Spis treści:
Zabezpieczanie roślin w ogrodzie w listopadzie
Szykując ogród do zimowania, możesz spotkać się z rozbieżnymi danymi dotyczącymi momentu, od którego wskazana jest ochrona roślin poprzez ich osłanianie. Jedni ogrodnicy wskazują temperaturę 0°C jako graniczną, przy której wiele gatunków należałoby już osłaniać. Inni uważają, że zbyt wczesne okrycie bardziej szkodzi, niż pomaga.
Rośliny, pozbawione właściwych bodźców charakterystycznych dla kolejnych etapów naturalnego zimowania, mogą źle odczytać sygnał i w cieple pod osłoną, zamiast zatrzymać wegetację, na nowo ją rozwiną. Właśnie dlatego coraz wyraźniej mówi się o tym, by osłanianie rozpocząć dopiero wtedy, gdy przejdą pierwsze, lekkie przymrozki, ziemia znacznie stwardnieje, a temperatura spadnie poniżej -5°C. Jednak są pewne wyjątki, które powinieneś mieć na uwadze – wrażliwe na mróz rośliny narażone na porywiste, lodowate wiatry należy schować pod osłonami znacznie wcześniej.
Zebrane w ogrodzie liście, przekompostowane resztki roślinne czy korę warto wykorzystać np. do podsypania roślin. Taka ściółka sprawdzi się jesienią i zimą. Fot. sandrafotodesign/digitalreflections/123rf.com
Co jeszcze można zrobić, zanim przyjdzie mróz? Na czym polega zabezpieczanie roślin w ogrodzie w listopadzie? Które rośliny wymagają większej uwagi?
Niesprzyjająca, listopadowa aura może szczególnie zaszkodzić tym okazom w twoim ogrodzie:
- winoroślom,
- jeżynom,
- roślinom iglastym o niższej odporności,
- wrzosom i wrzoścom,
- rododendronom,
- różom,
- bylinom,
- lawendzie,
- młodym krzewom ozdobnym,
- młodym drzewkom owocowym,
- delikatnym pnączom,
- trawom ozdobnym.
Jak je chronić przed wiatrem i chłodem? Młode rośliny można zabezpieczyć np. specjalnymi kapturami, nakładanymi z góry i zdejmowanymi w razie potrzeby bez konieczności rozwijania materiałowych kokonów. Warto w listopadzie rozpocząć kopczykowanie róż oraz gatunków łatwo przemarzających u nasady.
Przeczytaj również: Zabezpieczanie róż przed zimą – okrywanie, kopczykowanie, przycinanie. Dzięki temu krzewy przetrwają mrozy
Kopczykowanie róż jesienią
Ściółkowanie roślin zimujących w gruncie rozmaitymi materiałami naturalnymi, pozyskanymi z ogrodu w czasie jesiennych porządków, stało się bardzo modne. Coraz częściej ogrodnicy sięgają po liście, zmielone gałązki i inne resztki roślinne, rozkładając je w formie organicznej ściółki lub po prostu wysoko podsypują rośliny ziemią.
W przypadku róż, zarówno młodych, jak i starszych, najlepiej sprawdza się tradycyjna metoda podsypywania pędów u nasady, dlatego zawsze, gdy planuję kopczykowanie róż jesienią, przygotowuję wiaderko kompostu lub przekompostowanej kory. Obsypuję je jeszcze zanim zaczną się przymrozki – z okazami starszymi niż 3 lata można poczekać dłużej, ale młode róże, które trafiły do gleby wiosną tego samego roku lub dopiero przed chwilą, wczesną jesienią, kopczykuję niemalże od razu.
Co należy zrobić wcześniej, przygotowując róże do zimy? Ogrodnicy radzą, by w listopadzie:
- oczyścić krzaki róży z zaschniętych lub zasychających kwiatów,
- delikatnie otrząsnąć i ręcznie oczyścić krzewy z liści.
Niektóre rośliny można przezimować np. w garażu, ale róże się do tego nie nadają. Nawet okazy w donicach warto zabezpieczyć i pozostawić na zewnątrz, ponieważ w wyższych temperaturach mogłyby zbyt szybko wypuścić bujne, wiotkie pędy. Część roślin uprawianych w donicach warto jesienią zadołować.
Dołowanie donic
Rośliny, które w ogrodzie rosną w donicach, warto zimą ukryć pod solidną warstwą ziemi i odpowiednio dobranej ściółki. Listopad to idealny moment, by zadołować donice. Oczywiście nie zakopujemy drewnianych skrzynek czy pojemników ceramicznych, ale te plastikowe, które wstawione są zwykle w estetyczne osłonki.
Młode rośliny warto zadołować w donicach. Następnie przygotuj korę lub zrębki do stworzenia kopczyka, a przed nadejściem mrozów okryj je w całości, stosując kaptur zimowy lub tworząc słomiany chochoł. Fot. mnyusha/123rf.com; emer1940/CanvaPro
Dołowanie donic ma na celu lepszą ochronę roślin o wrażliwym systemie korzeniowym przed mrozem.
- Gdy ziemia wciąż jest miękka, wykop dołek.
- Ważne, abyś wyznaczając miejsce na taką formę przezimowania, zwrócił uwagę na panujące w nim warunki – powinno być w miarę jasne i zaciszne, najlepiej za linią roślin lub elementów małej architektury, które nie zacienią stanowiska, ale skutecznie osłonią je przed zimowymi porywami wiatru. Sprawdź, czy w wybranym przez ciebie miejscu nie tworzą się zastoiska mrozowe.
- Do dołka wykopanego na średnicę donicy oraz 2-3 cm głębszego niż jej wysokość włóż roślinę. Całość zasyp ziemią tak, by wyrównać podłoże.
- Na zadołowaną donicę wyłóż materiał kopczykowy – zrębki, przekompostowaną korę, kompost lub choćby solidną warstwę zagrabionych liści.
Pamiętaj, aby wiosną wyjąć donicę z ziemi i jeśli zajdzie taka potrzeba przenieść roślinę do większej donicy, zanim zacznie przerastać dno starszego pojemnika.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Jesienne ściółkowanie szyszkami. Jakich roślin najlepiej je stosować?
Kopczykowanie roślin. Skuteczny sposób na ochronę przed zimą
Przygotowanie rododendronów do zimy. Zabezpiecz krzew, będzie bujnie kwitł