Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Mają kilkaset gatunków, ich kwiaty wzbudzają zachwyt. Jakie rutewki wybrać do ogrodu i jak je pielęgnować?

Rutewka to roślina, która z pewnością doda uroku twojemu zielonemu zakątkowi. Jej kwiaty wzbudzają zachwyt, a ogromna różnorodność odmian i gatunków sprawia, że każdy znajdzie swojego faworyta. Mimo to rutewki nie są zbyt powszechne w naszych ogrodach, ale na pewno zasługują na większe uznanie. Choć ich uprawa nie jest trudna, wymaga znajomości kilku podstawowych zasad. Sprawdź, jak uprawiać rutewki oraz na jakie odmiany postawić.

Mają kilkaset gatunków, ich kwiaty wzbudzają zachwyt. Jakie rutewki wybrać do ogrodu i jak je pielęgnować?
Rutewka wyróżnia się niezwykle dekoracyjnymi kwiatami przyciągającymi wzrok. Fot.krrad/123RF.com

Spis treści:

Rutewka – wysoka barwna bylina

Rutewka (Thalictrum) to spory rodzaj roślin obejmujący kilkaset gatunków. Te byliny z rodziny jaskrowatych występują głównie w strefie umiarkowanej i tropikalnej, m.in. w Ameryce, Afryce, Azji i Europie. Wygląd tych roślin zależy od gatunku. Najczęściej są wysokie, dorastają do 150 cm wysokości, choć w sprzedaży dostępne są odmiany niższe. Rutewki tworzą zwarte i gęste kępy pierzasto-złożonych liści. Wyrastają z nich długie łodygi, na których rozwijają się okazałe kwiatostany. Składają się one z licznych, drobnych kwiatów wyróżniających się długimi i delikatnymi pręcikami. W zależności od gatunku mogą one przybierać różne barwy i formy, co pozwala na stworzenie nietuzinkowych kompozycji kwiatowych.     

Najciekawsze odmiany rutewki

Rutewka to rodzaj obejmujący ponad 200 gatunków roślin. Występują one zarówno w formie roślin jednorocznych, jak i wieloletnich. W zależności od gatunku różnią się one wysokością, terminem kwitnienia, a także wyglądem i kolorem kwiatostanów. Do najatrakcyjniejszych należą:

  • Rutewka orlikolistna (Thalictrum aquilegiifolium)

Rośnie dziko w Polsce i może dorastać do 120-150 cm wysokości (choć są też odmiany niższe). Liście rośliny mają niebieskawe zabarwienie, a swoim wyglądem przypominają liście orlika (stąd drugi człon nazwy). Igiełkowate kwiaty pojawiają się na szczytach długich łodyg, są zebrane w luźne, okazałe wiechy, przypominające puszyste pompony. Najczęściej występują one w różnych odcieniach różu, a dodatkowo mają przyjemny zapach. Kwitną zwykle od maja do czerwca. Najciekawsze odmiany to Purpureum, Nimbus Pink, Nimbus White oraz Black Stokings.     

rutewka Rutewka ma kilkaset gatunków i jeszcze więcej odmian. Fot.jph9362/CanvaPro

  • Rutewka Delavaya (Thalictrum delavayi) 

Rutewka Delavaya, inaczej dwuskrzydła, to gatunek pochodzący z Chin. W czasie kwitnienia może osiągać 150, a nawet 200 cm wysokości. W porównaniu z rutewką orlikolistną ma delikatniejszy pokrój, drobniejsze liście i kwiaty. Kwitnie wyjątkowo obficie (w okresie od lipca do sierpnia, a nawet września), a jej kwiatostany składają się z bardzo drobnych kwiatów z długimi pręcikami. Najczęściej mają one barwę białą lub lekko różową. Wśród najpiękniejszych odmian warto wymienić m.in. Splendide White, Anne, Album oraz Hewitt`s Double.       

  • Rutewka żółta (Thalictrum flavum)

Rutewka żółta jest dość pospolita w Polsce. Dorasta do 120 cm wysokości oraz charakteryzuje się eleganckim pokrojem. Jej liście są pierzaste i złożone z drobnych listków. Igiełkowate kwiaty zebrane są w okazałe wiechy, osadzone są na szczytach pędów i mają przyjemny zapach. Najczęściej są one w kolorze żółtym, choć niektóre odmiany przybierają biało-kremowy kolor. Kwiaty rutewki żółtej pojawiają się w czerwcu i utrzymują się na roślinie do sierpnia. Najpopularniejsza odmiana to Tukker Princess.   

