Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Niebanalna i odporna na przymrozki, może zastąpić chryzantemy. Protea królewska – wymagania i uprawa

Protea królewska to egzotyczna roślina, która przywędrowała do nas z Afryki Południowej. Zachwyca swoimi spektakularnymi kwiatami – mają one imponujące rozmiary i przyciągają wzrok nietuzinkowym wyglądem. W naszym klimacie protea uprawiana jest głównie w doniczkach. Z powodzeniem może zdobić nie tylko domy, ale również balkony, tarasy, ogrody czy groby. Jak uprawiać ten królewski kwiat? Poznaj wymagania protei oraz jej ciekawe odmiany.

Niebanalna i odporna na przymrozki, może zastąpić chryzantemy. Protea królewska – wymagania i uprawa
Protea królewska to unikalna roślina, która zachwyca swoimi ogromnymi, okazałymi kwiatami. Sprawdź, jak ją uprawiać. Fot.wayoutwest/123RF.com

Spis treści:

Jak wygląda protea królewska?

Protea królewska (Protea cynaroides) to egzotyczny kwiat, który zdobywa coraz większą popularność wśród miłośników unikalnych roślin. Należy do rodziny srebrnikowatych, a w środowisku naturalnym porasta skaliste wzgórza Afryki Południowej. Co ciekawe, protea królewska jest symbolem narodowym RPA, a także uważana jest za jedną z najstarszych roślin kwitnących na ziemi. Roślina znana jest też pod innymi nazwami, takimi jak srebrnik, protea cesarska czy kwiat Prometeusza (nawiązując do antycznego greckiego boga). Symbolizuje odwagę, niezłomność oraz pokonywanie przeszkód.

Warto wiedzieć, że protea królewska jest krzewem zimozielonym. W naturze może dorastać do 1,5 m wysokości, natomiast w naszych warunkach nie osiąga takich rozmiarów. Liście rośliny są duże, grube i skórzaste, mają zieloną barwę. Głównym atutem protei są jednak kwiaty, które zachwycają swoim egzotycznym pięknem. Osiągają imponujące rozmiary, których średnica może przekraczać nawet 30 cm. Ich pąki swoim wyglądem przypominają barwne szyszki lub karczochy. Gdy się rozchylają, ukazują talerzykowate wnętrze składające się z długich rurkowatych kwiatów. Są one otoczone dużymi, twardymi, mocno owłosionymi listkami, które nadają roślinie wyjątkowego charakteru. Barwa kwiatów może być różna, ale najczęściej występują one w kolorze czerwonym, różowym lub kremowym. Ponadto są one miododajne, dlatego nazywane są także cukrowymi.         

Protea królewska – odmiany

Protea królewska występuje w różnych odmianach, które różnią się między sobą głównie kolorem kwiatów. Wśród najpopularniejszych warto wymienić m.in.:

  • 'Red Baron' – dorasta do około 50-70 cm wysokości, a jej kwiaty cechują się dużą wytrzymałością (nawet cięte). Są duże i okazałe, występują w kolorze czerwonym;

  • 'White Crown' – osiąga wysokość około 45 cm. Tworzy białe kwiatostany, których średnica wynosi 10-15 cm. Idealnie sprawdzi się na skalniakach;

protea królewska Kwiaty protei królewskiej mogą przebierać różne kolory – od bieli, aż po róż i czerwień. Fot.pstedrak/123RF.com

  • 'Little Prince' – dorasta do około metra wysokości, z kolei jej kwiatostany pojawiają się wiosną i jesienią. Nektarem kwiatów żywią się nie tylko pożyteczne owady, ale również ptaki, które przy okazji je zapylają;

  • 'Pink King' – odmiana dorastająca do 1,5 m wysokości. Choć nie jest odporna na mróz, wyróżnia się ogromnymi kwiatami w odcieniach delikatnego różu;

  • 'Carnival' – piękna odmiana, która tworzy efektowne kwiaty w kolorze różowym. Dorasta do około 70 cm wysokości.

Jak uprawiać proteę królewską?

W naszych warunkach klimatycznych protea królewska uprawiana jest głównie w doniczkach. Choć jest odporna na lekki mróz (do -6 st. C), należy chronić ją podczas zimowych przymrozków. Jej niezwykle walory dekoracyjne sprawiają, że jest ciekawym dodatkiem do aranżacji domowego wnętrza, ale nie tylko. Przepięknie prezentuje się na balkonach, tarasach czy w ogrodach, będzie też wspaniałą ozdobą grobów (z powodzeniem zastąpi chryzantemy lub kapustę ozdobną na Wszystkich Świętych). Protea królewska jest też wykorzystywana jako kwiat cięty w bukietach i kompozycjach florystycznych. Jej kwiaty mogą utrzymywać świeżość nawet przez około 3 tygodnie (należy jednak codziennie wymieniać wodę). Co więcej, po zasuszeniu zachowują one kształt i kolor. Wbrew pozorom uprawa protei królewskiej nie jest zbyt skomplikowana, wystarczy tylko zapoznać się z jej wymaganiami.    

