Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Naturalne ogrodzenia, które zadbają o twoją prywatność. Oto 10 najpopularniejszych roślin na żywopłot

Do niedawna zielone płoty w Polsce miały głównie jedno oblicze. Ligustr jako krzew na żywopłoty był i wciąż jest bardzo popularny. Jest jednak o wiele więcej alternatyw, ponieważ w tej roli mogą odnaleźć się zupełnie różne rośliny. 

Naturalne ogrodzenia, które zadbają o twoją prywatność. Oto 10 najpopularniejszych roślin na żywopłot
Nie tylko ligustr. Poznaj 10 roślin, które doskonale nadają się na żywopłot. Fot.123RF.com

Spis treści:  

W ostatnich latach w sklepach ogrodniczych pojawia się coraz więcej gatunków oraz odmian krzewów i drzewek, które sprawdzą się jako żywopłoty. Z jednej strony wybór odpowiedniej rośliny stał się prostszy – dzięki różnorodności na rynku można sięgnąć po roślinę dostosowaną do własnych potrzeb i gustów. Z drugiej jest on trudniejszy – można się pogubić wśród tej mnogości wyboru. Warto więc poznać dziesięć najpopularniejszych roślin na żywopłot.  

Najlepsze krzewy na żywopłot

  • Ligustr pospolity (Ligustrum vulgare) – najpopularniejsza roślina na żywopłot 

Nie sposób nie zacząć od króla polskich parków i skwerów – ligustru. Ta roślina nie bez powodu stała się tak popularna w przestrzeni publicznej i przy domowych ogrodach. Jest niezwykle odporna i świetnie znosi cięcie. Nie ma wysokich wymagań glebowych. Krzewy na żywopłot szybko rosnące, takie jak ligustr, wymagają jednak systematycznego przycinania, zwłaszcza w pierwszych latach po posadzeniu.  

Ligustr występuje w licznych odmianach, a niektórym z nich bardzo efektownie przebarwiają liście. Najczęściej im bardziej słoneczne jest stanowisko rośliny, tym ciekawszy efekt. Ozdobą ligustru są też drobne białe kwiaty, a jesienią czarne jagody. 

Ligustr Ligustr pospolity to krzew bardzo popularny, stosowany od wielu lat na żywopłoty. Fot.123RF.com

  • Żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) – najpopularniejszy iglak na żywopłot 

Tuja nadaje się do tworzenia żywopłotów o zróżnicowanej wysokości. Wystarczy wybrać odmianę o pożądanym wzroście. Jest wytrzymała na przeciwności losu i zawsze cieszy oko zielonym kolorem. Najlepiej rośnie w pełnym słońcu. Żywotnika tnie się trzy razy w roku, co roślina bardzo dobrze znosi, ale można też pozwolić mu rosnąć swobodnie by uzyskać bardziej naturalny efekt. Tuja jest zimozielona, dlatego jest ozdobą ogrodu o każdej porze roku. Często sadzi się ją przy ogrodzeniach. W sklepach najczęściej występująca odmiana to Szmaragd o ciemnozielonych, błyszczących igłach.  

  • Bukszpan zwyczajny (Buxus sempervirens) – zimozielony krzew o drobnych liściach 

Bukszpan na żywopłoty nadaje się idealnie, ponieważ ma bardzo zwarty pokrój. Co więcej, liście wypuszcza bardzo gęsto. Są one skórzaste, szmaragdowozielone, a na pędach ustawiono naprzeciwlegle. Można dzięki nim łatwo uzyskać efekt zielonej ściany. Kojarzy się z ogrodami pałacowymi, dlatego uważany jest za elegancki krzew. 

Roślina nie jest trudna w uprawie. Preferuje stanowiska zacienione, ale radzi sobie też w słońcu. Nie ma szczególnych wymagań glebowych, ale może źle rosnąć na zbyt kwaśnej ziemi. Bukszpan jest odporny na suszę, za to niektóre jego odmiany, na przykład Aureovariegata są wrażliwe na bardzo niskie temperatury. To roślina długowieczna i raczej wolno rosnąca. 

Przeczytaj również: Dodaj do wody i opryskaj chory bukszpan. Szybko pozbędziesz się ćmy bukszpanowej

ćma bukszpanowa Ćma bukszpanowa to groźny szkodnik, którego larwy żerują na liściach oraz młodych pędach bukszpanów. Fot.123RF.com

  • Forsycja – rodzaj krzewów na nieformowany żywopłot o żółtych kwiatach 

Ten rodzaj obejmuje osiem gatunków, a najpopularniejsze jako rośliny ozdobne są dwa – forsycja pośrednia (Forsythia × intermedia), która jest mieszańcem, oraz forsycja zwisła (Forsythia suspensa). Nie są to aż tak gęste krzewy jak większość pozostałych roślin na żywopłot, dlatego nie nadają się na żywopłot formowany. Pięknie za to prezentują się, rosnąc naturalnie, zwłaszcza na wiosnę, kiedy obsypują się żółtym kwieciem. Nie mają dużych wymagań glebowych, ale na żyznej rosną szybciej, a kwitnienie jest okazalsze. Preferują miejsca słoneczne lub półcieniste.

