Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Choroby oleandra. Dlaczego liście żółkną i opadają?

Oleander to atrakcyjny krzew, obok którego nie sposób przejść obojętnie. Roztacza wokół siebie intensywny zapach, zachwyca kolorowymi kwiatami i ciekawym wyglądem przez całe lato. Zdarza się jednak, że okaz zostaje zaatakowany przez choroby, które wywierają negatywny wpływ na jego prezencję i kondycję. Poznaj objawy, na które należy zwracać uwagę.

Choroby oleandra. Dlaczego liście żółkną i opadają?
Oleander jest barwną ozdobą ogrodu czy tarasu, ale wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Fot.123RF.com

Spis treści:

Oleander — charakterystyka

Oleander zwyczajny (z łac. Nerium oleander) to krzew pochodzący z rejonu Morza Śródziemnego oraz Azji. Egzotyczna geneza rośliny przekłada się na warunki, w jakich bytuje. Okaz uwielbia promienie słoneczne i doskonale rozwija się, gdy jest wokół niego ciepło i jasno. Krzew jest ozdobą nowoczesnych ogrodów, balkonów, tarasów i pergoli, których właściciele cenią sobie okazy egzotyczne, o pięknym zapachu i niezwykłych kwiatach.

Woń oleandrów jest szczególnie wyczuwalna w późne, letnie wieczory. Kwiaty mogą mieć żółtą, czerwoną, pomarańczową, łososiową lub białą barwę. Pojawiają się w grupach i mają pełny kształt, ale mogą także występować pojedynczo w otoczeniu jasnych i lekko lśniących liści o intensywnie zielonej barwie. Średnica kwiatów wynosi 3-6 cm. Kwitnienie rozpoczyna się w czerwcu i trwa do jesieni. W domowej uprawie krzew może osiągnąć około 3 m wysokości.

Przeczytaj również: Piękne i niebezpieczne krzewy. Jak uprawiać oleandry?

Choroby oleandra

Oleander jest barwną ozdobą ogrodu czy tarasu, ale wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Choroby oleandra pojawiają się stosunkowo często i sprawiają, że okaz zaczyna prezentować się mniej atrakcyjnie, a często nawet umiera. Aby tego uniknąć, przede wszystkim trzeba postawić na dostosowanie podlewania i nawożenia do potrzeb krzewu. Roślina powinna być stale nawadniana, latem nawet dwa razy dziennie: rano i wieczorem.

Jej stanowisko musi być słoneczne i ciepłe. Powietrze wokół oleandra może być stosunkowo suche, ale pod warunkiem, że w podstawce zawsze będzie znajdowała się woda, z której okaz może czerpać. Nie należy zapominać także o regularnym nawożeniu. Intensywne kwitnienie wymaga dużej ilości składników odżywczych, aby okaz przetrwał. Ważne jest także to, że oleander znosi temperatury do około -5°C. Gdy temperatura jest niższa, należy go wykopać i przenieść do domu, by mógł przezimować.

Liście żółkną i opadają - zbyt obfite podlewanie okazu

Gdy liście oleandra żółkną i opadają, to najpewniej jest to objaw nieprawidłowej pielęgnacji, a konkretnie: z nadmiernego podlewania. Przy nawadnianiu rośliny pamiętaj o tym, że:

 • podlewanie powinno być obfite, ale podłoże oleandra ma być przepuszczalne, by nie dochodziło do gnicia;
 • okazu nie należy zraszać ani narażać na działanie intensywnych opadów deszczu (w tym celu zaleca się sadzenie rośliny w ogrodzie lub na tarasie pod dachem);
 • oleander warto podlewać odstaną wodą, najlepiej pochodzącą z opadów deszczu, której temperatura będzie wynosiła 20-30°C.

Jeśli zauważysz, że liście oleandra stają się jasnozielone, a z czasem żółkną, ogranicz nieco podlewanie. Najlepiej również od razu przesadzić okaz, przyglądając się jego bryle korzeniowej i usuwając z niej fragmenty, które są zgniłe. Nowe podłoże (w doniczce lub w ogrodzie) powinno być przepuszczalne. W tym celu w osłonce należy stworzyć warstwę drenażową z keramzytu lub perlitu. Z kolei sadząc okaz w ogrodzie, warto nieco rozluźnić ziemię za pomocą piasku czy drobnego żwiru.

Żółknące liście oleandra — efekt przemarznięcia rośliny

Żółknące liście u oleandra mogą być także efektem narażenia rośliny na działanie silnych przeciągów, niskiej temperatury. Przemarznięcie objawia się:

 • żółknącymi liśćmi,
 • więdnącymi i opadającymi liśćmi,
 • wiotczeniem i blednięciem pędów.

