Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Na roślinach pojawiła się pianka przypominająca ślinę? To nie ślimak, ale inny szkodnik. Jak zwalczyć pienika śliniankę?

Pienik ślinianka to mało znany szkodnik, którego pewnie nieraz spotkałeś, a nawet nie wiedziałeś o tym. Jego larwy siedzą pod płaszczykiem piany, która do złudzenia przypomina ślinę. Często ślady po pluskwiaku są też mylone z obecnością ślimaka. Na jakich dokładnie roślinach występuje pienik ślinianka i jak go zwalczać? Jest tylko jeden sposób.

Na roślinach pojawiła się pianka przypominająca ślinę? To nie ślimak, ale inny szkodnik. Jak zwalczyć pienika śliniankę?
Larwy pienika ślinianki żerują na roślinach pod pianą przypominającą ślinę. Fot.123RF.com

Spis treści:

Co to jest pienik ślinianka?

Pienik ślinianka, który nazywany jest również firlikiem, to gatunek pluskwiaka z rodziny pienikowatych. Jego ciało ma owalny, podłużny kształt i osiąga do około 7 centymetrów długości. Jego ubarwienie jest zróżnicowane, u niektórych osobników może być jasne, u innych ciemne, wzorzyste lub jednolite. Najbardziej szkodliwym i interesującym stadium jest larwa. Jej postać jest jaskrawozielona i mierzy jedynie 4 milimetry.

Larwy pienika ślinianki żerują na roślinach pod pianą przypominającą ślinę. Ma ona za zadanie chronić przed wyschnięciem i drapieżnikami. Wytwarzana jest, kiedy pluskwiak wdmuchuje we własne odchody powietrze. Zawierają one białko, przez co powstaje piana.

Czytaj także: Szybko się rozmnażają i robią wiele szkód. Jak pozbyć się prusaków, które zasiedliły się w domu?

Niejednokrotnie piana tworzona przez pienika ślinianka jest mylona ze śluzem ślimaka. Należy jednak pamiętać, że ten pozostawia po sobie wyschnięte ślady, które połyskują. Jeśli pozostałości na roślinach są matowe, to najprawdopodobniej obecność pluskwiaka.

Na jakich roślinach występuje pienik ślinianka?

Larwy pluskwiaka nie są wybredne. Pienik ślinianka może żerować na 1000 gatunkach roślin i uszkadzać je. Bardzo często występuje na łąkach czy pastwiskach, gdyż szczególnie lubi trawy. Spotkać go można także na drzewach, takich jak przede wszystkim wierzby, brzozy, dęby czy buki.

Pienik ślinianka występuje również na roślinach uprawnych. Larwy atakują m.in. buraki, fasola, bób, groch. Ich obecność odnotowuje się na roślinach owocowych, a niektóre z nich to truskawka, malina, jeżyna, winorośle, morele, jabłonie, wiśnie. Obawiać powinni się także właściciele roślin ozdobnych. Pienik ślinianka może atakować cynie, astry, pięciornika, róże i tawułki.

Skutki żerowania pienika ślinianka

Pienik ślinianka nie jest bardzo szkodliwym pluskwiakiem. Jeden osobnik nie wyrządzi bardzo dużych szkód u roślin. Inaczej będzie w przypadku wystąpienia większej ilości owadów, co jest jednak rzadkie. Skutkiem żerowania może być natomiast osłabianie krzewów lub drzew.

Pienik ślinianka nakłuwa tkanki rośliny, a następnie wysysa z nich wodę ze składnikami odżywczymi. Może to spowodować, że do żywiciela pluskwiaka o wiele łatwiej będą przenikać patogeny. Przez to rośliny, na których żeruje szkodnik, będą częściej chorować. Dodatkowo pienik skacze po różnych pędach, przez co roznosi wirusy i bakterie.

Na szczególne skutki żerowania pienika ślinianka trzeba uważać podczas suszy. Pluskwiak wysysa naprawdę dużo wody z roślin. Z tego powodu będą one narażone na wysuszenie, mogą też przestać rosnąć.

Jak zwalczyć pienika ślinianka?

Zwalczenie pienika ślinianka jest bardzo trudne, gdyż skacze on po wielu roślinach w ogrodzie. Przez to uchwycenie go będzie ciężkim zadaniem. Można natomiast niszczyć larwy, które znajdują się pod pianą. To najprostszy i najbardziej efektywny sposób zwalczania owada.

Do zwalczania pienika ślinianka nie stosuje się żadnych chemicznych ani naturalnych środków. Jeśli w ogrodzie nie występuje duża liczebność tego owada, a pojedyncze osobniki nie są zazwyczaj uznawane za szkodniki.

Zobacz również:

Jak wykonać oprysk przeciw kleszczom w ogrodzie i na działce?

Czarna plamistość atakuje róże. Czym pryskać róże i dlaczego trzeba spalić chore liście?

Mszyce znikają w 10 sekund. Przygotuj naturalny oprysk i stosuj bezpiecznie do warzyw i kwiatów

Źródło: opracowanie własne

Domowe sposoby na szkodniki roślin na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.