Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Niewymagające rośliny kwitnące na skalniak. Co posadzić i jak pielęgnować?

Skalniak to świetny sposób na urozmaicenie ogrodu bez poświęcania wielu godzin na pielęgnację. Jest wiele gatunków roślin, które doskonale poradzą sobie w takich warunkach. Przekonaj się, jakie niewymagające rośliny kwitnące wybrać na skalniak i jak o nie dbać.

Niewymagające rośliny kwitnące na skalniak. Co posadzić i jak pielęgnować?
Sprawdź, jakie rośliny kwitnące posadzić na skalniaku. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Jakie rośliny kwitnące posadzić na skalniaku?

Chcesz mieć w ogrodzie kolorowy zakątek, który będzie cieszył oko przez cały sezon, a przy tym nie zabierze ci wiele czasu na pielęgnację? Wystarczy odrobina wiedzy, odpowiedni dobór gatunków i szczypta miłości do natury, a twój skalniak stanie się prawdziwą ozdobą ogrodu!

Pamiętaj, że rośliny na skalniak powinny być odporne na suszę i mróz oraz lubić słoneczne stanowiska. Wybierając gatunki o różnych porach kwitnienia, stworzysz kolorowy skalniak, który będzie wyglądał atrakcyjnie wiosną, latem oraz jesienią. Nie bój się eksperymentować i łączyć różne gatunki – to właśnie różnorodność jest kluczem do stworzenia pięknego i niepowtarzalnego skalniaka.

Warto dobrze przemyśleć, co posadzimy na skalniaku. Warto dobrze przemyśleć, co posadzimy na skalniaku. Fot. CanvaPro

  • Dzwonek dalmatyński – Campanula portenschlagiana

Ta urocza bylina zachwyci cię fioletowo-niebieskimi kwiatami w kształcie dzwonków, które pojawiają się od czerwca do sierpnia. Dzwonek dalmatyński preferuje słoneczne stanowiska i dobrze znosi suszę, co czyni go świetnym wyborem na skalniak. Osiąga wysokość 10–20 cm i tworzy zwarte kępy, które pięknie prezentują się między kamieniami.

  • Kokorycz żółta – Corydalis lutea

Delikatne, żółte kwiaty kokoryczy rozświetlą twój skalniak wczesną wiosną. Ta bylina lubi półcień i dobrze rośnie w towarzystwie innych roślin, osiągając wysokość 20–30 cm. Kokorycz żółta jest łatwa w uprawie i nie ma dużych wymagań, dlatego jest świetnym wyborem dla początkujących ogrodników.

Kokorycz żółta zachwyca intensywnie wybarwionymi kwiatami. Kokorycz żółta zachwyca intensywnie wybarwionymi kwiatami. Fot. CanvaPro

  • Bodziszek himalajski – Geranium himalayense

Intensywnie różowe kwiaty o delikatnych płatkach to znak rozpoznawczy bodziszka himalajskiego. Zakwitają one od maja do lipca, przyciągając wzrok i nadając skalniakowi romantyczny charakter. Bodziszek nie ma dużych wymagań i poradzi sobie nawet w półcieniu, osiągając wysokość 20-30 cm. To idealna roślina dla tych, którzy chcą stworzyć kolorowy skalniak bez dużego nakładu pracy.

Przeczytaj również: Uroczy kwiat, który rozleje się po rabacie w wielu kolorach. Uprawa, odmiany i pielęgnacja posłonka

  • Smagliczka skalna – Aurinia saxatilis

Wyobraź sobie dywan drobnych, żółtych kwiatów pokrywający twój skalniak od kwietnia do maja. To właśnie smagliczka skalna – roślina odporna na suszę i mróz, którą uwielbiają początkujący ogrodnicy. Osiąga wysokość 10–20 cm i tworzy zwarte kępy, które świetnie prezentują się między kamieniami. Smagliczka skalna to must have na każdym skalniaku!

