Spis treści:
Torenia fournieri – nowa królowa balkonu
Torenia fournieri jest rośliną jednoroczną, która tonie w kwiatach przez cały sezon – od wiosny aż do późnej jesieni. Robi to bez przerwy nawet w najgorętsze dni lata, ponieważ doskonale radzi sobie z upałami. Występuje w wielu barwnych odmianach, a kwiatami przypomina radosne bratki lub miniaturowe storczyki. Torenia fournieri przykuwa uwagę także atrakcyjnym, wyprostowanym pokrojem i soczyście zielonymi liśćmi. To kompaktowa roślina, która osiąga od 15 do 30 cm wysokości.
Rozmiar torenii fournieri sprawia, że idealnie nadaje się do uprawy w pojemnikach na balkonie lub tarasie, zarówno w tradycyjnych skrzynkach, jak i podwieszanych koszach. Jest na tyle odporna i tak obficie kwitnie, że z powodzeniem zastąpi pelargonie czy surfinie. W donicach możemy sadzić torenię samodzielnie lub łączyć ją np. z koleusami, funkiami, lobelią albo begonią. To niejedyne jej ciekawe zastosowanie. Jak jeszcze wykorzystać torenię fournieri w ogrodzie? Możemy sadzić ją na obwódkach, przy ścieżkach i wśród innych roślin na rabatach.
Jak uprawiać torenię fournieri?
Dużą zaletą torenii fournieri jest jej wytrzymałość na trudne warunki. Roślina ta świetnie radzi sobie z upałem i lubi zacienione stanowiska, gdzie nie każdy kwitnący gatunek dobrze się czuje. Jest niewymagająca i prosta w pielęgnacji, ale trzeba zadbać o jej podstawowe potrzeby. Jak to zrobić? Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę, uprawiając torenię fournieri.
Torenię fournieri możemy uprawiać nie tylko w donicach, ale też bezpośrednio w gruncie. Fot. SutidaS/123RF.com
- Ziemia – torenię fournieri posadźmy w zasobnej w składniki odżywcze, próchnicznej glebie o odczynie od lekko kwaśnego do obojętnego. Jeśli uprawiamy ją w donicy, na dnie pojemnika umieśćmy warstwę drenażu.
- Stanowisko – roślina ta najlepiej rozwija się i kwitnie w częściowym cieniu.
- Podlewanie – pilnujmy, aby ziemia była cały czas umiarkowanie wilgotna. Podlewajmy torenię co kilka dni, a w trakcie upałów codziennie.
- Nawożenie – warto zasilać torenię fournieri przez cały okres kwitnienia co 2-3 tygodnie. Możemy wykorzystać w tym celu wieloskładnikowe nawozy do roślin kwitnących, biohumus lub kompost.
Z rośliny warto systematycznie usuwać przekwitłe kwiaty. W ten dziecinnie łatwy sposób sprawimy, że będzie zachwycać jak najdłużej.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Na słoneczne balkony i rabaty w ogrodzie. Wymagania i najpiękniejsze odmiany gipsówki
Mniej wymagająca od petunii. Jej piękne kwiaty spływają z donic jak kaskady
Najlepsza odżywka na kwitnienie begonii. Stosuj regularnie, kwiatów będzie masa