Spis treści:
Letnia pielęgnacja budlei Dawida
Budleja Dawida jest jednym z najpiękniejszych, a jednocześnie najmniej wymagających krzewów kwitnących latem. Doskonale radzi sobie w słabej ziemi i nawet tam przez całe lato obsypuje się setkami wydłużonych, malowniczo przewieszających się kwiatostanów. Działają one jak magnes na motyle, dlatego roślina ta popularnie nazywana jest motylim krzewem.
W dobrych warunkach oraz dzięki prostym zabiegom pielęgnacyjnym budleja Dawida kwitnie bardzo długo i obficie. Jeśli poświęcimy jej nieco uwagi, będzie zachwycała kwiatami od lipca do późnej jesieni – nawet do października. Jest tolerancyjna względem gleby, więc możemy posadzić ją zarówno w zasobnym, jak i przeciętnym podłożu. Ziemia nie powinna jednak być kwaśna. Ważne jest, aby znaleźć dla motylego krzewu słoneczne i zaciszne stanowisko, ponieważ w takim miejscu wytwarza on najwięcej kwiatów.
Jakie zabiegi obejmuje letnia pielęgnacja budlei Dawida? Pamiętajmy o:
- Podlewaniu – w okresach suszy, utrzymując umiarkowaną wilgotność gleby;
- Nawożeniu – kompostem lub wieloskładnikowym nawozem do roślin kwitnących zgodnie z zaleceniami producenta na opakowaniu;
- Cięciu – przez cały okres kwitnienia.
Dzięki odpowiedniemu cięciu budleja Dawida będzie miała jeszcze więcej pięknych kwiatów. Fot. billionnet/123RF.com
Przeczytaj również: Jak zadbać o jukę ogrodową po przekwitnięciu? Oto 2 proste zabiegi na wzmocnienie
Jak przycinać budleję Dawida latem?
Jeśli chcemy mieć pewność, że budleja Dawida będzie obficie kwitła aż do późnej jesieni, musimy pamiętać o jej systematycznym przycinaniu latem. O tej porze roku nie powinniśmy jednak wykonywać radykalnego cięcia – czas na formowanie krzewu przypada na wczesną wiosnę, gdy miną mrozy (marzec lub kwiecień). Latem pozbywamy się z rośliny tylko przekwitłych kwiatostanów, co pobudzi ją do wytwarzania kolejnych pąków na końcach pędów.
Jak przycinać budleję Dawida latem? Wystarczy, że w miarę stopniowego przekwitania krzewu będziemy usuwać z niego suche kwiatostany za pomocą ostrego, czystego sekatora. Cięcie przeprowadzamy tuż nad parą liści, które znajdują się bezpośrednio pod kwiatostanem. W tak prosty sposób sprawimy, że motyli krzew będzie kwitł znacznie dłużej i bardziej obficie.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Przycinanie azalii. Odmładzanie, formowanie i pobudzanie krzewu do lepszego kwitnienia
Prawidłowe podlewanie oleandra latem. Ile wody potrzebuje, by długo zachwycał kwiatami?
Najważniejsze letnie zabiegi przy hortensji bukietowej. Będą miały dużo kwiatów i sztywne pędy