Spis treści:
- Kocanki ogrodowe – kwitną do przymrozków
- Ciekawe odmiany kocanek ogrodowych
- Uprawa kocanki ogrodowej
- Zastosowanie kocanki w ogrodzie
Kocanki ogrodowe – kwitną do przymrozków
Kocanki ogrodowe (Helichrysum bracteatum inaczej Xerochrysum bracteatum) to jednoroczne rośliny z rodziny astrowatych, które znane są również pod nazwą nieśmiertelniki. Mogą dorastać od 20 do nawet 100 cm wysokości, mają rozłożysty pokrój, a ich pędy są wzniesione i silnie rozgałęzione. Wyrastają na nich wąskie, lancetowate i bezogonkowe liście (są one ciemnozielone i błyszczące). Kocanki ogrodowe cenione są głównie ze względu na swoje urocze kwiaty zebrane w koszyczki o średnicy około 5 cm. Pojawiają się one na szczytach pędów w lipcu i utrzymują aż do przymrozków. Składają się one z kwiatów rurkowych otoczonych suchymi, łuskowatymi listkami okrywy (w dotyku przypominają cienki pergamin). Kwiaty kocanek występują w szerokiej gamie kolorystycznej, a ich wygląd zależy od wybranej odmiany. Poza tym mają przyjemny zapach.
Ciekawe odmiany kocanek ogrodowych
Kocanki ogrodowe dostępne są w wielu różnych odmianach, a ich kwiaty mogą przybierać kolor pomarańczowy, różowy, żółty, fioletowy czy biały (można też spotkać odmiany dwubarwne). Do najpiękniejszych odmian zalicza się m.in.:
- 'Monster Rose' – wysoka odmiana (osiąga 80-100 cm wysokości), która posiada duże kwiaty w kolorze różowym;
- 'Salmon Rose' – piękna odmiana o kwiatach w kolorze łososiowym. Jest idealna na obwódki rabat;
- 'Golden Yellow' – wyróżnia się kwitami w kolorze pomarańczowo-żółtym;
- 'Copper Red' – ciekawa odmiana, która tworzy kwiaty w ciemnym odcieniu czerwieni (kolor płatków świetnie kontrastuje z żółtym środkiem);
- 'Double White' – piękna odmiana o pełnych, białych kwiatach;
- 'Tom Thumb' – doskonale sprawdzi się na niskich rabatach i w pojemnikach (osiąga wysokość 35-40 cm). Tworzy różnobarwne koszyczki kwiatowe.
Kocanki ogrodowe mają wiele różnych odmian w odcieniach bieli, różu, żółci czy pomarańczy. Fot.tommeaker/123RF.com
Uprawa kocanki ogrodowej
Nieśmiertelniki nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Mimo to należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, które decydują o ich prawidłowym rozwoju i obfitym kwitnienie. Poznaj tajniki uprawy kocanek ogrodowych oraz ich wymagania.
- Sadzenie
W naszych warunkach klimatycznych uprawiamy kocanki ogrodowe jako rośliny jednoroczne, co wiąże się z koniecznością ich corocznego wysiewu. Konieczne jest wcześniejsze przygotowanie rozsady. Nasiona sieje się w marcu lub kwietniu do skrzynek w ogrzewanym pomieszczaniu. Optymalna dla kiełkowania temperatura to około 20 st. C. Na zewnątrz rośliny można sadzić dopiero po 15 maja, gdy minie ryzyko wiosennych przymrozków. Przed posadzeniem warto wzbogacić glebę kompostem lub dobrze przekompostowanym obornikiem.
Przeczytaj również: Sadzenie bodziszków jesienią. Najpiękniejsze odmiany i pielęgnacja
- Stanowisko
Roślinom należy zapewnić miejsce ciepłe i jasne, gdzie będą mogli cieszyć się pełnym nasłonecznieniem przez większość dnia. Z kolei posadzone w cieniu stracą intensywne wybarwienie i będą słabiej kwitnąć. Ponadto miejsce dla kocanek ogrodowych musi być osłonięte od silnych wiatrów, co pomoże uniknąć uszkodzeń mechanicznych.