  • Siew – nie jest łatwo kupić proteę królewską w doniczce. Można jednak wyhodować roślinę z nasion (warto jednak pamiętać, że ich koszt może być zróżnicowany). Najlepiej wysiewać je w okresie jesienno-zimowym, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zrobić to wiosną. Trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ ich kiełkowanie może trwać od kilku do kilkunastu tygodni. Aby przyspieszyć ten proces, warto namoczyć je w wodzie z dodatkiem popiołu drzewnego.    

jak uprawiać proteę królewską Protea królewska lubi słoneczne stanowiska oraz przepuszczalne podłoże. Fot.freya19/123RF.com

  • Stanowisko – aby móc zdrowo rosnąć i kwitnąć, protea potrzebuje dużo światła. Najlepiej sprawdzą się stanowiska słoneczne, ale nie narażone na intensywne promienie słońca (nie boi się wietrznych miejsc). Lubi wysokie temperatury, dlatego latem można wystawić roślinę na zewnątrz. Jest odporna na niewielkie przymrozki, natomiast jesienią należy ją przenieść do chłodnego pomieszczenia (o temperaturze 10-15 st. C). W okresie zimowym zmniejszamy częstotliwość podlewania i zapewniamy roślinie dostęp do światła.  

Przeczytaj również: Irga – efektowny i prosty w uprawie krzew. Najpopularniejsze gatunki i odmiany

  • Podłoże – ważnym elementem w uprawie protei jest zapewnienie odpowiedniego podłoża. Powinno ono być dobrze przepuszczalne i kwaśne (najlepiej sprawdzi się mieszanka ziemi ogrodowej z dodatkiem piasku lub torfu). Roślina ta nie toleruje nadmiaru wilgoci, dlatego należy zapewnić jej dobrze zdrenowane podłoże.

  • Podlewanie – protea królewska jest dość odporna na susze, ale nie można zaniedbać jej regularnego podlewania (zwłaszcza w okresie letnim). Należy jednak unikać przelania, ponieważ zbyt mokre podłoże może prowadzić do gnicia korzeni. Do podlewania najlepiej używać wody miękkiej (np. przegotowanej i odstanej lub deszczówki).    

  • Nawożenie – protea nie wymaga intensywnego nawożenie. Raz na kilka miesięcy warto zasilić ją nawozami o niskiej zawartości fosforu, który może być dla rośliny toksyczny. Do zasilania rośliny można wybrać organiczne nawozy wolno działające, takie jak kompost lub torf. Można też sięgnąć po specjalistyczne preparaty dla roślin egzotycznych lub kwasolubnych. Oprócz tego warto pamiętać o usuwaniu przekwitłych kwiatostanów, które mogą osłabiać roślinę.

protea królewska odmiany W Polsce protea królewska jest uprawiana w doniczkach. Fot.wjarek/123RF.com

  • Przesadzanie – młode okazy mogą potrzebować corocznego przesadzania. Wybieramy doniczki nieco większe, dzięki czemu rośliny będą miały wystarczająco dużo miejsca do wzrostu. Podczas tego zabiegu należy zachować ostrożność, ponieważ protea ma delikatny system korzeniowy. Starsze egzemplarze przesadzamy rzadziej (zwykle co 2-3 lata). Najlepiej robić to wiosną lub późną jesienią.

  • Rozmnażanie – proteę królewską można rozmnażać za pomocą nasion lub sadzonek (pobieramy je wiosną lub latem). Należy jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ roślina ta rośnie powoli.

  • Choroby i szkodniki – protea królewska nie jest podatna na występowanie chorób lub szkodników. Należy zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza wokół rośliny oraz unikać nadmiernej wilgoci w podłożu, co pomoże zapobiec rozwojowi pleśni i grzybów. Niekiedy protea może zostać zaatakowana przez szkodniki, m.in. mszyce i przędziorki.   

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Sadzenie irysów cebulowych do gruntu. Najciekawsze odmiany i wymagania

Do cienia i gliniastej ziemi. Języczka pomarańczowa – uprawa, pielęgnacja i najpiękniejsze odmiany

Pierwsze przymrozki - jak ochronić rośliny w ogrodzie? Błędy podczas zabezpieczania ich przed przemarznięciem

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.