Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Idealne ogrodzenie dla twojego domu. O czym należy pamiętać i na co zwrócić uwagę?

Ogrodzenie działki jest równie ważne co aranżacja przestrzeni wokół domu. Nie tylko zapewni ci ono bezpieczeństwo, ale też odpowiednio zaznaczy granicę ogrodu. Wybierając konkretny styl i materiały, z których wykonasz płot, musisz brać pod uwagę kilka bardzo ważnych kwestii.

Idealne ogrodzenie dla twojego domu. O czym należy pamiętać i na co zwrócić uwagę?
Ogrodzenie jest ważnym elementem ogrodowej architektury, zapewnia poczucie prywatności i bezpieczeństwa. Fot.123RF.com

Spis treści:

Przeznaczenie i funkcje ogrodzenia

Płot oddzielający działkę od ulicy to nie tylko granica określająca obszar wokół domu. To również element architektury zewnętrznej, który może pełnić funkcję osłony przed spojrzeniami przechodniów. W zależności od stylu, w jakim ogrodzenie zostało lub zostanie stworzone, może być również wyjątkową ozdobą twojego podwórka. Funkcje, które spełnia, można ująć w kilku punktach. Powinno zapewniać:

  • bezpieczeństwo,

  • prywatność,

  • ciszę,

  • wyraźne zaznaczenie granic działki,

  • możliwość podziału terenu,

  • estetykę uzależnioną od gustu.

Weź pod uwagę, że ogrodzenie może być zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Płoty wewnętrzne stawia się zazwyczaj w celu zapewnienia prywatności i wydzielenia mniejszych przestrzeni, na przykład niedaleko tarasu. Określony obszar ogranicza się też po to, by nie miały do niego dostępu niektóre zwierzęta domowe. Tak może się stać na przykład w przypadku ogrodu warzywnego.

ogrodzenie Ogrodzenie nowoczesne jest czymś więcej niż wyznaczeniem granic działki i estetycznym uzupełnieniem stylu posesji. Fot.123RF.com 

Budowa ogrodzenia – projekt i konstrukcja 

W zależności od tego, czy chcesz się osłonić od ruchu ulicznego, zapewnić sobie ciszę i spokój, czy też jedynie delikatnie zaznaczyć granicę działki, możesz się zdecydować na ogrodzenie ażurowe lub pełne. W przypadku tych drugich zwróć uwagę na ich grubość. Im bardziej masywny mur postawisz, tym w ogrodzie będzie ciszej.

Każde ogrodzenie musi się składać z odpowiedniej podstawy i części dekoracyjnej. Ciężkie mury wymagają fundamentów, inaczej ich waga mogłaby spowodować zapadanie się konstrukcji i jej deformację. Popularną podstawą, na której może się opierać ogrodzenie, jest też nieznacznie wzniesiony fundament, na którym umieszczone zostaną słupy. Trzecim wyjściem jest umieszczenie słupów trzymających szkielet płotu bezpośrednio w gruncie.

  • Stworzenie fundamentu pod mur polega na wykopaniu dołka na całej granicy działki, włożeniu do niego zbrojenia i zalaniu betonem. Oczywiście zawsze warto, byś wsparł się radą profesjonalisty lub wykonał to zadanie z pomocą doświadczonej osoby.

  • W przypadku, gdy wybór padnie na wzniesiony fundament, wykorzystaj ten wylany i po jego utwardzeniu wznieś na nim murek o wysokości 20-40 cm. Praktyczne będzie wykorzystanie kamienia lub cegły. Na tworzonym murku w regularnych odstępach wznieś murowane lub betonowe słupy. Na tym etapie możesz się zdecydować na elementy stalowe, które umieścisz w konkretnych odstępach w zastępstwie masywnych, murowanych.

  • Jeżeli zdecydowałeś się na słupy umieszczane bezpośrednio w gruncie, zacznij od zaznaczenia ich miejsca. Użyj otwornicy spalinowej lub ręcznej w celu wykopania otworu na beton. Po zalaniu otworów uzyskujesz punkty, na których będziesz mógł zamontować swoje kolumny ogrodzeniowe. Jeżeli wznosisz ogrodzenie wewnątrz swojej działki, możesz się zdecydować na metalowe kotwy, które wbijesz w ziemię, a następnie przymocujesz do nich słupy.

Pamiętaj, że stawianie podstawy ogrodzenia musi być poprzedzone projektem, w którym uwzględnisz wszystkie elementy przyszłej konstrukcji.

Przeczytaj również: Jak odnowić siatkę ogrodzeniową? Etapy i koszt odnawiania siatki ogrodzeniowej

siatka ogrodzeniowa Metalowa siatka stanowi jeden z najczęściej wybieranych rodzajów ogrodzenia, ponieważ jest stosunkowo tania i wytrzymała. Żeby jednak wyglądała efektownie i właściwie spełniała swoje zadanie, warto odświeżać ją raz na kilka lat. Fot.123RF.com

Z jakich materiałów wykonać ogrodzenie?

Kolejną ważną rzeczą jest wybór odpowiedniego materiału. To od tego zależy, jakie funkcje będzie spełniać ogrodzenie.

  • Drewno jest popularnym i wdzięcznym w obróbce materiałem. Ponadto ogrodzenie stworzone z niego jest samo w sobie bardzo dekoracyjne. Możesz się zdecydować na zakup paneli drewnianych, które później wystarczy zabezpieczyć impregnatem dekoracyjnym. Jeśli chcesz, ekonomicznym rozwiązaniem jest też użycie sztachet. Aby je zamontować, umieść między słupami ogrodzenia dwie kantówki w pozycji poziomej, do których będziesz mógł przykręcić przygotowane sztachety.

