Spis treści:
Jak dbać o piwonie w maju?
Piwonie to niesłychanie piękne i długowieczne rośliny ozdobne, które cieszą się dużą popularnością wśród ogrodników. Choć można je uznać za stosunkowo proste w pielęgnacji, bywają kapryśne i zdarza się, że sprawiają problemy. Jednym z kłopotów jest usychanie i opadanie pąków kwiatowych piwonii, które często są skutkiem chorób grzybowych (zwłaszcza szarej pleśni).
Infekcjom piwonii możemy przeciwdziałać poprzez prawidłową pielęgnację. Zadbane rośliny łatwiej odpierają ataki chorobotwórczych patogenów, dlatego warto znaleźć czas na wykonanie kilku podstawowych zabiegów. Szczególnie w maju, gdy piwonie rosną bardzo intensywnie, rozwijając liście i tworząc pąki kwiatowe, które przy zachowaniu odpowiednich warunków już wkrótce się otworzą.
Jak dbać o piwonie w maju? Pamiętajmy, aby zatroszczyć się o:
- Podlewanie – co kilka dni, bez moczenia liści;
- Ściółkowanie – kompostem, korą ogrodową albo odkwaszonym torfem;
- Podpieranie – możemy wykorzystać specjalne podpory pierścieniowe lub zrobić własne obręcze;
- Nawożenie – stosujemy nawozy bogate w fosfor i potas;
- Ochronę przed chorobami – przepis na dolistny oprysk do piwonii przedstawiamy w dalszej części artykułu.
Jak chronić piwonie przed chorobami? Fot. butus/123RF.com
Przeczytaj również: Pielęgnacja tulipanów po przekwitnięciu. Czy obcinać liście?
Dolistna mieszanka na wzmocnienie i kwitnienie piwonii
Choroby mogą sprawić, że piwonia nie zakwitnie, dlatego powinniśmy im przeciwdziałać. Odpowiednie warunki wzrostu i prawidłowa pielęgnacja w dużym stopniu zmniejszają ryzyko rozwoju infekcji, ale oczywiście nie dają nam całkowitej pewności utrzymania roślin w zdrowiu. Możemy jednak wykonać dodatkowy zabieg, który wzmocni piwonie, skłoni je do obfitego kwitnienia i spowoduje, że będą jeszcze mniej podatne na choroby.
Mowa o dolistnym oprysku, którym podzieliła się Barbara Wróblewska, doświadczona pasjonatka kwiatów z kanału Ogrodowe Pejzaże na portalu YouTube. Jakie są składniki wzmacniającej mieszanki do piwonii?
- Biostymulator roślin;
- Środek grzybobójczy;
- Nawóz dolistny (NPK 20-20-20).
Biostymulator roślin i środek grzybobójczy rozcieńczamy zgodnie ze wskazówkami na opakowaniach. Nawóz dolistny natomiast stosujemy w mniejszym stężeniu niż zalecane, przygotowując połowę dawki. Następnie wszystkie roztwory mieszamy ze sobą i przelewamy do spryskiwacza. W maju starannie opryskujemy całą piwonię, dzięki czemu najprawdopodobniej nie zachoruje i będzie miała silne, grube pędy oraz duże kwiaty.
Źródła: deccoria.pl, OgrodowePejzaze/YouTube.com
Przeczytaj również:
Wygryzają dziury w liściach i niszczą korzenie rododendronów. Jak zwalczać opuchlaki?
Sadzenie jaskrów azjatyckich do gruntu. Najpiękniejsze odmiany i pielęgnacja
Jak dbać o hortensje ogrodowe, żeby pięknie kwitły? Pielęgnacja i nawożenie hortensji