  • Pięciornik krzewiasty (Dasiphora fruticosa) – efektownie kwitnąca roślina na żywopłot 

To należąca do różowatych roślina, którą cechuje przede wszystkim spektakularne kwitnienie. Kwiaty pięciornika są drobne, ale bardzo ozdobne. Pojawia ich się na jednym krzewie bardzo dużo, zwłaszcza w czerwcu i w lipcu. Krzew kwitnie aż do października. W zależności od odmiany, ich barwa kwiatów jest biała, różowa bądź żółta.  

Roślina jest łatwa w uprawie, wytrzymała na mróz, niedostatki wody i zanieczyszczenia powietrza. Nie jest bardzo gęsta i nadaje się tylko na niskie żywopłoty, ponieważ maksymalnie dorasta do 70 cm. Pięciornika tnie się raz w roku, celem zagęszczenia. Nie praktykuje się cięć formujących. 

pięciornik krzewiasty Pięciornik krzewiasty jest bardzo znanym i lubianym krzewem ozdobnym. Fot.123RF.com

  • Złotlin japoński (Kerria japonica) – tzw. złota róża 

To pochodzący z Azji krzew liściasty, który najładniej wygląda w maju i czerwcu, kiedy pojawiają się na nim duże, żółte kwiaty. Ładne są także liście złotlinu – intensywnie zielone wiosną i złote jesienią. Na zimę opadają. Nadaje się na żywopłoty o średniej wysokości (do maksymalnie 2 metrów). Jest mrozoodporny i niewymagający, jeśli chodzi o glebę. Dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza. Jest ekspansywny, tworzy liczne odrosty, dlatego okolice krzewu trzeba karczować. Nie wolno zapominać o nawadnianiu go w czasie upałów, ponieważ źle znosi braki wody.  

Przeczytaj również: Jego słonecznie żółte kwiaty rozpromienią każdy ogród. Jak uprawiać złotlin japoński?

złotlin japoński Złotlin japoński jest ceniony ze względu na obfite kwitnienie oraz niewielkie wymagania pielęgnacyjne. Fot. 123RF/PICSEL

  • Berberys Thunberga (Berberis thunbergii) – kolczasty krzew o czerwonych jagodach 

Ten silnie rozgałęziający się krzew pochodzący z Japonii. Ma drobne, owalne liście, których kolor różni się w zależności od odmiany. Opadają one na zimę, wcześniej ulegając przebarwieniu. Drobne żółte kwiaty pojawiają się w maju, ale nie są szczególnie ozdobne. Dużo bardziej efektownie prezentują się czerwone jagody, które pozostają na berberysie przez całą zimę. 

Roślina jest odporna na mróz oraz nie ma wysokich wymagań glebowych. Dobrze znosi zanieczyszczone powietrze. Berberys rzadko atakują choroby lub szkodniki. 

Jakie drzewa nadają się na żywopłot?

  • Grab pospolity (Carpinus betulus) – gęste drzewko na żywopłot 

Grab może mieć pokrój drzewiasty bądź krzewiasty i jeśli chodzi o drzewka na żywopłot, jest jedną z najpopularniejszych roślin. Jego sadzonki są tanie i podobnie jak ligustr nie ma wielkich wymagań glebowych. Jest też odporny na przymrozki. Odpowiednio prowadzony, ma bardzo zwartą formę, zwłaszcza że od dołu wytwarza odrosty korzeniowe. Liście grabu są charakterystycznie pofałdowane i soczysto zielone. W połączeniu z jego gęstością tworzy to efekt zwartej zielonej ściany. 

  • Buk zwyczajny (Fagus sylvatica) – drzewo doskonałe na wysokie żywopłoty 

Buk to pospolite w Polsce drzewo, które sprawdza się przy tworzeniu wysokich żywopłotów. Jego liście cieszą oko szmaragdowym kolorem i pięknie lśnią w słońcu. Jesienią przebarwiają się na brązowo, a opadają dopiero na wiosnę. Ozdobą tego drzewka na żywopłot są też owoce zwane bukwią. 

Buk jest średnio wymagającą rośliną. Wymaga słonecznego lub lekko zacienionego miejsca i próchniczej bogatej w składniki mineralne gleby. Aby zachował pożądany kształt, należy ciąć go dwa razy w roku – w lutym i w czerwcu. 

  • Cis pospolity (Taxus baccata) – długowieczna roślina na żywopłot 

Cis to piękne drzewo iglaste, którego ciemnozielone igły wyglądają bardzo efektownie. Zachwycają też pojawiające się na nim od września czerwone jagody, ale nie wolno zapominać, że są trujące. Cis rośnie wolno i nie jest łatwy w uprawie. Wymaga żyznej, wilgotnej gleby, nie znosi suszy i przymrozków. Jest za to odporny na zanieczyszczenia powietrza. Poza cisem pospolitym można też wybrać inne, pokrewne gatunki, na przykład cis pośredni, który rośnie trochę szybciej i lepiej znosi strzyżenie. 

Jak widzisz, wybór roślin idealnych na żywopłot jest bardzo szeroki. Przyjrzyj się im bliżej i stwórz własną kompozycję. 

Przeczytaj również: Cis brązowieje i gubi igły? To najczęstsze przyczyny

cis Popularną, ogrodową odmianą cisa jest cis pospolity (Taxus baccata) Fot. 123RF/PICSEL

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.