Porady ogrodnicze

Te choroby najczęściej atakują pomidory. Jak je zwalczyć?

Pomidory to jedne z bardziej lubianych warzyw. Nic zatem dziwnego, że wiele osób uprawia je w swoich ogródkach – czy to w gruncie czy na balkonie lub tarasie. Niestety pomidory są również bardzo narażone na choroby, którym sprzyjają warunki atmosferyczne w Polsce. Jakie są najczęstsze choroby pomidorów, jak je zwalczać i zapobiegać im w przyszłości? Sprawdź! 

Te choroby najczęściej atakują pomidory. Jak je zwalczyć?
Pomidory często atakowane są przez choroby grzybowe Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z tego artykułu dowiesz się: 

Dlaczego pomidory często chorują? 

Co może wywołać choroby pomidorów? Częstym powodem jest nieprawidłowa uprawa. Do wystąpienia infekcji przyczyniają się za małe albo za duże nawodnienie, nieprawidłowe stanowisko czy uszkodzenia w trakcie sadzenia albo przesadzania.  

Pomidory wymagają konkretnych warunków do uprawy – czasami wystarczy kilka dni suszy lub ogromna ulewa, by plony poszły na marne. Tym bardziej istotne, by regularnie obserwować wszystkie części pomidorowych krzewów i jak najszybciej reagować na pojawiające się objawy. 

Przeczytaj: Sadzenie pomidorów do gruntu. Kiedy i jak sadzić pomidory

Zaraza ziemniaczana pomidorów – objawy i zwalczanie 

Jeśli ziemniaki uprawiane są w szklarni, pierwsze objawy tej choroby mogą wystąpić w kwietniu, a w przypadku pomidorów gruntowych – w czerwcu. To infekcja wywoływana przez grzyby, której sprzyja chłodna i wilgotna pogoda. Objawy zarazy ziemniaczanej pomidorów to: 

 • szare nieregularne plamy – najpierw na czubkach liści, następnie rozszerzające się, 
 • opadanie zaschniętych liści, 
 • brązowe plamy na niedojrzałych owocach pomidorów, 
 • wyczuwalny zapach gnicia w pobliżu krzewów. 

W przypadku tej choroby ważne jest przede wszystkim sadzanie pomidorów w sporym oddaleniu od ziemniaków, natomiast w pobliżu warto umieścić lawendę oraz szałwię. A gdy już dojdzie do infekcji – skuteczne są naturalne opryski (np. z wrotyczu) albo fungicydy. 

Szara pleśń na pomidorach – objawy i zwalczanie 

Jedna z popularniejszych chorób grzybowych roślin, która najczęściej rozwija się wiosną i jesienią. Infekcji sprzyjają konkretne warunki atmosferyczne, czyli zbyt mała ilość światła i duża wilgotność oraz temperatura ok. 15°C. W tym przypadku istotne są też niedobory składników odżywczych – potasu i wapnia. Jeśli twoje pomidory rosną w szklarni, do szarej pleśni może przyczynić się też niewielka cyrkulacja powietrza (brak wietrzenia). Objawy szarej pleśni na pomidorach to: 

 • biały, szarawy lub biało-beżowy nalot na liściach i całej roślinie (pleśń), 
 • żółtawe, zielonkawe lub brązowe plamy na liściach i na łodydze, 
 • miękkie plamy na owocach, 
 • zgnilizna owoców i ich opadanie, 
 • zamieranie całej rośliny. 

W przypadku tej choroby ważne jest zachowanie odpowiedniej wilgotności. Przy podlewaniu pomidorów pamiętaj, by robić to bezpośrednio do gleby (nie na liście czy owoce). Jeśli choroba jest już mocno rozwinięta, konieczne może być usunięcie chorych roślin, a także zastosowanie oprysków naturalnych i chemicznych. 

Sucha plamistość liści pomidora (alternarioza) – objawy i zwalczanie 

To kolejna z chorób grzybowych, która zagraża pomidorom. W tym przypadku jej rozwinięciu również sprzyja wysoka wilgotność, jednak istotna jest też temperatura – powyżej 25°C. Wystarczy kilka dni, by wszystkie twoje krzewy zostały zaatakowane, dlatego tutaj szczególnie ważne jest szybkie działanie. Objawy suchej plamistości liści pomidora to: 

 • ciemnobrązowe plamy na łodydze i liściach, które mogą zasychać i się wykruszać, 
 • gnicie korzeni i owoców, 
 • zahamowanie wzrostu, mała liczba owoców i krótki okres wegetacji, 
 • zamieranie rośliny. 

Zwalczanie alternariozy najlepiej rozpocząć od oprysków, a jeśli to nie przyniesie efektów – być może będzie trzeba usunąć roślinę. Niestety tym rodzajem grzyba mogą być zaatakowane też nasiona, dlatego przed kolejnym wysiewem niezbędna jest ich zaprawa chemiczna. 