  • Gęsiówka kaukaska – Arabis caucasica

Różowe, gwiazdkowate kwiaty gęsiówki kaukaskiej pojawiają się w maju i czerwcu, nadając skalniakowi urokliwy, subtelny wygląd. Ta bylina tworzy zwarte kępy o wysokości 10–20 cm i dobrze prezentuje się na obrzeżach skalniaka. Gęsiówka kaukaska jest łatwa w uprawie i nie ma dużych wymagań, co czyni ją idealnym wyborem dla zapracowanych ogrodników.

Ciekawe kwiaty rojnika górskiego przykuwają uwagę. Ciekawe kwiaty rojnika górskiego przykuwają uwagę. Fot. CanvaPro

  • Rojnik górski – Sempervivum montanum

Choć rojnik górski kwitnie rzadko, potrafi zachwycić mięsistymi, srebrzystymi liśćmi przez cały sezon. Kiedy już zakwitnie, jego różowe kwiaty z pewnością przyciągną wzrok wszystkich dookoła. Rojnik osiąga wysokość 5–10 cm i tworzy zwarte, dekoracyjne kępy. To roślina idealna na słoneczne i suche stanowiska – typowe dla skalniaka.

  • Aster alpejski – Aster alpinus

Aster alpejski wyróżnia się fioletowymi kwiatami z żółtym środkiem. Pojawiają się one od maja do czerwca, rozświetlając skalniak i nadając mu bajkowy wygląd. Aster alpejski dobrze znosi suszę i jest łatwy w uprawie – w optymalnych warunkach osiąga wysokość 20–30 cm.

  • Goździk siny – Dianthus gratianopolitanus

Różowe, pachnące kwiaty goździka sinego, które zakwitną w maju i czerwcu, wypełnią twój ogród cudownym aromatem. Ta bylina preferuje słoneczne stanowiska i dobrze komponuje się z innymi roślinami skalnymi, osiągając wysokość 10–20 cm.

Aster alpejski jest świetnym wyborem na skalniak. Aster alpejski jest świetnym wyborem na skalniak. Fot. CanvaPro

  • Szarotka alpejska – Leontopodium alpinum

Białe kwiaty z żółtym środkiem, które pojawiają się w maju i w czerwcu, to znak rozpoznawczy szarotki alpejskiej. Tworzy ona zwarte, poduchowate kępy o wysokości 10–20 cm i lubi słoneczne, suche stanowiska. Chcesz przenieść klimat wysokich gór wprost do swojego ogrodu? Szarlotka alpejska z pewnością cię zadowoli!

  • Floks szydlasty – Phlox subulata

Różowe lub fioletowe kwiaty floksa szydlastego zakwitną od kwietnia do maja, tworząc barwny dywan na twoim skalniaku. Bylina dobrze rośnie w słońcu i półcieniu, osiągając wysokość 10–15 cm. Floks szydlasty tworzy zwarte kępy i jest łatwy w uprawie, co czyni go świetnym wyborem dla początkujących ogrodników.

Jak pielęgnować rośliny kwitnące na skalniaku?

Rośliny na skalniaku są zazwyczaj łatwe w pielęgnacji, ponieważ dobrze znoszą suszę i ubogą glebę. Ważne jest, by zapewnić im słoneczne lub półcieniste stanowisko oraz przepuszczalne podłoże. Podlewaj je umiarkowanie, pozwalając glebie przeschnąć między podlewaniami. Przycinaj też przekwitnięte kwiaty, aby przedłużyć kwitnienie. Wiosną możesz zastosować niewielką ilość nawozu dla roślin kwitnących. Jednak pamiętaj, aby nie przesadzać z nawożeniem – rośliny na skalniaki preferują ubogie podłoże.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Róże kwitną nieprzerwanie, bo żadna mszyca im nie grozi. Wystarczy zrobić naturalny oprysk

Niezrównana roślina zadarniająca, tworzy kwietne poduszki. Kiedy sadzić i jak pielęgnować żagwin?

Jak siać cynie? Najlepsza metoda na dużo pięknych i kolorowych kwiatów

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.