Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Wybudzanie i rozmnażanie pelargonii krok po kroku. Wiosną pięknie zakwitną

Pelargonia jest jednym z popularnych kwiatów balkonowych, który właściwie pielęgnowany kwitnie obficie przez bardzo długi okres. Warto wiedzieć, że wykorzystując zakupiony wcześniej okaz, możesz samodzielnie wyhodować nowe rośliny. Sprawdź, jak to zrobić oraz w jaki sposób bezpiecznie wybudzić pelargonię na wiosnę. 

Wybudzanie i rozmnażanie pelargonii krok po kroku. Wiosną pięknie zakwitną
Bez względu na odmianę, pelargonię można rozmnażać na kilka sposobów Fot. 123RF/PICSEL

Z tego artykułu dowiesz się: 

Pelargonia – krótka charakterystyka 

Pelargonia (łac. Pelargonium) to bylina należąca do rodziny bodziszkowatych (łac. Geraniales). Może być zarówno krzewem, jak i półkrzewem, ale najczęściej spotyka się ją w formie rośliny rosnącej w doniczce. Ma elastyczne, cienkie łodygi, które w zależności od odmiany mogą być wzniesione lub zwisające. Z zielonych łodyg naprzemianlegle wyrastają ogonkowe liście, które mają dłoniasto-klapowany kształt i ciemno-zielony kolor. Wszystkie części zielone zawierają olejki eteryczne, które nadają roślinie charakterystyczny zapach. Kwiaty o dwubocznej symetrii wyrastają w baldachach. Mogą mieć barwę od czerwonej poprzez różową, fioletową i żółtą oraz zielonkawą, aż do białej. Nie pachną. Kwitnienie pelargonii odbywa się przez cały sezon, dlatego królują one wśród kwiatów balkonowych każdego rodzaju. 

Rozmnażanie pelargonii – jak można to zrobić? 

Bez względu na odmianę, pelargonię można rozmnażać na kilka sposobów. Najpopularniejsze są sposoby hodowli wegetatywnej. Chodzi o rozmnażanie poprzez sadzonki wierzchołkowe lub liściowe, które pozyskuje się zarówno latem, jak i wiosną. Wymagające więcej czasu i nieco bardziej restrykcyjne pod kątem zasad postępowania jest rozmnażanie z nasion. Zobacz, jak wyglądają w praktyce poszczególne metody. 

 • Generatywne rozmnażanie pelargonii 

Generatywne rozmnażanie rośliny oznacza rozmnażanie jej z nasion. Warto ten proces rozpocząć już w styczniu. Podłoże przygotowane pod wysiew musi być żyzne i przepuszczalne. Jeśli nie chcesz mieszać go samodzielnie, w sklepie znajdziesz specjalną ziemię do rozsad. Ziemię umieść w multidoniczkach. Do każdej z przegródek wsyp po jednym nasionku, aby później nie trzeba było rozsadzać kiełkujących, bardzo delikatnych siewek. Ustaw doniczki w ciepłym miejscu i zapewnij im duży dostęp światła oraz stałą wilgotność. 

Przeczytaj: Dlaczego warto podlewać storczyki piwem? Jak często to robić?

Po około 7 dniach pelargonie zaczną kiełkować, a kiedy pojawią się na nich 2-3 listki, przesadź je do większych, pojedynczych doniczek z ziemią kwiatową. Cały czas pamiętaj, aby kontrolować wilgotność gleby. Po kilku miesiącach będziesz mógł umieścić swoje rośliny na balkonie, jednak nie zapominaj, aby najpierw je zahartować. W tym celu wystaw je codziennie na kilka godzin na zewnątrz. Zacznij od godziny lub dwóch i każdego kolejnego dnia ten czas przedłużaj. W końcu, kiedy będą na zewnątrz całą dobę, będą gotowe do pozostania tam na stałe. 

 • Wegetatywne rozmnażanie pelargonii 

Wegetatywne rozmnażanie roślin pozwala na uzyskanie dokładnie takiej samej rośliny, z której pozyskuje się sadzonki. Można to zrobić na kilka sposobów. Jeśli chcesz, możesz pozyskiwać sadzonki latem. Pamiętaj jednak, że młode rośliny dużo trudniej przechować zimą, ponieważ są znacznie delikatniejsze od tych dojrzałych. Bezpieczniejsze więc będzie przechowanie rośliny matecznej i pozyskanie z niej sadzonek wiosną. 

Zimowanie pelargonii 

Pelargonia jest byliną, a więc nie jest jednoroczną rośliną doniczkową, jak wiele osób ją traktuje. Kojarzy się jednak z kwiatem jednorocznym, ponieważ tylko w pierwszym roku jej kwitnienie jest intensywne. Jednak w rzeczywistości warto ją przezimować – choćby po to, aby móc ją rozmnożyć wegetatywnie i uzyskać nowe sadzonki. Samo przechowywanie pelargonii przez okres zimowy jest proste i polega na:  

 • przycięciu jej do wysokości kilkunastu centymetrów, 
 • przeniesieniu do zacienionego, chłodnego pomieszczenia, w którym temperatura wyniesie około 5-10°C.  

Przez ten czas nie podlewaj rośliny lub też rób to bardzo rzadko. Wiosną po odpowiednim nawodnieniu i ustawieniu w słonecznym miejscu pelargonia wypuści nowe pędy. 

