Porady ogrodnicze

Kalendarz biodynamiczny dla ogrodnika — maj 2023. Co ciąć, siać i sadzić w maju?

Kalendarz biodynamiczny to metoda prowadzenia ogrodu, która została opracowana na podstawie faz księżyca. Zawiera spis dni ze wskazaniem, kiedy najlepiej wykonywać poszczególne obowiązki, czyli sianie i sadzenie roślin, cięcie krzewów i drzew, a nawet porządkowanie gleby. Rozpiska obejmuje cały rok, dzięki czemu można zaplanować prace „do przodu”. Poznaj kalendarz biodynamiczny maj 2023.

Kalendarz biodynamiczny dla ogrodnika — maj 2023. Co ciąć, siać i sadzić w maju?
Wyjaśniamy, jak zaplanować prace w ogrodzie w maju zgodnie z kalendarzem biodynamicznym. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Kalendarz biodynamiczny maj 2023 — dlaczego warto?

Uprawianie ogrodu zgodnie z kalendarzem biodynamicznym to duże ułatwienie. Ta metoda porządkuje rytm wykonywania prac. Sprawia, że łatwo można określić, kiedy wykonywać poszczególne obowiązki. Dzięki temu nie musisz niczego planować i masz pewność, że o każdy obszar ogrodu zadbasz w najlepszym na to momencie.

Kiedy w maju siać i sadzić rośliny wg kalendarza biodynamicznego?

W maju 2023 roku, według kalendarza biodynamicznego, najlepiej siać i sadzić rośliny w terminach:

  • od 1 do 6 maja,
  • od 20 do 31 maja.

Jeśli włożysz nasiona do ziemi w powyższych okresach, zapewnisz roślinom jak najlepsze warunki do kiełkowania i rozwijania korzeni. Dzięki temu są większe szanse, że rozsada będzie zdrowa i dobrze ukorzeniona.

Warto jednak pamiętać, że na sukces siania i sadzenia mają wpływ także warunki pogodowe. Zatem jeśli w podanych wyżej terminach np. nieustannie pada deszcz lub są upały, zrezygnuj z wykonania prac.

Poczekaj aż:

  • ziemia będzie wilgotna, ale nie mokra,
  • pogoda będzie nieco pochmurna, a nie bardzo słoneczna.

Rośliny, które zostały wysiane lub posadzone w optymalnych warunkach, z pewnością będą mogły spokojnie zacząć wypuszczać korzenie.

Przeczytaj również: Sadzenie pomidorów do gruntu - kiedy i jak to robić? Najlepszy sposób sadzenia pomidorów w ogrodzie

W drugiej połowie maja można już sadzić do gruntu m.in. ogórki i pomidory. Fot. 123RF.com

Co ciąć w maju wg kalendarza biodynamicznego?

W kalendarzu biodynamicznym nie ma szczególnych wskazań, kiedy najlepiej ciąć rośliny. Natomiast wszelkie prace ogrodowe związane z plewieniem, a także obcinaniem pędów, np. krzewów i drzew, warto wykonywać w terminach:

  • 1 maja,
  • od 27 do 29 maja.

Jak widać nie ma zbyt wielu optymalnych dni na zajmowanie się tego typu zadaniami. Dlatego lepiej część z nich wykonać np. w kwietniu lub zostawić na czerwiec.

Natomiast w maju jest wiele idealnych momentów na cięcie trawnika. Warto się nim zająć:

  • od 5 do 6 maja,
  • od 13 do 14 maja,
  • od 22 do 24 maja.

Zatem w maju jest aż 7 odpowiednich dni na koszenie! Jeśli wykonasz prace w terminach podanych w kalendarzu biodynamicznym, według założeń tej metody trawnik będzie wolniej odrastać. Nawet jeśli w to nie wierzysz, warto zaryzykować, prawda?

Kalendarz biodynamiczny — które dni maja są najlepsze dla roślin?

W kalendarzu biodynamicznym można znaleźć kilka różnych oznaczeń:

  • truskawka — wskazuje najlepszy czas na dbanie o rośliny, które wydają owoce. Trwa on od 7 do 9, od 15 do 17 i od 24 do 27 maja;
  • marchewka — określa optymalny moment na pielęgnowanie warzyw korzeniowych. Przypada on od 1 do 2, od 9 do 11, od 17 do 19 i od 27 do 29 maja;
  • łodyżka — pokazuje, kiedy najkorzystniej uprawiać rośliny, których plonem są liście i/lub pędy. Wypada on od 4 do 6, od 13 do 15 i od 22 do 24 maja;
  • kwiat — to najlepszy moment na dbanie o kwiaty. Trwa od 2 do 4, od 11 do 13 i od 19 do 22 maja.

