Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Ciekawe odmiany i uprawa bambusa w ogrodzie. Czy żywopłot z bambusa to dobry pomysł?

Bambus to roślina o niezwykłym zastosowaniu, odgrywającym różnorakie role. W krajach o egzotycznym klimacie, pełni funkcje budowlane oraz dostarcza istotnych produktów spożywczych (z pędów, a także z nasion pozyskuje się cenną mąkę). W Europie bambus ceniony jest jako roślina ozdobna. Wprawdzie mrozoodporne odmiany tej rośliny jeszcze nie zdobyły dużej popularności w naszym kraju, jednak istnieje kilka interesujących gatunków, które można wybrać do swojego ogrodu. Kluczem do sukcesu jest prawidłowa pielęgnacja, która zapewni im długotrwały wzrost i rozwój.

Ciekawe odmiany i uprawa bambusa w ogrodzie. Czy żywopłot z bambusa to dobry pomysł?
Jakie gatunki bambusa wybrać do ogrodu i jak je odpowiednio pielęgnować, aby rosły przez lata? Fot.123RF.com

Spis treści:

Uprawa bambusa w ogrodzie

Aby cieszyć się urokiem bambusów przez cały rok, należy zapewnić im odpowiednie warunki siedliskowe: gleba powinna być żyzna, przepuszczalna, o pH obojętnym lub lekko kwaśnym. Najkorzystniejszym czasem ich sadzenia jest wiosna - od marca do maja. Aby rośliny dobrze przetrzymały chłodną zimową porę podlewamy je w bezmroźne dni. Bambusy odporne są na wiele chorób i szkodników. Zdarzyć się może jednak, że zostaną zaatakowana przez przędziorka.

  • Stanowisko

Różne odmiany bambusów preferują różne typy nasłonecznienie. Są odmiany, które dobrze czują się w pełnym słońcu, ale są też odmiany, które wolą częściowe nasłonecznienie, a nawet cień. Dlatego, zanim posadzisz swoją roślinę w konkretnym miejscu, sprawdź jakie warunki preferuje.

  • Nawożenie

Sezon wegetacyjny trwa od marca do lipca. W tym czasie warto zasilić bambusa nawozem ubogim w azot. Te orientalne rośliny należy regularnie podlewać, nie lubią przesychania bryły korzeniowej. Nie zapomnijmy również, że raz do roku – najlepiej wiosną,  należy je przyciąć. Taki zabieg pobudzi wzrost nowych pędów. W zimie bryła korzeniowa powinna być zabezpieczona na przykład warstwą kory.

W cieplejszych regionach, zimozielone bambusy nie zmieniają koloru. Natomiast, w miejscach chłodniejszych brązowieją. Zatem, jeżeli nasze bambusy zmieniają kolor, nie martwy się – na pewno odbiją korzonkami na wiosnę.

  • Rozmnażanie

Bambusy możemy rozmnażać przez sadzonki, które pobiera się na wiosnę. Powinny one być co najmniej dwu węzłowe. Umieszczamy je w żyznej ziemi i opiekujemy się przez cały sezon wegetacyjny. W następnym roku ukorzenione sadzonki wysadzamy na miejsce stałe. Bambusy możemy również rozmnażać przez nasiona. Przed siewem należy namaczać je w wodzie przez około 24h.

Gatunki i odmiany bambusa

Na rynku ogrodniczym z łatwością znajdziemy odmiany o różnych wysokościach i wymaganiach siedliskowych. Poniżej znajdziecie listę najodporniejszych bambusów, które najlepiej nadają się na żywopłoty lub mogą być posadzone pojedynczo.

  • Fargesia rdzawa - (Fargesia rufa) może dorastać do 2 m wysokości. Bambus ten potrzebuje nieco więcej miejsca niż inne bambusy kępowe, ponieważ mocno przewiesza się na boki, co daje ładny, bujny efekt.

  • Fargesia olbrzymia „Campbell’ - dobrze rośnie nawet w miejscach poniżej metra szerokości.

  • Fargesia północnosyczuańska (Fargesia jiuzhaigou) - przyciąga wzrok czerwonawymi pędami, które od wiosny nabierają pod wpływem słońca coraz bardziej intensywnej barwy. Czerwony bambus może też być posadzony w cienistym miejscu.

