jest lawenda, którą mszyce omijają szerokim łukiem. Szałwia natomiast wyrazistym aromatem zabezpiecza siebie i otoczenie przed ślimakami bez skorupy oraz bielinkami kapustnikami, a kielichowiec wonny – nornicami. Niezastąpione w ochronie przed szkodnikami są również warzywa o silnym zapachu: czosnek i cebula.
Zapachu kielichowca wonnego nie cierpią nornice. Fot. nickkurzenko/123RF.com
Gdzie sadzić pachnące rośliny?
Warto znaleźć w swoim ogrodzie miejsce na rośliny, które urzekają zapachem. W jakich miejscach je sadzić? Najlepiej tam, gdzie będziemy mogli cieszyć się ich upajającym aromatem. Najlepsze dla pachnących roślin są stanowiska w pobliżu tarasu, ławki ogrodowej, hamaka czy altany, czyli w zakątkach skłaniających do wypoczynku.
Równie dobrym miejscem na posadzenie takich gatunków są rabaty przy drzwiach wejściowych, furtce do ogrodu i pod oknami (to świetne stanowiska dla maciejki). Jeśli chcemy podziwiać je i wdychać ich zapach podczas spacerów po działce, uprawiajmy je wzdłuż ścieżek. Pachnące rośliny warto też sadzić w donicach, by cieszyć się nimi na przykład na balkonie.
Pachnące rośliny do ogrodu – polecane gatunki
Jeśli chcemy stworzyć w swoim ogrodzie niepowtarzalny klimat, posadźmy w nim rośliny o wyjątkowym aromacie. Wybór delikatnie lub silnie pachnących gatunków jest ogromny. Pamiętajmy, aby decydując się na konkretne z nich, wziąć pod uwagę warunki panujące na naszej działce i czas, jaki możemy poświęcić na ich pielęgnację. Jakie pachnące rośliny posadzić w ogrodzie? Polecamy najciekawsze gatunki.
- Smagliczka nadmorska (Lobularia maritima) – choć dorasta do zaledwie 30 cm wysokości, podczas kwitnienia robi ogromne wrażenie. Jej białe, różowe lub fioletowe kwiatostany mają intensywny aromat, który przypomina słodki zapach miodu.
- Jaśmin gwiazdkowy (Trachelospermum jasminoides) – jest zimozielonym pnączem, które kwitnie od lata do jesieni. Warto sadzić go w pobliżu altany, pergoli, balustrady lub kratki przy tarasie, aby w ciepłe wieczory cieszyć się jego odurzającym zapachem. Podobnie jak w przypadku smagliczki nadmorskiej aromat jaśminu gwiazdkowego ma przyjemną, miodową nutę.
- Konwalia majowa (Convallaria majalis) – tej wiosennej rośliny nie trzeba nikomu przedstawiać. Jak sama jej nazwa wskazuje, w maju obsypuje się delikatnymi kwiatuszkami w kształcie dzwonków. Są one miododajne i mają świeży, kwiatowy zapach. Pamiętajmy jednak, że konwalia majowa jest rośliną trującą, którą łatwo pomylić z jadalnym czosnkiem niedźwiedzim.
Smagliczka nadmorska uwodzi miodowym zapachem. Fot. westhimal/CanvaPro
- Lilak pospolity (Syringa vulgaris) – nazywany bzem krzew lub niewielkie drzewo wiosną obficie kwitnie, roztaczając wokół niezwykle silny i przyjemny aromat. Fioletowe, różowe lub białe kwiaty przyciągają do ogrodu owady zapylające.
- Kielichowiec wonny (Calycanthus floridus) – to krzew, który zachwyca zarówno ozdobnymi liśćmi, jak i dużymi, czerwono-brązowymi kwiatami. Co ciekawe, w aromacie kielichowca wonnego można rozpoznać nuty owocowe (pieczone jabłka, truskawki i poziomki) oraz korzenne (cynamon i goździki).
- Heliotrop peruwiański (Heliotropium peruvianum) – otrzymywany z jego fioletowych kwiatów olejek eteryczny wykorzystywany jest w produkcji perfum. Ma słodki, migdałowo-waniliowy zapach z balsamicznym akcentem.
- Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) – ta wieloletnia krzewinka lub półkrzew nazywana jest również lawendą wonną, ponieważ ceni się ją za zachwycający zapach. Jest on kojący i kwiatowy, choć wyczujemy w nim również ziołowe i drzewne nuty.
Frezja zapachem wynagrodzi trudy uprawy. Fot. anky/123RF.com
- Groszek pachnący (Lathyrus odoratus) – ta jednoroczna roślina od czerwca do sierpnia przykuwa uwagę delikatnymi kwiatami o oszałamiającym zapachu. Jest on subtelny, kwiatowy i słodki, ale równocześnie przyjemnie orzeźwiający.
- Frezja ogrodowa (Freesia hybrida) – to stosunkowo trudne w uprawie kwiaty, ale warto mieć je w ogrodzie, aby napawać się ich pięknym wyglądem i niezwykłym aromatem. Słodki, a zarazem świeży zapach zawiera w sobie delikatnie cytrusowe nuty.
- Tuberoza wonna (Agave amica) – choć jest byliną, w naszym klimacie uprawia się ją jako roślinę jednoroczną. Dekoracyjne kwiaty tuberozy wonnej mają upojny, silny zapach przypominający jaśmin lub gardenię. Ich aromat jest tak wykwintny, że często wykorzystywane są w przemyśle kosmetycznym i perfumeryjnym.
Pachnące rośliny odstraszają szkodniki i chronią nasze uprawy, równocześnie przyciągając do ogrodu pożyteczne owady zapylające, takie jak motyle, pszczoły czy trzmiele. Warto mieć je u siebie, aby spędzanie czasu na świeżym powietrzu było samą przyjemnością.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Kiedy sadzić piwonie na wiosnę. Czy zakwitną w pierwszym roku?
Najlepsze rośliny okrywowe do ogrodu. Nie tylko zakryją brzydkie miejsca, ale też je ozdobią
Łatwe w uprawie krzewy kwitnące. Zachwycają wyglądem, powinny być w każdym ogrodzie