  • Stal to wciąż często wykorzystywany materiał do tworzenia ażurowych ogrodzeń. Zwykle panele stalowe o wybranym przez ciebie wzorze umieszcza się na stabilnych, masywnych słupach z betonu, cegły, kamienia lub stali.

  • Beton to propozycja ekonomiczna. Panele wykonane z betonu umieszcza się na przygotowanych konstrukcjach w stosunkowo prosty sposób. Odgradzają od przestrzeni poza działką, jednak ze względu na niewielką grubość nie zapewniają wyciszenia.

  • Kamień. Jeżeli zdecydowałeś się na masywne, pełne ogrodzenie ze względu na kłopotliwe sąsiedztwo lub względy estetyczne, możesz wybrać kamienny mur. Tradycyjnym wyjściem jest wymurowanie ogrodzenia z użyciem w miarę regularnych elementów i dobrze dopasowanej zaprawy. Pamiętaj, że w większości przypadków warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Do stworzenia muru możesz również wykorzystać cegły lub pustaki.

Alternatywą dla murowania będzie połączenie kamienia z siatką gabionową. To popularne rozwiązanie zakłada stworzenie dwóch, równoległych do siebie ścianek z siatki, między które zostanie wsypane kruszywo. Najczęściej jest do tego wykorzystywany kamień, który szczelnie wypełnia przestrzeń, zapewniając ci upragnioną prywatność, a dodatkowo estetyczny, nowoczesny płot.

renowacja ogrodzenia Budowa solidnego ogrodzenia to wieloetapowa inwestycja. Fot.123RF.com

Jak wygląda renowacja ogrodzenia?

Każdy element architektury ogrodowej należy poddawać okresowej renowacji. Jest to ważne szczególnie wtedy, gdy jest on narażony na czynniki atmosferyczne, przy czym z żadnej strony nie jest chroniony przez zadaszenie czy ścianę domu. Ogrodzenia to właśnie takie elementy.

  • Remont drewnianego płotu

Drewno to materiał długowieczny, jednak tylko wtedy, gdy jest właściwie pielęgnowany. Jeżeli widzisz, że położona farba zaczyna się łuszczyć, a ogrodzenie wyraźnie zmatowiało, czas na jego renowację. W tym celu wybierz dzień słoneczny i suchy. Wyszlifuj powierzchnię drewnianych elementów, odpyl ją i nałóż nowy preparat zabezpieczający.

  • Renowacja metalowej siatki

Jeżeli twoim ogrodzeniem jest metalowa siatka, która lata świetności ma już za sobą, spróbuj ją uratować poprzez dokładne wyczyszczenie całej powierzchni drucianą szczotką. Po odpyleniu ogrodzenia pomaluj go specjalnie do tego przeznaczonym preparatem z dodatkiem składnika opóźniającego korozję.

  • Naprawa elementów muru

Czasami nawet bardzo solidne ogrodzenie traci na estetyce. Jeśli chodzi o odpadające daszki wykończeniowe na słupach lub całej długości muru, wystarczy, że je zdejmiesz, oczyścisz pozostałości po kleju i nałożysz jego świeżą warstwę. Możesz też uzupełniać ubytki, które po latach pojawiły się na powierzchni muru. W przypadku ogrodzenia kamiennego, betonowego lub ceglanego rozważ też położenie warstwy specjalnego impregnatu, który ograniczy degradację powierzchni konstrukcji.

budowa ogrodzenia Ogrodzenie możemy postawić z paneli, betonu, drewna, metalu, kamienia, cegły, a także łącząc ze sobą kilka materiałów. Fot.123RF.com

Kiedy warto rozebrać ogrodzenie i jak to zrobić?

Niestety nie zawsze ogrodzenie nadaje się do renowacji. Jeżeli drewno w panelach zaczęło gnić, a mur od lat nie wygląda już estetycznie, jedynym słusznym rozwiązaniem będzie rozbiórka. Warto się na nią zdecydować również wtedy, gdy płot zwyczajnie przestał pasować do twojego stylu życia. Możesz wybrać jedno z dwóch rozwiązań.

  • Dokonaj całkowitej rozbiórki

Jeżeli słupy ogrodzenia są umieszczone bezpośrednio w gruncie, wystarczy, że zdemontujesz elementy między nimi, a później wykopiesz same słupy. W przypadku masywnych murów warto wynająć profesjonalną pomoc i całość zburzyć.

  • Dokonaj częściowej rozbiórki

Jeżeli zniszczeniu uległy jedynie panele, możesz się zdecydować na pozostawienie samych słupów. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie ci odświeżyć wygląd ogrodzenia. W takim przypadku pamiętaj, że przy pozostawieniu tak trwałych elementów wybór nowych przęseł będzie uzależniony od ich wymiarów.

W każdej sytuacji, gdy zdecydujesz się na pracę z ogrodzeniem, weź pod uwagę, że musisz być cierpliwy i dokładny. Nie podejmuj decyzji pochopnie i zawsze korzystaj z porad osób, które znają się na tego typu pracach.

Przeczytaj również: Naturalne ogrodzenia, które zadbają o twoją prywatność. Oto 10 najpopularniejszych roślin na żywopłot

żywopłot Nie tylko ligustr. Poznaj 10 roślin, które doskonale nadają się na żywopłot. Fot.123RF.com

Reklama

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.