Spis treści:
Kuflik cytrynowy – krzew z Australii
Kuflik cytrynowy (Callistemon citrinus) to okazały krzew lub niewielkie drzewo z rodziny mirtowatych. Pochodzi z Australii, gdzie może osiągać nawet 12 m wysokości. W naszych warunkach klimatycznych jego uprawa jest możliwa w doniczce (wówczas nie przekracza 120 cm). Kuflik cytrynowy tworzy długie, wąskie i zaostrzone liście w kolorze intensywnej zieleni, które swoim wyglądem przypominają liście oleandra. Przy rozcieraniu wydzielają przyjemny, cytrynowy zapach (stąd i nazwa).
Natomiast największą uwagę przykuwają jego kwiaty, które pojawiają się od czerwca. Zamiast płatków posiadają one czerwone pręciki z żółtymi pylnikami. Zebrane są one w duże, kłosowe kwiatostany, które pojawiają się na szczytach pędów, a ich długość wynosi do 15 cm. Swoim wyglądem przypominają się szczotkę do mycia butelek lub kufli. Co ciekawe, angielska nazwa rośliny to „bottle brush”. Kuflik cytrynowy może kwitnąć nawet trzy razy w sezonie, dzięki czemu zachwyca swoim wyglądem przez całe lato. Po przekwitnięciu roślina zawiązuje kapsuły z nasionami.
Kwiatostany kuflika cytrynowego przypominają szczotki do mycia butelek. Fot.burnel1/123RF.com
Uprawa kuflika cytrynowego
Aby kuflik cytrynowy dobrze rósł i obficie kwitł, należy spełnić jego wymagania. Dzięki temu stanie się niekwestionowaną ozdobą balkonu lub tarasu. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o uprawie i pielęgnacji tej niezwykłej rośliny.
- Stanowisko i ziemia
Najlepszym stanowiskiem dla kuflika cytrynowego jest miejsce ciepłe, słoneczne (ewentualnie lekko zacienione) oraz osłonięte od wiatru. W takich warunkach może kwitnąć nawet trzy razy w sezonie. W okresie letnim warto wystawić roślinę na balkon, taras lub do ogrodu, gdzie będzie miała dostęp do pełnego słońca. Ponadto do prawidłowego rozwoju kuflik potrzebuje żyznego, próchniczego i przepuszczalnego podłoża o odczynie lekko kwaśnym. W tym celu sprawdzi się ziemia dla różaneczników lub hortensji.
- Podlewanie i nawożenie
Kuflik cytrynowy potrzebuje regularnego podlewania, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne, ale nie mokre, by nie doprowadzić do zalania korzeni. Warto wiedzieć, że roślina ta nie lubi nadmiaru wapnia, dlatego do podlewania należy używać wody miękkiej (deszczówki lub odstanej). W odróżnieniu od wielu innych okazów domowych kuflik cytrynowy nie potrzebuje dodatkowego zraszania liści czy nawilżania powietrza. Aby roślina kwitła przez całe lato, należy systematycznie zasilać ją wieloskładnikowymi nawozami dla roślin kwitnących (najlepiej co dwa tygodnie).
Przeczytaj również: Tunbergia – modne pnącze na balkon, taras i nie tylko. Uprawa i pielęgnacja tunbergii oskrzydlonej
- Przycinanie
Po przekwitnięciu roślinę zaleca się przyciąć. W tym celu usuwamy przekwitłe kwiatostany, a także skracamy wszystkie pędy o połowę. Zabieg ten korzystnie wpływa na wygląd kuflika, a także przedłuża jego kwitnienie. Ponadto rośliny można formować jak drzewka bonsai.
Kuflik cytrynowy wymaga ciepłego i dobrze nasłonecznionego stanowiska. Fot.liudmilachernetska/123RF.com
- Rozmnażanie
Rozmnażanie kuflika cytrynowego jest możliwe na kilka sposobów. Pierwszą metodą jest wysiew nasion. Niestety wschody mogą być bardzo słabe, ponieważ nasiona najlepiej kiełkują, gdy zostaną uprzednio poddane działaniu wysokich temperatur (w naturze rosną w miejscach narażonych na częste pożary). Wysiewa się je do lekkiego podłoża, z kolei siewki pojawiają się po około dwóch tygodniach. Ponadto kuflika można rozmnażać przez sadzonki półzdrewniałe. Pobiera się je wczesnym latem, ale należy liczyć się z tym, że ciężko się ukorzeniają (w nieodpowiednich warunkach mogą też gnić). W związku z tym najlepszym sposobem jest zakup sadzonek w sklepie ogrodniczym lub u zaufanego sprzedawcy.
- Zimowanie
W naszym klimacie kuflik cytrynowy może przemarzać i obumierać, dlatego jego uprawa jest możliwa w donicach. Dzięki temu wraz z nadejściem zimy możemy schować roślinę do jasnego pomieszczenia. Zimowanie powinno odbywać się w temperaturze około 5-10 st. C. Pozostawiony na zimę w ciepłym, dusznym i niedoświetlonym pomieszczeniu kuflik nie przetrwa do wiosny. W tym czasie roślinę podlewamy oszczędnie, aby nie doprowadzić do całkowitego przesuszenia podłoża. Jeśli uda nam się przezimować roślinę, na przedwiośniu warto skrócić jej pędy, co sprawi, że lepiej się rozkrzewi. Ponadto wskazane jest przesadzanie kuflika do większej doniczki. Na zewnątrz wystawiamy go w maju, po ustąpieniu ryzyka przymrozków.
- Przesadzanie
Kuflika cytrynowego przesadza się wiosną. W tym celu najlepiej wymieszać ze sobą w równych proporcjach ziemię uniwersalną, ziemię liściową i gruboziarnisty piasek. Z racji tego, że roślina nie lubi zbyt wilgotnej ziemi, koniecznie należy zadbać o warstwę drenażu na dnie (może być z keramzytu).
Po przekwitnięciu zaleca się przycinanie kuflika cytrynowego. Fot.melastmohican/CanvaPro
- Choroby i szkodniki
Choć kuflik cytrynowy jest dość odporny na choroby, przy niewłaściwej pielęgnacji może paść ofiarą infekcji grzybowych. Wśród szkodników mogą go atakować mszyce, przędziorki, tarczniki oraz wełnowce.
Zastosowanie kuflika cytrynowego
Kuflik cytrynowy to egzotyczna ozdoba balkonu, tarasu i ogrodu, kwitnie od czerwca aż do wczesnej jesieni. Jego niepowtarzalny wygląd z pewnością nada charakteru każdemu miejscu, a podczas kwitnienia trudno oderwać od niego wzrok. Mało kto jednak wie, że w jego tkankach znajduje się substancja, która hamuje rozwój chwastów – leptospermon. Jest wydzielana do podłoża przez korzenie, przez co utrudnia kiełkowanie nasion innych roślin i ogranicza ich konkurencję.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Przepisy na trzy nawozy do pelargonii. Piękne i długie kwitnienie gwarantowane
Co zamiast trawy, żeby nie kosić? Posadź karmnik ościsty, wszyscy będą podziwiać
Floks kanadyjski – urocza bylina na rabaty. Uprawa, pielęgnacja i nietuzinkowe odmiany floksa