Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Kolorowe owoce na roślinach ozdobnych. Zostają w ogrodzie na zimę i pięknie go zdobią

W jesiennych ogrodach jest żółto, zielono, pomarańczowo, a barwy te nadają głównie owoce i liście, zanim wyjedzą je ptaki lub opadną i dywanem okryją podłoże. Jednak mogłoby znaleźć się w nich wiele innych, nietypowych kolorów  te oto rośliny ozdobne, poza ciekawym pokrojem i ulistnieniem, mają niezwykle dekoracyjne, intensywnie wybarwione owoce. Posadź je w ogrodzie, a spod warstwy zmrożonego, skrzącego się puchu wyjrzą różowe, niebieskie i fioletowe korale, ożywiając ogród, jako otwarte na zimę ptasie restauracje.

Kolorowe owoce na roślinach ozdobnych. Zostają w ogrodzie na zimę i pięknie go zdobią
Jakie rośliny zachowują owoce na zimę? Gatunków owocujących naprawdę długo jest wiele, a ich kolory zapierają dech. Fot. nickkurzenko/CanvaPro

Spis treści:

Jakie rośliny zachowują owoce na zimę?

Większość dobrze nam znanych gatunków zachowujących owoce na zimę przybiera rozmaite odcienie koloru pomarańczowego, żółtego, często również intensywnej czerwieni. Zdarzają się korale na krzewach w kolorze karminowym, a niekiedy nawet i w tak ciemnym granacie, że widziany z daleka wygląda na czarny. Znacznie rzadziej spotykamy gatunki skąpane w różu czy fiolecie, co wcale nie oznacza, że takich nie ma.

Większość z nich ma nie tylko dekoracyjne owoce, lecz także oryginalny pokrój czy liście wyróżniające się na tle innych roślin zielonych. Jednak najpiękniej prezentują się na przełomie jesieni i zimy, gdy spod warstwy śniegu wystawiają ku światłu swoje barwne korale, wprowadzając do ogrodu prawdziwie magiczny charakter.

Te wyjątkowe propozycje do jesiennych i zimowych aranżacji zewnętrznych niesamowicie wyglądają na tle wyższych traw ozdobnych, zimozielonych krzewów i iglaków, a także otoczone niebieskawymi rozchodnikami ościstymi lub ich szaroseledynową odmianą. Jeśli zastanawiasz się, jakie rośliny zachowują owoce na zimę i pięknie prezentują się również wiosną czy latem, podpowiem ci kilka gatunków o ciekawym pokroju i nietypowych owocach.

  • Dereń kousa

Owoce na tym krzewie przybierają w zależności od odmiany różne odcienie różu: mogą być ciemne, jasne lub różowo czerwone. Zawiązują się one w miejscu śnieżnobiałych kwiatów już na przełomie sierpnia i września na dość długich szypułkach. Przypominają spore korale, które na tle zielonych i przebarwiających się jesiennie liści są jeszcze lepiej zauważalne. Dereń rośnie rozłożysty, gęsty, dorasta nawet do 3-5 metrów i doskonale nadaje się do wypełnienia wybranej przestrzeni w ogrodzie jako soliter lub barwne przełamanie zielonej linii żywopłotu.

  • Jarząb Arnolda

Kolor owoców w większości odmian zmienia się wraz ze stopniem dojrzewania. Początkowo korale na jarzębie są jasne, a z czasem wybarwiają się na intensywny różowy. Za najciekawsze odmiany uznawane są: 'Pink Veil', 'Kirsten Pink' oraz wyrazista 'Granatnaja', której to owoce z różu przechodzą powoli w intensywny, lśniący granat. Średnie rozmiary tych ozdobnych roślin to 4-5 m wysokości i 2-3 m szerokości. Charakteryzuje je wolne tempo wzrostu, ale co roku wydają gęste grona owoców.

jarząb Owoce jednej z odmian jarzębu. Fot. MichelR45/CanvaPro

  • Śnieguliczka Doorenbosa

Kojarzysz ją zapewne z najbardziej znaną odmianą, która wydaje białe owoce – twardawe koraliki, którymi wprost uwielbiają bawić się zarówno dzieci, jak i dorośli podczas wspólnych spacerów. Jednak ta odmiana nie wydaje owoców białych, a intensywnie różowe, które naprawdę długo pozostają na krzewach. Możesz podziwiać je pod śniegiem, gdzie wyglądają naprawdę artystycznie. Posadź śnieguliczkę Doorenbosa w słońcu, a będzie jeszcze lepiej widoczna, dzięki swoim żywo wybarwionym owocom. Za najciekawsze odmiany uznawane są: 'Mother of Pearl' i 'Amethyst'.

śnieg Różowa śnieguliczka na tle śniegowej okrywy widoczna jest już z daleka. Fot. jstankiewiczwitek/CanvaPro

  • Bez błękitny

Gatunek ten świetnie nadaje się na żywopłoty formowane i naturalne, pasuje do kompozycji wysokich, niskich i piętrowych, jednogatunkowych oraz mieszanych. W dobrych warunkach dorasta do ok. 3 m. Jego charakterystyczny pokrój sprawia, że pierzaste liście, kremowożółte kwiaty oraz oryginalnie wybarwione owoce obsypują pędy niemalże od samej ziemi. Owoce tego krzewu są błękitne i mają matujący kolor woskowaty nalot.

bez Owoce bzu błękitnego mają charakterystyczny woskowy nalot. Fot. step2626/CanvaPro