W podanych wyżej terminach wskazane rośliny rosną najlepiej i wspaniale się prezentują. Zdarza się, że wskazane okresy pielęgnacji różnych roślin się na siebie „nakładają”. To normalne. Dzięki temu w jednym czasie możesz uprawiać np. zarówno warzywa owocujące, jak i liściaste.

Jednocześnie warto pamiętać, że terminy, w których można uprawiać rośliny, nie zawsze są odpowiednie np. do zbioru owoców. Jeśli chcesz zgromadzić plony, rób to najlepiej:

  • od 7 do 12 maja,
  • od 15 do 19 maja.

Według kalendarza biodynamicznego wszystkie owoce zebrane w powyższych terminach będą nie tylko pełne smaku, ale także będą się dobrze przechowywać.

Zbiorów nie należy przeprowadzać od 13 do 14, od 22 do 24 i od 27 do 29 maja. Plony zgromadzone w tym czasie mogą się np. psuć podczas magazynowania.  

Ponadto należy pamiętać, że nie zawsze są odpowiednie warunki do przetwarzania owoców i warzyw. Według kalendarza biodynamicznego przetwory najlepiej robić:

  • od 9 do 10 maja,
  • od 15 do 19 maja.

Nie zajmuj się gotowaniem 1, 27, 28 i 29 maja. Choć jest mało dni na przetwarzanie zebranych plonów, z pewnością uda się wszystko wykonać. W tym miesiącu nie ma jeszcze zbyt wielu plonów. Zazwyczaj w tym okresie gotowe do zebrania są szpinak, sałaty, roszponka i rzodkiewki.

Przeczytaj również: Truskawki do gruntu i do donic. Jak sadzić truskawki, najlepsze odmiany

Maj to idealny moment, by zadbać o swoje truskawki. Fot. 123RF.com

Nawożenie roślin w maju według kalendarza biodynamicznego

W kalendarzu biodynamicznym można znaleźć również wskazówki na temat tego, kiedy nawozić rośliny. Według tej metody uprawy ogrodu rośliny najlepiej dokarmiać 5 maja. To jedyny dzień, w którym nawóz dobrze się przyjmie i zasili uprawy.

Możesz zasilać rośliny w pozostałych dniach, jednak jest to mniej korzystne. Jednak bezwzględnie należy unikać stosowania środków od 25 do 26 maja. W tym czasie skup się na innych pracach w ogrodzie.

Osoby, które prowadzą ogród według kalendarza biodynamicznego, powinny pamiętać o tym, żeby stosować przede wszystkim preparaty naturalne. Wśród nich można wymienić:

  • obornik granulowany — praktycznie nie ma zapachu i jest bardzo łatwy do aplikowania na grządki czy rabaty. Wystarczy go rozsypać i wymieszać z glebą. Można go także rozpuścić w wodzie. Dzięki temu składniki szybko dotrą prosto do korzeni;
  • kompost — zazwyczaj wykorzystuje się go jako ściółkę. Chroni ziemię przed słońcem, a także wiatrem, które mogą ją wysuszać. Jednocześnie kompost zawiera wiele składników odżywczych, które wspomagają rozwój roślin;
  • gnojówki np. z pokrzyw lub żywokostu — pierwsza z nich zawiera dużo azotu i warto nią podlewać rośliny, które wytwarzają liście i jeszcze nie kwitną. Natomiast w składzie gnojówki z żywokostu znajdziesz fosfor i potas, które wspierają rozwój kwiatów oraz owoców. Ten nawóz przyda się w drugiej fazie wegetacji np. pomidorów, ogórków, papryk itp.

Zwróć uwagę, że w kalendarzu biodynamicznym znajdują się również korzystne i niekorzystne dni na podlewanie roślin. Według tej metody najlepiej nawadniać rośliny:

  • od 5 do 6 maja,
  • od 13 do 14 maja,
  • od 22 do 24 maja.

Unikaj podlewania od 2 do 4, od 11 do 12, od 20 do 21 i od 30 do 31 maja. Według kalendarza w tym okresie istnieje podwyższone ryzyko występowania szkodników na roślinach. Warto mieć to na uwadze.

Postępowanie według kalendarza biodynamicznego znacznie porządkuje prace w ogrodzie. Dzięki temu nie działasz bezcelowo, a po kolei zajmujesz się całą przestrzenią. W rezultacie nie marnujesz niepotrzebnie czasu i w pełni wykorzystujesz potencjał każdej rośliny.

Przeczytaj również: Sadzenie ogórków do gruntu. Kiedy sadzić ogórki i co dodać do ziemi, by zdrowo i obficie rosły?

Wyjaśniamy, jaki nawóz wsypać na dono dołka podczas sadzenia ogórków, chcąc wzmocnić ich plonowanie. Fot. 123RF.com/CanvaPro

Roślinne złoto, które warto znać. Rośnie w wielu miejscach na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.