  • Rutewka wąskolistna (Thalictrum lucidum)

To kolejny gatunek, który wyróżnia się okazałymi kwiatostanami. Osiąga 120 cm wysokości oraz posiada dekoracyjne, pierzaste i wydłużone liście. Kwiaty pojawiają się w czerwcu, są one kremowożółte i pachnące (tworzą luźne, ale okazałe wiechy). Rutewka wąskolistna kwitnie do późnego lata.     

uprawa rutewki Rutewka wymaga regularnego podlewania, zwłaszcza w okresach suszy. Fot.Mantonature/CanvaPro

Uprawa rutewki

Rutewka jest rośliną łatwą w uprawie, co czyni ją atrakcyjnym wyborem dla ogrodników o różnym doświadczeniu. Choć nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, należy zapewnić jej jak najlepsze warunki, aby mogła swobodnie się rozwijać. Roślina ta nie wymaga przycinania. Warto jednak usuwać przekwitłe kwiatostany, dzięki czemu pobudzimy ją do ponownego kwitnienia. Niektóre gatunki rutewki są odporne na niskie temperatury, ale w chłodniejszych regionach Polski mogą wymagać zabezpieczenia przed zimnem (w tym celu warto okryć je stroiszem lub gałązkami drzew iglastych). Jak uprawiać i pielęgnować rutewki w ogrodzie? Oto najważniejsze wskazówki.

  • Sadzenie – sadzenie rutewki najlepiej przeprowadzić wczesną wiosną lub jesienią (gdy temperatury są umiarkowane). Nasiona wysiewa się bezpośrednio do gruntu (warto jednak pamiętać, że wschodzą one dość późno). Przed posadzeniem roślin glebę należy przekopać, dodając do niej kompost lub dobrze rozłożony obornik. Dzięki temu rutewki będą miały odpowiednie warunki do wzrostu. Podczas sadzenia należy również zachować odpowiednie odstępy między roślinami (około 30-50 cm, choć wszystko zależy od wybranej odmiany).     

  • Stanowisko – rutewka preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste. Odpowiednie nasłonecznienie jest niezbędne dla zdrowego wzrostu i intensywnego kwitnienia rośliny. Uprawa rutewki jest możliwa także w cieniu, ale wtedy będzie słabo kwitła.

Przeczytaj również: Już z daleka wabią barwnym pióropuszem. Jak uprawiać pustynniki himalajskie – ciekawe odmiany i pielęgnacja

  • Gleba – roślina wymaga żyznego, próchniczego, umiarkowanie przepuszczalnego i dość wilgotnego podłoża o lekko kwaśnym odczynie. Należy jednak unikać gleb ciężkich i gliniastych, które mogą prowadzić do zastoju wody i w konsekwencji gnijących korzeni. Odpowiednie podłoże umożliwi dostęp tlenu do korzeni oraz swobodny przepływ wody, co jest istotne dla zdrowego rozwoju bryły korzeniowej.    

odmiany rutewki Rutewka zawiera substancje toksyczne, dlatego jest rośliną trującą. Fot.johnaapw/123RF.com

  • Podlewanie i nawożenie – w przypadku rutewki należy zapewnić jej odpowiednią wilgotność gleby, zwłaszcza w miejscach nasłonecznionych. Warto pamiętać, że im więcej słońca, tym więcej wilgoci. Rośliny podlewamy regularnie, aby nie doprowadzić do przyschnięcia bryły korzeniowej. Jeśli chodzi o nawożenie, rutewka wymaga niewielkiej ilości składników odżywczych. Na początku sezonu wegetacyjnego warto zastosować kompost lub nawóz wieloskładnikowy. Zalecane jest również ściółkowanie, które umożliwi utrzymanie odpowiedniej wilgotności gleby.  

  • Rozmnażanie – rutewki można rozmnażać przez nasiona, choć mają tendencję do rozprzestrzeniania się przez samosiew. Raz na kilka lat rośliny warto odmłodzić (np. poprzez podział kęp). Najlepiej to zrobić późnym latem lub wczesną jesienią. W tym celu wykopujemy rutewki, dzielimy je na mniejsze części, a następnie sadzimy w miejscu docelowym. Dzięki temu rośliny będą lepiej rosły i kwitły.

  • Choroby i szkodniki – choć rutewki są mało podatne na występowanie chorób i szkodników, niekiedy mogą paść ofiarą mącznika prawdziwego. Jeśli chodzi o szkodniki, zagrożenie dla roślin stanowią m.in. mszyce i przędziorki, które wysysają z nich soki i tym samym osłabiają.

Gdzie sadzić rutewkę w ogrodzie?

Rutewki sprawdzą się zarówno na rabatach, jak i w pobliżu oczek wodnych i stawów. Są roślinami uniwersalnymi, dlatego z powodzeniem znajdą miejsce w ogrodach leśnych, wiejskich, a nawet orientalnych. Świetnie komponują się z takimi roślinami, jak funkie, różaneczniki czy tawuły. Równie dobrze wyglądają w towarzystwie miskantów, bergenii, przetaczników, konwalii, a także różnych gatunków paproci. Ponadto doskonale prezentują się w kompozycjach z innymi bylinami, takimi jak tojeść kropkowana, parzydło leśne, wiązówka, krwawnica pospolita i pluskwica. Warto jednak mieć na uwadze, że wszystkie rutewki zawierają trujące związki, dlatego trzeba bardzo uważać, zwłaszcza jeśli w ogrodzie bawią się dzieci.   

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Zakwitną dopiero jesienią. Kwiaty, które ozdobią ogród i balkon pod koniec sezonu

Kwitną do przymrozków, soczyste barwy zachowują nawet po wysuszeniu. Odmiany i pielęgnacja kocanek ogrodowych

Jakie rośliny sadzić we wrześniu? Kwiaty, warzywa, krzewy i drzewa

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.