Porady ogrodnicze

Hiacynty będą kwitły niespotykanie długo. Wystarczy je odpowiednio podlać

Słodko pachnące hiacynty to jeden z pierwszych, długo wyczekiwanych dowodów, że wiosna nadeszła wraz ze wszystkimi jej najlepszymi cechami. Nic w tym dziwnego, że jej pięknymi, kolorowymi kwiatami chcemy cieszyć się, ile tylko się da. Jak pielęgnować hiacynty, by długo kwitły? Trzeba wiedzieć, czym je podlewać i co dalej zrobić, żeby cebulki wybranych przez nas odmian pozostały zdrowe i w kolejnym roku znów wypuściły barwne, dzwonkowate kwiaty. Z ich odkopaniem i przechowaniem poradzi sobie każdy, nawet początkujący ogrodnik.

Hiacynty będą kwitły niespotykanie długo. Wystarczy je odpowiednio podlać
Jak pielęgnować hiacynty, by długo kwitły? Wystarczy im dobre miejsce i odżywiona gleba. W tym celu warto podlewać je najlepszym nawozem. Fot. Alicja Rabiko-Woźniak/ewoonia1/deccoria.pl

Spis treści: 

Jak pielęgnować hiacynty, by długo kwitły?

Zimą możemy cieszyć się ich słodkim zapachem i intensywnymi kolorami od czerwieni, przez róże i pomarańcze po nietypowe w świecie roślin odcienie fioletu i niebieskiego w warunkach domowych. Wszystko dlatego, że hiacynty doskonale przyjmują się w doniczkach. Jednak największy efekt dają, rosnąc jeden obok drugiego w wiosennym ogrodzie.  

To kwiaty wieloletnie, ale najpiękniej prezentują się przez pierwsze 3 lata, zakwitając na przełomie marca i kwietnia. Jedynym ich mankamentem jest to, że dzwonkowate kwiaty na wysokich łodygach utrzymują się tylko przez około 2 tygodnie, a chcielibyśmy, by cieszyły nas swoim dekoracyjnym wyglądem choć trochę dłużej. Sprawdziliśmy, jak pielęgnować hiacynty, by długo kwitły pełnymi, dużymi kwiatami.  

Najważniejsze w uprawie kolorowych odmian hiacynta wschodniego jest zapewnienie im odpowiedniego stanowiska, przygotowanie podłoża przed posadzeniem cebulek oraz umiejętne podlewanie. Dostarczenie roślinie właściwej ilości wody jest ważne również w uprawie domowej – zadbane będzie można po przekwitnieniu zebrać i w kolejnym sezonie przenieść do ogrodu. Co ciekawe, te ogrodowe także warto przenieść tyle, że w inne miejsce zewnętrzne.

jiac Kolorowe hiacynty potrafią udekorować ogród, balkon, a także parapet w domu. Ważna jest dobra gleba i odpowiednie stanowisko, aby mogły kwitnąć obficie. Fot. tarnow/deccoria.pl

Podczas sadzenia hiacyntów należy: 

  • mądrze wybrać stanowisko – roślina preferuje miejsca słoneczne lub półcieniste, osłonięte przed wiatrem; 
  • zapewnić dobre podłoże – musimy je głęboko przekopać, a nawet rozluźnić piaskiem lub torfem; gleba powinna być odżywiona (najlepiej nawozem organicznym) oraz całkowicie oczyszczona z chwastów; 
  • trzymać się zasad prawidłowego sadzenia cebulek – wkładamy je do wcześniej przygotowanych dołków na głębokość trzech ich długości, zachowując odstęp ok. 15 cm pomiędzy kolejnymi cebulkami; 
  • sięgnąć po odstaną wodę – do podlewania wykorzystujemy wyłącznie odstaną wodę, którą podajemy regularnie, wylewając pomału na podłoże, nie na cebulki.

Jeżeli w naszym ogrodzie grasują co sezon najróżniejsze szkodniki, możemy rozważyć posadzenie hiacyntów w specjalnych osłonkach podziemnych, które je dodatkowo ochronią. Najpiękniejszą rabatę kwiatową stworzymy wówczas, gdy dokładnie przejrzymy wybrane cebulki, odrzucimy te uszkodzone lub mające ogniska nawet drobnych infekcji, a zasadzone hiacynty podlejemy nawozem do roślin kwitnących. Zadziała on w kontrolowany sposób stymulująco na proces kwitnienia i pozwoli roślinom utrzymać barwne kwiatostany nieco dłużej. Ten patent podpowiedziała mi koleżanka, która od zawsze zasila hiacynty z cebul odpowiednio dobraną odżywką. Efekt widać w jej balkonowych skrzynkach co sezon pełnych niebieskich kwiatów.

Przeczytaj również: Nie wyrzucaj hiacyntów po przekwitnięciu. Zachowaj cebulkę i odpowiednio ją pielęgnuj

Co zrobić z przekwitniętym hiacyntem?

Pielęgnacja kwiatów w czasie wysadzania do gruntu, pierwszego wzrostu oraz w okresie kwitnienia to jedna strona medalu. Ale na tym nie kończą się nasze ogrodowe obowiązki. Jeśli rzeczywiście chcemy, aby wieloletnie rośliny prezentowały się równie atrakcyjnie w kolejnym sezonie, powinniśmy zapewnić im opiekę po zrzuceniu barwnych kwiatostanów.

cedbule Cebulki hiacyntów warto przechowywać w odpowiednich warunkach, dzięki temu w kolejnym sezonie będą zdrowe i wypuszczą piękne kwiaty. Fot. CanvaPro

Co zrobić z przekwitniętym hiacyntem? Oto kilka rad: 

  • za usuwanie zwiędniętych liści bierzemy się, dopiero gdy całkowicie uschną, 
  • gdy już pozbędziemy się liści u przekwitniętych kwiatów, delikatnie wykopmy cebulki, 
  • dokładnie oglądamy cebulki i szukamy najmniejszych nawet oznak chorób lub uszkodzeń, a gdy je znajdziemy, taki materiał odrzucamy, 
  • z wybranych z ziemi cebulek delikatnie usuwamy korzenie i wszystkie obumarłe pędy, 
  • oczyszczony materiał dokładnie osuszamy i umieszczamy w ekologicznym (najlepiej kartonowym lub papierowym) pojemniku, 
  • miejsce przechowywania cebulek musi być suche, przewiewne i ciemne.

Jeżeli kupiliśmy sadzonki hiacyntów w doniczkach i te okazy właśnie przekwitły, nie wyrzucajmy ich, ponieważ niewielkim nakładem pracy da się odzyskać cebulki. W tym celu usuwamy z nich resztki kwiatów, a roślinę odstawiamy w chłodniejsze miejsce. Czekamy, aż zwiędną wszystkie pozostawione liście, a gdy uschną zupełnie, ostrożnie je usuwamy. Tak oczyszczone cebulki można wyjąć z podłoża i przechować aż do jesieni, gdy będzie już można bezpiecznie posadzić je w ogrodzie. 

Źródło: deccoria.pl 

Przeczytaj również:

Kiedy sadzić hiacynty, by zakwitły na Wielkanoc? Czy hiacynt może kwitnąć kilka razy w roku?

Dlaczego nie przesadzamy roślin do ziemi uniwersalnej? Czy gotowa ziemia z marketu jest dobra?

Zniewala zapachem, kwitnie od czerwca do września. Kiedy siać maciejkę do gruntu i doniczek?

Zjawiskowo kwitnie od lipca do września. Uprawa i pielęgnacja fuksji magellańskiej

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.