Spis treści:
Ile wody potrzebuje oleander latem?
Oleander pospolity, zjawiskowy krzew pochodzący z krajów śródziemnomorskich, ceniony jest za barwne, obfite i długie kwitnienie oraz wąskie, wiecznie zielone liście. W naszym klimacie nie może być uprawiany bezpośrednio w gruncie, możemy jednak cieszyć się jego wyjątkową urodą, prowadząc go w donicy, którą latem wystawiamy na balkon lub taras. Oleander uprawiany w pojemniku wymaga jednak starannej pielęgnacji, a bardzo ważnym zabiegiem, o którym musimy pamiętać, jest podlewanie.
Ile wody potrzebuje oleander latem? W przeciwieństwie do wielu innych roślin śródziemnomorskich krzew ten nie znosi suszy, zwłaszcza latem. Jego liście podczas upałów tracą dużo wilgoci, którą musi uzupełnić, pobierając wodę przez korzenie. Oleander potrzebuje dużych ilości wody zwłaszcza wtedy, gdy jest uprawiany w donicy, gdzie podłoże przesycha szybciej niż w gruncie.
Jak często należy go podlewać? Od wiosny do jesieni dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Jeśli dzień jest upalny, możemy podlać oleandra nawet trzy razy w ciągu dnia (dodatkowo po południu). Nie musimy się obawiać, że zalejemy roślinę. Doskonale to znosi, o ile donica, w której ją uprawiamy, ma na dnie otwór odpływowy.
Oleander potrzebuje częstego i obfitego podlewania. Fot. obrazz/123RF.com
Przeczytaj również: Nawożenie oleandra. Naturalne sposoby na wzmocnienie i pobudzenie do kwitnienia
Jak prawidłowo podlewać oleandra?
Mogłoby się wydawać, że przy tak prostym zabiegu pielęgnacyjnym jak podlewanie nie można popełnić błędu. Jednak w przypadku oleandra łatwo o pomyłkę. Powinniśmy uważać, aby nie oblewać krzewu od góry i nie moczyć jego liści ani kwiatów. W ten sposób moglibyśmy uszkodzić roślinę, a na dodatek narazić ją na ataki chorób i szkodników. Co ciekawe, w odróżnieniu od wielu innych krzewów ozdobnych, oleander nie lubi podlewania miękką wodą, czyli np. deszczówką.
Jaką wodą podlewać oleandra? Niektórzy ogrodnicy mogą być zaskoczeni, ale najlepiej używać w tym celu twardej wody prosto z kranu. Jest ona bogata w wapń, który przeciwdziała zakwaszaniu gleby, szkodzącej roślinie i prowadzącej do chlorozy. Pamiętajmy jednak, że woda wodociągowa nie może być zimna. Najlepsza będzie taka, która jest letnia, ale nie gorąca.
Na co jeszcze zwrócić uwagę, podlewając tę roślinę? Choć w przypadku innych gatunków często zaleca się zlewanie wody zgromadzonej w podstawce, przy nawadnianiu oleandra nie należy tego robić. Warto zostawić nadmiar jako rezerwę, do którego krzew będzie miał później dostęp. Dzięki prawidłowemu podlewaniu oleander kwitnie bardzo długo i obficie, dlatego trzymajmy się wytycznych. Pamiętajmy tylko, że powyższe zalecenia dotyczą okresu wegetacyjnego. Zimą oleandra podlewa się oszczędnie.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Prawidłowa pielęgnacja i nawożenie mieczyków latem. Będą bujnie kwitły aż do jesieni
Zachwycająco kwitnie aż do przymrozków. Elegancka konkurentka pelargonii i surfinii
Kwitnie do późnej jesieni, nie boi się suszy. Kolorowa wąsatka jest postrachem ślimaków