W momencie, kiedy to się stanie, nie zwlekaj, a pobierz sadzonki. Dzięki temu stworzysz zupełnie nowe rośliny, które znów będą cieszyć twoje oko bujnym kwitnieniem. Sadzonki zimuje się zwykle do lutego lub marca. Pamiętaj, że przechować możesz tylko pelargonie w pełni zdrowe. 

Jak obudzić pelargonię? Wybudzanie pelargonii po zimie 

Zasada zimowania jest prosta. Im chłodniej, tym mniej podlewasz. Dzięki temu roślinę zachowujesz w stanie uśpienia i nie istnieje ryzyko, że zacznie się budzić w najmniej odpowiednim momencie. Jednak na wiosnę trzeba ją ponownie pobudzić do życia. 

Etapy wybudzenia rośliny można ująć w kilku prostych punktach: 

 • stopniowe podwyższanie temperatury otoczenia, 
 • zwiększanie częstotliwości podlewania, 
 • pojawienie się nowych pędów. 

Bardzo ważna jest kontrola temperatury. Mniej więcej w połowie stycznia zacznij powoli wybudzać swoją pelargonię ze snu. W tym celu podwyższ temperaturę o 2 lub 3°C i oczywiście podlewaj ją wtedy częściej. Istotne jest stopniowe umieszczanie jej w miejscach cieplejszych, aby w marcu gotowa była do wypuszczenia nowych pędów. Kiedy tak się stanie, może nastąpić albo przesadzenie pelargonii w miejsce docelowe, albo też pozyskanie z niej potrzebnych do rozmnażania pędów na nowe rośliny. 

Pelargonie na parapecie. W połowie stycznia można zaczynać wybudzanie pelargonii ze snu Fot. 123RF/PICSEL

Pozyskiwanie sadzonek z rośliny matecznej pelargonii 

Wegetatywne rozmnażanie pelargonii wymaga cierpliwości i precyzji. Mimo to warto go dokonać ze względu na oszczędność pieniędzy. Jak to zrobić? 

 • Pierwszym krokiem jest szczodre podlanie rośliny matecznej, aby dobrze nawodnić wszystkie przyszłe sadzonki. 
 • Po około 3 godzinach można zacząć odrywanie odnóżek pelargonii. Oczywiście jest to przenośnia i należy pędy odcinać ostrym nożem, i to bardzo delikatnie. Na sadzonki najlepiej nadają się zielone pędy wierzchołkowe, które dzięki swojej świeżości najszybciej się ukorzenią. Odcinanie długich pędów pelargonii jest zbędne, ponieważ będą się one ukorzeniać znacznie dłużej. Jeśli jednak chcesz, możesz to zrobić. 
 • Pamiętaj, że każda Twoja sadzonka musi mieć wolną od liści, kilkucentymetrową odnóżkę, z której będą wyrastać korzenie. 
 • Zachowaj oderwane listki, ponieważ je również możesz ukorzenić. 

W taki sposób otrzymasz dwa rodzaje sadzonek, które z dużym prawdopodobieństwem staną się niedługo pięknymi, kwitnącymi roślinami. 

Ukorzenianie i pielęgnacja sadzonek pelargonii 

Kiedy sadzonki pelargonii obeschną i przestaną puszczać sok, zanurz je w preparacie hamującym rozwój grzybów oraz w preparacie ukorzeniającym. Płyny te zawierają właściwe stężenie hormonów wzrostowych, które stymulują wyrastanie korzeni. Posadź każdą sadzonkę w osobnej doniczce, zapewnij im stałą wilgotność oraz około 20°C. Po maksymalnie 3 tygodniach sadzonki będą ukorzenione. Gdy rośliny wypuszczą pierwsze listki, uszczykuj im wierzchołki, dzięki czemu zaczną się krzewić. 

Ukorzenienie sadzonek liściowych zajmie nieco więcej czasu. Zanurz ogonki oderwanych listków w tym samym preparacie, co sadzonki wierzchołkowe i umieść większą ich część w przepuszczalnym podłożu. Kontroluj wilgotność gleby i temperaturę otoczenia, która tak jak w przypadku pierwszym powinna wynosić około 20°C. 

Po około 8-10 tygodniach będziesz szczęśliwym posiadaczem kwitnących roślin, które niedługo będzie można sadzić. W docelowym miejscu możesz je posadzić w drugiej połowie maja. Zanim to zrobisz, warto wcześniej przez 2 tygodnie hartować rośliny. Można to robić, otwierając okno na maksymalnie 2 godziny każdego dnia. 

Pelargonia – pielęgnacja dorosłych roślin 

Pelargonia jest kwiatem wymagającym w pełni nasłonecznionego stanowiska, które będzie wolne od przeciągów. Bez względu na sposób rozmnażania, jaki wybierzesz, pamiętaj o tym, umieszczając rośliny na stałym miejscu. Kiedy twoje sadzonki rozpoczną kwitnienie, staną się jeszcze małymi, ale już w pełni rozwiniętymi kwiatami, o które musisz odpowiednio dbać. Podlewanie pelargonii jest czynnością podstawową, którą w gorące dni warto wykonywać nawet dwa razy dziennie. Rozmnażanie pelargonii wymaga czasu i cierpliwości, jednakże przy zachowaniu opisanych przez nas zasad da się to zrobić bez większych problemów. 

Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.