Porady ogrodnicze

Floks kanadyjski – urocza bylina na rabaty. Uprawa, pielęgnacja i nietuzinkowe odmiany floksa

Mało wymagający, pachnący, a na dodatek częściowo zimozielony floks kanadyjski, zwany też płomykiem, pochodzi z północnoamerykańskich lasów i doskonale czuje się w polskim klimacie. Jest ceniony jako gatunek okrywowy i wdzięczna ozdoba krawędzi zagonów. Ciekawe odmiany floksa kanadyjskiego wzbogacą krajobraz o romantyczne, pastelowe kwiaty.

Floks kanadyjski – urocza bylina na rabaty. Uprawa, pielęgnacja i nietuzinkowe odmiany floksa
Floks kanadyjski przepięknie prezentuje się na rabatach. Fot.Olga Bungova/CanvaPro

Spis treści: 

Jak wygląda floks kanadyjski?

Phlox divaricata to bylina sięgająca 25–40 cm wysokości i tworząca krzewinki o szerokości nawet 40–50 cm. Na wznoszących się pionowo w górę pędach rozwijają się drobne, lancetowate liście pokryte delikatnym owłosieniem. W kwietniu na wierzchołku płodnych pędów pojawiają się skupiska pięciopłatkowych kwiatów o średnicy nawet 3 cm. Ich barwa zależy od odmiany, ale w kanadyjskich lasach spotykane jest przede wszystkim niebieskie kwiecie.

Uprawa floksa kanadyjskiego dostarcza nie tylko radości estetycznych. Aromatyczne kwiaty przyciągają motyle, ćmy oraz pszczoły i umilają pobyt w ogrodzie.

Przeczytaj również: Floks wiechowaty – pięknie wygląda, słodko pachnie i przyciąga motyle

Ciekawe odmiany floksa kanadyjskiego

W sklepach ogrodniczych króluje odmiana 'Blue Moon' o wyrazistych liliowoniebieskich kwiatach. Wraz z ochłodzeniem jej liście przebarwiają się częściowo na czerwono, co dodaje rabatom przyjemnego kontrastu.

Do ciekawych odmian floksa kanadyjskiego należy również 'Chattahoochee' o bardziej kompaktowym pokroju i pięknych lawendowych kwiatach z ciemnofioletowym, gwiaździstym oczkiem. Kultywar ten został nagrodzony przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze w Wielkiej Brytanii. Śnieżnobiałym, intensywnie pachnącym kwieciem mogą się pochwalić odmiany 'White Perfume' oraz 'Fuller’s White'.

Najpopularniejszą odmianą floksa kanadyjskiego jest 'Blue Moon", ale warto posadzić też inne rodzaje. Fot. Slavko Sereda/Marina Potapova/CanvaPro

Gdzie sadzić floksa kanadyjskiego?

Uprawa floksa kanadyjskiego musi uwzględniać naturalne preferencje leśnego gatunku z północy. Stanowiska suche i zdecydowanie słoneczne nie są więc polecane. Optymalne warunki to częściowe zacienienie i dobrze przepuszczalna, żyzna gleba o stałym poziomie wilgotności. Floks poradzi sobie jednak również w pełnym cieniu i na gorszym podłożu.

Odpowiedź na pytanie, gdzie sadzić floksa kanadyjskiego, zależy więc od specyfiki działki. Dobrą lokalizacją będą zagony po północnej i wschodniej części domu, jak również przestrzenie pod wysokimi drzewami oraz trudne do zagospodarowania, osłonięte od słońca zbocza. Floks kanadyjski w donicach będzie z kolei atrakcyjną ozdobą zacienionego tarasu.

Przeczytaj również: Piękność prosto z Ameryki. Jak uprawiać floks Drummonda w ogrodzie?

Uprawa floksa kanadyjskiego

Optymalny termin do sadzenia floksów kanadyjskich to wiosna lub jesień. Glebę na wybranym stanowisku należy odpowiednio przygotować – przekopać i wymieszać z dojrzałym kompostem, a w przypadku gliniastego podłoża również z piaskiem. Najlepsze efekty wizualne daje wysadzanie floksów w grupach, przy zachowaniu odstępów 40–50 cm, ale na skalniakach doskonale sprawdzają się również solitery.

Po posadzeniu rośliny należy ją obficie podlać i przez kilka kolejnych tygodni dbać o utrzymywanie wilgotności w glebie. W zadaniu tym pomoże warstwa kory mulczującej. Gdy floks już się zadomowi na zagonie, staje się odporny nawet na okresowe przesuszenie. Podlewanie okazuje się konieczne jedynie w przypadku długich okresów bez deszczu. Nawożenie nie jest wymagane, ale dla lepszego kwitnienia dobrze jest raz do roku, na wiosnę, podsypać pod rośliny nieco kompostu z liści.

Jak wygląda floks kanadyjski po przekwitnięciu? Mało atrakcyjnie, gdyż jego pędy zaczynają opadać na boki. Najlepiej jest je więc wyraźnie podciąć, pozostawiając tylko krótsze, niepłodne pędy, pokryte zielonymi listkami. W tej postaci floks nie zwraca na siebie uwagi, wypełniając tło między kwitnącymi później bylinami.

Floksa kanadyjskiego można posadzić w ogrodzie na wiosnę lub jesienią. Fot. emkaplin/CanvaPro 

Jak rozmnożyć floksa kanadyjskiego?

Gatunek kwitnie do czerwca, a po przekwitnięciu na pędach pojawiają się owocnie z nasionami. Można je zbierać i wykorzystywać do wysiewu, po uprzedniej zimnej stratyfikacji, pamiętając jednak, że ciekawe odmiany floksa kanadyjskiego nie muszą zachowywać swych cech przy rozmnażaniu.

Znacznie łatwiejsze jest rozszerzanie uprawy za pomocą sadzonek pędowych pobranych wiosną i pozostawionych do zakorzenienia w donicy na świeżym powietrzu. Jesienią można przenieść je na wybrane stanowisko na zagonie.

Alternatywnym sposobem rozmnażania floksów kanadyjskich jest podział kęp, dokonywany wiosną lub wczesną jesienią. Odcięte fragmenty z korzeniami można od razu przemieścić na docelowe miejsce, dbając, aby głębokość sadzenia była taka sama jak na pierwotnym stanowisku.

Przeczytaj również: Przepięknie ozdabiają ogród pod koniec lata. Kiedy sadzić i jak uprawiać floksy?

Co trapi floksy kanadyjskie – choroby i szkodniki

Na szczęście gatunek jest mało podatny na szkodniki i całkowicie mrozoodporny. Jednym problemem w uprawie bywa mączniak prawdziwy, który atakuje przede wszystkim rośliny pozbawione odpowiedniej cyrkulacji powietrza i często skrapiane z góry.


Jak wygląda floks kanadyjski zaatakowany przez mączniaka? Na liściach pojawia się widoczny biały nalot, a z czasem zaczynają się one skręcać i więdnąć. Nowo pojawiające się pędy mogą ulec zniekształceniu. Przy ograniczonych objawach pomóc mogą preparaty biologiczne i przerzedzenie struktury zagonu. Przy poważniejszych jedyną skuteczną bronią są chemiczne środki grzybobójcze.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Sadzenie floksów szydlastych. Postaw na najpiękniejsze i najtrwalsze odmiany floksów

Ich uprawa nie rodzi problemów, a przynosi wiele satysfakcji. Jak dbać o floksy szydlaste w ogrodzie?

Jakie są korzyści z podlewania róż drożdżami? Dobrze dobierz proporcje, by im nie zaszkodzić

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.