- Gleba
Nieśmiertelnik preferuje gleby żyzne, przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne o odczynie lekko kwaśnym. Zbyt ciężkie i gliniaste podłoże może prowadzić do zagniwania korzeni, co negatywnie wpływa na rozwój roślin. W tym przypadku zalecane jest dodanie do gleby piasku lub kompostu, dzięki czemu poprawimy jej strukturę i przepuszczalność.
Kocanki ogrodowe preferują stanowiska ciepłe i słoneczne, ale osłonięte od silnych wiatrów. Fot.joloei/123RF.com
- Podlewanie i nawożenie
Podlewanie kocanek ogrodowych powinno być regularne, ale umiarkowanie (należy unikać zarówno przesuszenia, jak i nadmiernego nawilżenia). Nawadnianie roślin jest szczególnie ważne w okresach długotrwałej suszy, inaczej ich liście zaczną więdnąć. Nawożenie kocanek można zacząć po 2 tygodniach od posadzenia na miejsce stałe. Zasilamy je co 2-3 tygodnie, stosując nawozy do roślin kwitnących. Równie dobrze sprawdzą się nawozy organiczne, m.in. biohumus.
- Rozmnażanie
Rozmnażanie kocanek ogrodowych jest możliwe poprzez wysiew nasion. Wysiewamy je w marcu lub kwietniu pod osłonami (kiełkują po około 8-10 dniach). Gdy siewki wykształcą 2-3 liście właściwe należy wykonać pikowanie, które polega na przesadzaniu roślin do większych, pojedynczych doniczek. Do gruntu możemy je przenieść w drugiej połowie maja (po wcześniejszym hartowaniu), gdy minie już ryzyko wiosennych przymrozków. Młode rośliny sadzimy w rozstawie 20 x 40 cm.
- Choroby i szkodniki
Kocanki ogrodowe rzadko chorują, ale nadmiar wilgoci w podłożu może sprzyjać rozwojowi chorób grzybowych, takich jak szara pleśń, która prowadzi do gnicia rośliny. Nieśmiertelniki mogą też paść ofiarą mączniaka prawdziwego objawiającego się białym, mączystym nalotem na liściach. Jeśli chodzi o szkodniki, największe zagrożenie stanowią mszyce.
Kocanki ogrodowe idealnie nadają się do suszenia, gdyż zachowują swoje intensywne kolory. Fot.tropper2000/123RF.com
Zastosowanie kocanki w ogrodzie
Kocanki ogrodowe doskonale sprawdzą się w ogrodach wiejskich, ale nie tylko. Odmiany wysokie stanowią przepiękną ozdobę rabat i obwódek, są też dobrym tłem dla niższych roślin. Bardzo dobrze prezentują się w towarzystwie astrów, nagietków, aksamitek, jeżówek, rudbekii, krwawników czy cynii. Niskie odmiany kocanek sadzi się z przodu rabat i obwódek. Ponadto mogą być sadzone nie tylko w gruncie, ale również w pojemnikach na balkonie lub tarasie.
Warto też wiedzieć, że kocanki ogrodowe to jedne z najlepszych roślin na suche bukiety. Jak suszyć nieśmiertelniki? Kwiaty przeznaczone do suszenia najlepiej zbierać w dni pogodne. Czynność tę wykonujemy na początku kwitnienia, w momencie, gdy dolne listki okrywy odejdą już od pąka kwietnego. Jeśli zetniemy je zbyt późno, mogą stracić swoje walory dekoracyjne, ponieważ pod koniec kwitnienia wytwarzają nasiona. Następnie kwiaty kocanek ogrodowych wiążemy w pręciki (po 10-15 sztuk) i zawieszamy je do góry nogami. Ważne jest, aby chronić rośliny przed słońcem. Czas suszenia to około 10 dni. Kwiaty nieśmiertelników doskonale zachowują swoje intensywne kolory nawet po wysuszeniu.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Bezobsługowe byliny do każdego ogrodu. Na koniec lata w ogrodzie wyglądają najpiękniej
Eteryczne kwiaty, których kształt ściąga spojrzenia. Dierama – ciekawe odmiany i uprawa
Tulipany powtarzające kwitnienie. Posadź je, będą kwitły latami