  • Fargesia lśniąca (Fargesia nitida) - dzięki kępowemu wzrostowi i bardzo dobrej mrozoodporności jest jednym z najchętniej sadzonych bambusów ogrodowych. Rośnie silnie, może być sadzona w półcieniu lub cieniu i wytrzymuje przeciągi.

  • Fylostachys Bisseta (Phyllostachys bissetii) - polecany na wyższe żywopłoty i ekrany widokowe. Ten bambus drzewiasty nadaje się szczególnie do miejsc przewiewnych, zarówno do słońca jak i cienia. Wykształca gęste listowie, doskonale znosi przycinanie i osiąga 3-5 m wysokości. Należy do najbardziej mrozoodpornych bambusów i wytrzymuje do -24°C.

  • Fylostachys złotobruzdowy 'Spectabilis' oraz  'Aureocaulis'. Są one wyjątkowo mrozoodporne, a ich żółte pędy wspaniale podkreślają zieleń liści. Można posadzić je w formie żywopłotu lub jako soliter.

Przeczytaj również: TOP 5 gatunków bambusa idealne do ogrodu i na taras

Bambus na żywopłot - zalety i wady

Miejscem pochodzenia bambusów jest Azja, gdzie dominuje klimat tropikalny i subtropikalny. Na szczęście udało się wyhodować gatunki, które z łatwością odnajdą się w naszym, polskim klimacie, gdzie mrozy dochodzące nawet do -25 st. C nie będą im straszne. Bambusy świetnie nadają się na żywopłoty - niektóre odmiany mogą osiągnąć nawet do sześciu metrów (warto pamiętać, że to jedne z najszybciej rosnących roślin świata. Przyrastają od 30 do 50 % poprzedniorocznej wysokości), a niskie odmiany posadzone w grupie tworzą zielony dywan, który może pełnić rolę okrywową. Wprowadzając bambusy do ogrodu, uzyskamy ciekawy egzotyczny akcent.

Bambus może rosnąć wszędzie tam, gdzie dostępna jest wystarczająca przestrzeń. Bardzo popularne są aranżacje przy oczku wodnym. Warto jednak pamiętać, że nie jest to roślina bagienna. W jego strefie korzeniowej nigdy nie powinna stać woda.

Przeczytaj również: Żywopłot z bambusa. Zakładanie i pielęgnacja żywopłotu z bambusa oraz najlepsze odmiany

Chociaż żywopłot z bambusa może być atrakcyjnym wyborem, warto zwrócić uwagę na pewne potencjalne wady, które mogą wpłynąć na decyzję o jego sadzeniu. Przede wszystkim, bambus jest rośliną dynamiczną i szybko rosnącą, co może wymagać regularnego przycinania i kontroli, aby uniknąć nadmiernego rozprzestrzeniania się. Ponadto, jeśli nie zostanie odpowiednio zabezpieczony, bambus może przedostać się do innych części ogrodu, co może prowadzić do problemów z inwazyjnym wzrostem.

Jak pisze jedna z naszych czytelniczek pani Aneta: "Ja miałam na elewacji cudowną glicynię, ale tak nam zniszczyła rynny, że mąż wydał na nią wyrok śmierci..."

Z kolei pani Ewa ostrzega: "Babmus [przyp. red.] wybije nawet 10 m. Był posadzony przy kompostowniku, teraz jest w warzywniku. Panoszy się jak perz, a nawet gorzej"

Kolejnym aspektem jest wybór odpowiedniego gatunku bambusa. Nie wszystkie odmiany są mrozoodporne, co może stanowić problem w regionach o surowym klimacie zimowym. Z tego powodu, przed podjęciem decyzji o zasadzeniu żywopłotu z bambusa, warto dokładnie zapoznać się z lokalnymi warunkami klimatycznymi oraz cechami danego gatunku bambusa.

Ostatecznie, mimo że bambusowy żywopłot może dodać uroku ogrodowi, należy przemyśleć te potencjalne wady i odpowiednio się do nich przygotować, aby cieszyć się pięknem i korzyściami tej rośliny.

Artykuł zaktualizowany. Po raz pierwszy ukazał się 11.06.2018

Przeczytaj również: 

Harmonogram przycinania tui. Jak i kiedy przycinać tuje - najważniejsze zasady

Katalpa - uprawa i najpiękniejsze odmiany. Gdzie w ogrodzie najlepiej posadzić katalpę?

Wyjątkowo odporne rośliny dla zapominalskich na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.