Spis treści:
Jak zabezpieczyć ogród przed silnym wiatrem?
Gwałtowne zmiany pogodowe i coraz częściej występujące nawałnice to coś, czego nie jesteśmy w stanie do końca przewidzieć. Jednak, gdy ogród położony jest na otwartej działce w miejscu, gdzie wicher stanowi nieodłączną część krajobrazu lub prognozy zakładają wystąpienie w najbliższym czasie porywistych wiatrów, warto wiedzieć, co zrobić, aby ograniczyć ewentualne straty.
Jak zabezpieczyć ogród przed silnym wiatrem? Powstrzymaj podmuchy, które zagrażają nie tylko roślinom, lecz także małej architekturze ogrodowej oraz jej użytkownikom. Kluczem jest zaplanowanie i zaaranżowanie przestrzeni w sposób bardziej funkcjonalny. Oto lista zadań, które powinieneś wykonać, aby wiatr nie wdarł się do ogrodu i nie zrobił tam własnych „porządków”.
- Dobrze zabezpiecz wszystkie wolnostojące przedmioty przed zapowiadanym silnym wiatrem. Drobne rzeczy schowaj w domku gospodarczym, garażu lub altanie, a większe ustaw w zacisznym miejscu, najlepiej pod ścianą, murem albo ogrodzeniem, zwiąż sznurkiem lub linką i okryj grubą folią ochronną, podwijając ją pod meble lub przyciskając większymi kamieniami.
- Usuń z otwartej przestrzeni to, co niebezpieczne. Zwróć uwagę na dekoracje szklane, wazony oraz ceramiczne donice (nawet te cięższe), które stoją wysoko i mogą spaść porwane silnym podmuchem.
- Narzędzia ogrodowe zawsze trzymaj w domku narzędziowym. Aranżacje zewnętrzne wyglądają dobrze na zdjęciach, jednak są one niepraktyczne w codziennym użytkowaniu. Dobrze zabezpieczone akcesoria w zamkniętym pomieszczeniu domku nie będą zagrożeniem ani dla ludzi, ani dla zwierząt szukających schronienia na działce.
- Zapewnij stabilizację roślinom, drzewkom i krzewom, w szczególności młodym, świeżo posadzonym okazom, które nie zdążyły się dobrze przyjąć i ukorzenić. Uważaj nie tylko na okazy liściaste, lecz także iglaki narażone na działanie silniejszych podmuchów wiatru. Możesz stosować podpórki z palików lub metodę odciągów.
- Stwórz zieloną ścianę przy altanie, otwartym tarasie lub wokół miejsc relaksu, która zablokuje podmuchy.
- Postaw na naturalną barierę w postaci żywopłotu. Tuje i cisy to nie jedyne gatunki odpowiednie do zamknięcia płotu od wewnątrz; sprawdzą się również buki i graby (ich liściasta, gęsto poprowadzona forma zamknie linię działki szczelną barykadą nawet dla bardzo silnego wiatru).
- Zmodernizuj ogrodzenie. Jeśli twój płot zrobiony jest ze zwykłej siatki lub postawiłeś na ogrodzenie panelowe o dużej przejrzystości, zamontuj na nim specjalną siatkę osłonową. Ochroni cię nie tylko przed wiatrem, lecz także zapewni większą prywatność oraz ograniczy przedostawanie się zanieczyszczeń, np. kurzu z osiedlowej drogi dojazdowej.
- Dopasuj gatunki roślin do planu przestrzennego. Twoja działka jest otwarta i ma dużą, stałą ekspozycję na wiatr? Zrezygnuj z delikatnych roślin kwitnących, podatnych na łamanie i niszczenie w wyniku gwałtownych zmian pogodowych. Wybierz gatunki o niższym, zwartym pokroju, które poradzą sobie z silnym, często powracającym wiatrem.
Przeczytaj również: Nie chcesz tui w ogrodzie? Oto rośliny na wysokie żywopłoty
Naturalne osłony przed wiatrem
Co istotne, zabezpieczenie ogrodu nie musi wiązać się z zaburzeniem jego estetyki. Włożyłeś wiele pracy w aranżację przestrzeni i nie chcesz, aby straciła swój charakter w wyniku montażu brzydkich osłon lub paneli wiatroszczelnych? Jest na to rada. Przed wiatrem i jego niechcianymi skutkami możesz skutecznie zabezpieczyć się, stosując naturalne bariery.
Niektóre rośliny pozwalają na stworzenie nietypowego żywopłotu, który skutecznie chroni przed wiatrem, a do tego niesamowicie wygląda. Fot. CanvaPro/123rf.com
Żywopłot należy do najbardziej popularnych form tworzenia zielonej, szczelnej barykady w ogrodzie, ale nie jest to jedyny sposób na wizualne i funkcjonalne zarazem zamknięcie przestrzeni. Naturalne osłony przed wiatrem, które warto rozważyć, planując aranżację ogrodu to także:
- żywe ściany – przypominają żywopłot, jednak rośliny, które je tworzą, rosną znacznie wyżej, nawet do 4 metrów, tworząc z czasem najprawdziwszą, zieloną barierę nie tylko dla wiatru;
- kwitnące panele – wykorzystując drewniany stelaż z solidnych kantówek, można stworzyć podstawę dla tych okazów róż pnących, które bardzo mocno rozkrzewiają się i przez cały sezon, od wiosny do późnej jesieni, utrzymują gęstwinę liści i kwitną olbrzymimi kwiatami;
- dzikie pnącza – w praktyce nie są one takie dzikie, ponieważ rosną pod pełną kontrolą, możesz je dowolnie prowadzić oraz formować; najlepiej sięgnij po gatunki szybko rosnące, abyś nie musiał czekać na zgęstnienie naturalnej osłony kilka długich lat.
Wiele roślin nadaje się na żywopłot lub zieloną ścianę bardziej niż tuje czy cisy, których wszędzie pełno. Wśród nich są: ligustr, jałowiec pospolity, laurowiśnia wschodnia, ostrokrzew Meservy, a także duże drzewa jak ambrowiec amerykański, buk, grab pospolity czy klon polny. Estetycznie uformowane zamkną dowolną przestrzeń ścianą zielonych liści, a jedynym dowodem na to, że szaleje za nią wiatr będzie cichy, kojący szelest, raz po raz docierający do twoich uszu. Choć przygotowanie takiej bariery trochę trwa, z pewnością efekt jest warty zachodu.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Najlepsze szybko rosnące iglaki na żywopłot. Skutecznie odgrodzisz się od sąsiada
Idealne ogrodzenie dla twojego domu. O czym należy pamiętać i na co zwrócić uwagę?
Rośliny pnące do dekoracji ogrodzenia. Co posadzić przy płocie, by szybko się zazielenił