Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Piękność prosto z Ameryki. Jak uprawiać floks Drummonda w ogrodzie?

Przyciąga wzrok feerią barw i oryginalnym kształtem kwiatów. Urzekający floks Drummonda to niewątpliwie jedna z najpiękniejszych ozdób przydomowych rabat. To prawdziwa gratka dla osób poszukujących roślin kwitnących przez całe lato – płomyk Drummonda cieszy wzrok kolorowymi płatkami od czerwca nawet do września! Podpowiadamy, jak uprawiać floks Drummonda i jakie ma zastosowania w ogrodzie. 

Piękność prosto z Ameryki. Jak uprawiać floks Drummonda w ogrodzie?
Poszczególne odmiany floksów Drummonda różnią się między sobą kształtem i barwą kwiatów. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Floks Drummonda – charakterystyka i odmiany

Te zjawiskowe kwiaty jednoroczne nazywane są również płomykami Drummonda (Phlox drummondii). Gatunek ten zaliczany jest do rodziny wielosiłowatych. Krajem jego pochodzenia jest Ameryka Północna, szczególnie Teksas i Meksyk, gdzie powszechnie występuje w środowisku naturalnym, a także jest uprawiany w ogrodach jako roślina ozdobna. Floks Drummonda wytwarza charakterystyczne owłosione łodygi, które początkowo wznoszą się ku górze, by z czasem pokładać się i chylić się ku podłożu. Istnieje kilka odmian tej rośliny, różniących się m.in. długością pędów. Mogą one osiągać od 15 do 40 cm długości. Gęsto wyrastają z nich intensywnie delikatnie omszone, zielone liście o lancetowatym kształcie.

Płomyki Drummonda rozpoznamy po baldachowatych kwiatostanach. Zwarte wiechy tworzą występujące licznie niewielkie, lekko spłaszczone, pięciopłatkowe kwiaty. W zależności od odmiany brzegi płatków mogą być zaokrąglone lub zaostrzone. Poszczególne rodzaje floksów Drummonda różnią się między sobą nie tylko kształtem płatków, ale również kolorem kwiatów. Spotykamy szereg barwnych odmian: białych, kremowych, morelowych, różowych, fioletowych i czerwonych. Niezwykle interesujące są propozycje floksów Drummonda o dwukolorowych kwiatach, łączących dwie kontrastujące ze sobą barwy.

4 najciekawsze odmiany płomyków Drummonda

Jak wspomnieliśmy, odmiany floksów Drummonda są zróżnicowane pod względem wysokości roślin, koloru kwiatów, a także ich kształtu. W sklepach ogrodniczych znajdziemy nasiona płomyków Drummonda o zaokrąglonych płatkach oraz zaostrzonych, kształtem przypominających gwiazdki. Mamy do wyboru takie odmiany jak:

  • 'Stelaris Twinkle' – nisko wyrastające floksy, które wzbudzają zachwyt kwiatami w wielu kolorach;
  • 'Grandiflora' – cechą charakterystyczną tej odmiany są biało-filetowe kwiaty;
  • 'Carnival' – są floksami Drummonda robiącymi ogromne wrażenie różnokolorowymi kwiatami z kontrastowo zabarwionym oczkiem u nasady;
  • 'Nana Compacta Beauty' – jest odmianą niską (może osiągnąć maksymalnie 20 cm wysokości). Kwitnie najczęściej na różowo lub czerwono, choć możemy trafić także na okazy o białych kwiatach.

Przeczytaj również: Kwiaty na parapet - do słońca, cienia, kuchni. Najpiękniejsze i trwałe rośliny doniczkowe [PORADNIK]

Jak uprawiać floks Drummonda?