Brunatna plamistość liści pomidora – objawy i zwalczanie 

Infekcja grzybowa, która w większości przypadków nie dotyka pomidorów w gruncie, a tych szklarniowych. To dlatego, że jej rozwojowi sprzyjają duża wilgotność powietrza (powyżej 75%) oraz stosunkowo wysoka temperatura. Objawy brunatnej plamistości liści pomidora to: 

 • plamy na górnej części liści – żółtawe, rozmyte, z czasem powiększające się i brązowiejące, 
 • nalot na spodniej części liści – zwykle szarawy, fioletowy albo brązowy, 
 • żółknięcie i opadanie liści, 
 • zamieranie rośliny. 

Również i w tym przypadku pomocne są opryski z fungicydów, a na przyszłość – regularne wietrzenie szklarni i zasadzenie pomidorów w odpowiednich odstępach. 

Korkowatość korzeni pomidora – objawy i zwalczanie  

Infekcja grzybowa, która najczęściej atakuje te rośliny, które przez lata uprawiane są w jednym miejscu. Zwykle nie chorują pomidory zasadzone bezpośrednio w gruncie, a te w szklarni. Rozwój choroby jest stosunkowo długi. Objawy korkowatości korzeni pomidora to: 

 • wystąpienie korkowatych zgrubień na korzeniach, 
 • brązowienie i zamieranie korzeni, 
 • zahamowanie wzrostu, 
 • mniejsze plony i coraz mniejsze owoce. 

W przypadku korkowatości istotna jest zmiana miejsca uprawy pomidorów, a także dezynfekcja podłoża. 

Rak bakteryjny pomidorów – objawy i zwalczanie 

Rak bakteryjny to choroba, która kojarzy się głównie z drzewami owocowymi. Pomidory również są jednak narażone na infekcję – zarówno te w gruncie, jak i szklarni. Przeniesieniu bakterii sprzyjają deszcz i wiatr. Objawy raka bakteryjnego pomidorów to: 

 • więdnięcie i zamieranie liści, 
 • brązowe plamy na liściach, 
 • pęknięcia pędów oraz pojawienie się wycieków w formie śluzu, 
 • ciemne plamy na owocach oraz gnicie. 

Jeżeli stadium raka jest zaawansowane, konieczne może być usunięcie całej rośliny, zdezynfekowanie gleby i zmiana miejsca uprawy. W przypadku szybkiego działania przydają się opryski, głównie z preparatów miedziowych. Kolejne nasiona należy ponadto zaprawić i odkazić przed wysianiem. 

Sucha zgnilizna wierzchołkowa pomidorów – objawy i zwalczanie  

To choroba fizjologiczna wywołana niedoborem wapnia. Niewystarczająca ilość tego składnika może być związana z nieprawidłowym składem gleby lub problemami samej rośliny w trakcie pobierania substancji przez korzenie. Przy gorącej pogodzie, zbyt małym nawadnianiu lub zalaniu pomidory nie zawsze mogą prawidłowo przyswajać wapń z podłoża. Objawy zgnilizny wierzchołkowej pomidorów to: 

 • przysychanie wierzchołków rośliny, 
 • czarne plamy na górze owoców lub w środku. 

Zwalczanie tej choroby wymaga przede wszystkim prawidłowej opieki nad rośliną. Warto także zastosować naturalne opryski bogate w wapń. 

W profilaktyce ważne jest zapewnienie pomidorom odpowiednich warunków Fot. 123RF/PICSEL

Jak dbać o pomidory, by uchronić je przed zachorowaniem? 

Pomidory są dość wybredne, jeśli chodzi o sposób uprawy i stanowisko. Pamiętaj, by wybrać dla nich słoneczne miejsce, które będzie jednocześnie odsłonięte od wiatru. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna i spulchniona zaraz przed sadzeniem. Nie zapomnij również o nawiezieniu jej odpowiednimi składnikami odżywczymi.  

Rośliny należy często podlewać, by ziemia była stale wilgotna, ale nie bardzo mokra i przelana. W profilaktyce chorób grzybowych ważne jest też odpowiednie podlewanie – nie na liście i owoce, a bezpośrednio na podłoże i korzenie. 

Chociaż pomidory są narażone na sporo chorób, ich wczesne wykrycie pozwala bardzo często stłumić infekcję. Warto uprawiać te przepyszne warzywa w swoim ogrodzie, by cieszyć się własnymi plonami! 

Przeczytaj:

Wszystko, co warto wiedzieć o uprawie pomidorów koktajlowych w gruncie i w doniczkach

Naturalne opryski na pomidory: Jak wykonać?

Na co pomaga gnojówka i wywar z żywokostu? Zastosowanie w ogrodzie

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Te choroby najczęściej atakują pomidory. Jak je zwalczyć?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.