  • Mahonia pospolita

Mahonia wybarwia się na granatowo, a jej owoce są wprost uwielbiane przez ptaki. To też dzięki nim roślina łatwo się rozsiewa. Wypuszcza dość długie, proste i sztywne pędy, które zdobią skórzaste, ciemnozielone liście. Kwitnie w kwietniu i maju na żółto, a wykształcone w ich miejscu owoce, zebrane w sporawe grona, są niejadalne, ale z pewnością bardzo dekoracyjne. Mahonia, kwitnąc, przyciąga najrozmaitsze owady.

mahonia Owoce mahonii zmieniają kolor wraz z porą dojrzewania. Fot. Schad1953/CanvaPro

  • Pięknotka Bodiniera

Z pewnością nie widziałeś dotąd rośliny, która miałaby tak wybarwione owoce. Pojawiają się na zieleniejącym krzewie we wrześniu i dekorują go do końca października, a niekiedy, gdy pogoda pozwoli, nawet dłużej. Rośnie rozłożysta i wznosi się do ok. 2-3 metrów. Na zimę zalecane jest w kraju jej okrycie, choć spotykana w dzikich siedliskach radzi sobie z chłodem, tu i tam kryjąc pod śniegiem intensywnie winno-purpurowe, gładkie, połyskujące owoce.

bodiniera Pięknotka Bodiniera zwykle zrzuca owoce na zimę, ale gdzieniegdzie można dojrzeć utrzymujące się dłużej kiście. Fot. Andyworks/CanvaPro

  • Akebia pięciolistkowa

To nie krzew, a oryginalne pnącze, ale z pewnością zasługuje na twoje zainteresowanie z uwagi na oryginalne, jadalne owoce. Na początku przypominają trochę śliwki zawieszone na długich, pnących pędach winorośli, ale tak naprawdę to orientalna roślina półzimozielona o wyjątkowych walorach. Jej fioletowe owoce po całkowitym dojrzeniu pękają, wówczas możesz dojrzeć wewnątrz, pod żywo wybarwioną skórką kremowobiały miąższ.

Przeczytaj również: Rośliny, które przebarwiają się na złoto. Oto najpiękniejsze gatunki zmieniające kolor

Jak dbać o rośliny, które zachowują owoce na zimę?

Z uwagi na długą listę roślin, których owoce dekorują jesienno-zimowe ogrody, trudno wymienić w kilku słowach, czego będą one od ciebie potrzebować. Każdy gatunek i odmiana ma bowiem swoje ściśle określone wymagania. Jednak do podstawowych zabiegów, bez których większość roślin może mieć trudności w przetrwaniu do wiosny, z pewnością należą:

  • nawadnianie w okresie zimowych ociepleń – zapewnienie optymalnych warunków wodno-glebowych pozwala roślinom łatwiej przetrwać mrozy;

  • okrywanie roślin na zimę – odmiany owocujące dekoracyjnie jesienią, ale zrzucające zarówno liście, jak i owoce zimą często wymagają delikatnego okrycia np. białą agrowłókniną zimową, jednak może okazać się, że w twoim regionie w uprawie ogrodowej wystarczy im ściółkowanie nasady pnia i podłoża w obrębie średnicy bryły korzeniowej.

Owocowe krzewy ozdobne – dekoracja i pokarm dla ptaków

Atrakcyjne dla oka, trwałe owoce wyżej wymienionych okazów to również prawdziwa zimowa spiżarnia dla ptaków. Wiele gatunków żywi się bowiem tym, co w czasie jesieni i zimy znajdzie w naszych ogrodach. Im więcej gatunków utrzymujących barwne korale posadzisz, tym więcej pokarmu będzie czekało na zimujące w kraju gatunki ptaków oraz inne zwierzęta, żywiące się nimi, gdy pod śniegową okrywą i przy zmrożonej ziemi trudno o inne, łatwiej dostępne rodzaje pożywienia.

Spośród wielu owocujących późno roślin ozdobnych, będących dekoracją i pokarmem dla ptaków, z pewnością warto posadzić takie gatunki, jak:

  • jarząb turyngski,
  • trzmielina wielkoowocowa,
  • mahonia pospolita,
  • symplokos wiechowaty,
  • kalina hordowina,
  • kłokoczka południowa.

Problem z ptasimi przysmakami jest taki, że im bardziej owoce danej rośliny smakują skrzydlatym gościom, tym szybciej znikają z łodyg. Zwierzęta szczególnie szybko ogałacają pędy kaliny hordowiny, z których zwieszają się pełnymi gronami korale w odcieniu intensywnej czerwieni i czerni – jednocześnie. Spośród wyżej wymienionych roślin oryginalnie prezentuje się symplokos wiechowaty, rzadki krzew o metalicznie niebieskich owocach. Jednak i on jest często odwiedzany przez ptaki.

Jeśli chcesz długo cieszyć się żywymi barwami w ogrodzie, podziwiając kolorowe korale zwieszone z oczyszczonych lub zimozielonych gałęzi, rozważ stworzenie mieszanego ogrodu. Jak go przygotować? Posadź zarówno krzewy z owocami jadalnymi, stanowiącymi prawdziwy przysmak dla regionalnych gości, jak i te niechętnie wybierane przez ptaki. Najlepiej, aby rośliny owocowały jednocześnie, dzięki temu przestrzeń naraz nie opustoszeje, a tylko raz po raz będzie zmieniać kolorystykę jesienno-zimowej aranżacji.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Niebanalna i odporna na przymrozki, może zastąpić chryzantemy. Protea królewska – wymagania i uprawa

Irga – efektowny i prosty w uprawie krzew. Najpopularniejsze gatunki i odmiany

Pierwsze przymrozki - jak ochronić rośliny w ogrodzie? Błędy podczas zabezpieczania ich przed przemarznięciem

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.