Uprawa płomyków Drummonda nie jest skomplikowana, jednak należy pamiętać o kilku ważnych zasadach, dzięki którym zapewnimy roślinie optymalne warunki. Jeśli uda nam się osiągnąć ten cel, kwitnienie floksów potrwa przez cały sezon letni – rozpocznie się w czerwcu, a zakończy we wrześniu. Planując sadzenie lub siew, wybierzmy odpowiednie stanowisko. Musi być ono słoneczne i osłonięte od wiatru. Floks Drummonda urośnie najlepiej na próchniczym, przepuszczalnym podłożu o umiarkowanej wilgotności. Najlepiej skorzystać z ziemi o odczynie lekko kwaśnym.

O powodzeniu uprawy płomyków decyduje również regularne podlewanie. O tej czynności pamiętajmy szczególnie w czasie trwania suszy. Zadbajmy, aby podłoże było stale lekko wilgotne. Pilnujmy jednak, aby roślin nie przelewać, ponieważ przy zbyt dużej wilgotności jest narażona na rozwój chorób pochodzenia grzybowego.

Uprawę floksów Drummonda możemy poprowadzić w pojemnikach lub w gruncie. Rośliny w donicach warto zasilać nawozami do roślin kwitnących przez całe lato. Nawożenie płomyków Drummonda jest równie ważne w przypadku ich uprawy w ogrodzie. Przed sadzeniem rozłóżmy kompost w miejscu, w którym planujemy umieścić rozsadę bądź posiać nasiona.

Sadzenie lub wysiew floksów Drummonda

Wysiew nasion tej rośliny bezpośrednio do gruntu warto zaplanować na koniec kwietnia. Wykonujemy to w rzędach, zachowując między nimi ok. 20 cm odstępu. Po pojawieniu się młodych roślin, rozdzielmy gęsto rosnące siewki. Dużo bardziej efektywną metodą rozmnażania floksów Drummonda niż wysiew nasion do gruntu jest przygotowanie w marcu rozsady w pojemnikach. Umieszczone w podłożu nasiona zabezpieczmy folią i wstawmy do szklarni. Pamiętajmy o nawadnianiu rozsady, przerywaniu siewek i zasadzeniu ich w ogrodzie dopiero w momencie, gdy miną przymrozki. Sadzenie wykonajmy w rozstawie 20 x 20 cm. Możemy zdecydować się na ściółkowanie gleby wokół młodych roślin, wykorzystując rozdrobnioną korę. W ten sposób zadbamy o odpowiednią wilgotność podłoża.

Co zagraża płomykom Drummonda? Najczęstsze choroby i szkodniki

Na szczęście floksy Drummonda są bardzo odporne na zakażenia oraz ataki szkodników. Przy niezachowaniu optymalnych warunków wzrostu mogą jej zagrozić jedynie choroby grzybowe, takie jak szara pleśń, mączniak prawdziwy czy plamistość liści. Natomiast typowym szkodnikiem, jaki może zaatakować płomyki są mszyce.

Jakie zastosowania w ogrodzie mają floksy Drummonda?

Te wspaniale prezentujące się kwiaty mają wiele zastosowań. Przede wszystkim są przepiękną ozdobą letnich rabat. Szczególnie niższe odmiany doskonale wyglądają w otoczeniu wysokich gatunków, np. cynii czy dalii. Floksy Drummonda warto zestawić również z żeniszkami, lawendą lub aksamitkami.

Przedstawicieli floksów można potraktować także jako roślinę okrywową, tworząc gęstą darń na skalniaku lub zastępując tradycyjny trawnik. Zwarty pokrój i mnogość kolorowych odmian płomyków Drummonda sprawiają, że świetnie nadają się one do uprawy na balkonie bądź tarasie. Co ciekawe, zjawiskowej urody floksy możemy wykorzystać również jako kwiat cięty.

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Ukorzeniacz do roślin - działanie i zastosowanie. Jak i z czego zrobić domowy ukorzeniacz?

Bugenwilla – egzotyczne pnącze na słoneczne balkony i tarasy. Jak pielęgnować i uprawiać bugenwillę?

Liść laurowy. Magiczna i zdrowa przyprawa na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.