Aby uniknąć tego rodzaju objawów, pamiętaj o ustawianiu rośliny w ciepłym i słonecznym miejscu (zarówno w ogrodzie, jak i na tarasie czy pergoli). Okaz nie powinien przebywać na zewnątrz dłużej niż do października. Wówczas należy go wykopać lub przenieść donicę i pozwolić mu przezimować w piwnicy czy garażu.

Przeczytaj również: Dlaczego oleandry nie kwitną? Oto najczęstsze powody

Choroby grzybowe oleandra

Choroby grzybowe również stosunkowo często atakują okaz. Pleśń objawia się białym nalotem na powierzchni liści oraz kwiatów. Z kolei plamistość liści powoduje pojawienie się na nich jasnobrązowych plam z ciemną obwódką.

Czynnikami, które zwiększają ryzyko rozwinięcia się chorób grzybowych, są:

 • nadmierne podlewanie,
 • przemarznięcie rośliny oraz
 • zbyt częste nawożenie okazu.

W wyniku działania tych czynników roślina zostaje zaatakowana przez choroby, które stosunkowo szybko się rozmnażają. Aby im zapobiec, należy pozbyć się zainfekowanych pędów czy liści oraz wykonać stosowny oprysk chemiczny. Pamiętaj, że im szybciej zauważysz i zwalczysz niepokojące objawy, tym większe są szanse na to, że roślina nie ucierpi tak bardzo, że nie uda się jej uratować.

Choroby wirusowe oleandra

Choroby oleandra o podłożu wirusowym najczęściej są przenoszone przez mszyce. W przypadku wystąpienia tego rodzaju schorzenia szanse na uratowanie rośliny są niewielkie. Najczęściej leczenia się nawet nie podejmuje. Objawy choroby wirusowej to:

 • liczne deformacje kwiatów,
 • przebarwienia i smugi na powierzchni liści,
 • plamy na liściach oraz pędach.

Aby zapobiec chorobom wirusowym oleandra, należy często przyglądać się okazowi, by w porę dostrzec ewentualną inwazję szkodników, które przenoszą choroby. Warto także dbać o czystość i

sterylność narzędzi, które stosujesz w pracy z roślinami, aby choroby nie przenosiły się z jednego krzewu na pozostałe ozdoby ogrodu czy pergoli.

Szkodniki atakujące oleandra

Poza błędami pielęgnacyjnymi, chorobami grzybowymi czy wirusowymi, oleandrowi mogą zagrażać również szkodniki. Ich inwazja jest niebezpieczna dla kondycji rośliny, dlatego najlepiej jak najszybciej ją dostrzec i wyeliminować czynniki, które są za nią odpowiedzialne. Jakie są najczęstsze szkodniki na oleandrach?

 • Mszyce: pojawiają się w grupach i infekują całą roślinę. Znajdują się na wewnętrznej i zewnętrznej stronie liści, kwiatach oraz pędach. Na powierzchni okazu pojawia się charakterystyczna, lepka wydzielina. Rozwój i kwitnienie zostają zahamowane lub spowolnione. Mszyce należy jak najszybciej zwalczyć, ponieważ szybko osłabiają roślinę i często przenoszą choroby wirusowe.

 • Tarczniki: te niewielkie owady mogą mieć białą bądź brązową barwę. Przypominają niewielkie, wypukłe blaszki, które atakują roślinę. W wyniku ich infekcji liście żółkną i z czasem opadają. Owady są niebezpieczne i po ich zauważeniu należy jak najszybciej się ich pozbyć, zbierając je ręcznie z powierzchni liści.

 • Wełnowce: z daleka przypominają fragmenty waty, które pokrywają liście. Bardzo szybko się rozmnażają i pozbawiają roślinę soków, przez co liście więdną i stają się mniej atrakcyjne. Inwazję należy zahamować, pozbywając się szkodników z liści i pędów za pomocą wacika kosmetycznego nasączonego alkoholem. Przy jego użyciu należy również usunąć woskowatą maź, która będzie znajdowała się na liściach.

Oleandry to atrakcyjne krzewy, które imponują barwą kwiatów oraz zapachem. Wymagają jednak uważnej pielęgnacji, aby nie zaatakowały ich podstępne szkodniki czy niebezpieczne choroby. Znając ich objawy, o wiele łatwiej będzie ci je zwalczyć.

Przeczytaj również: 

Wybudzanie oleandra po zimie. Przesadzanie, rozmnażanie i pielęgnacja oleandra

Bananowiec - niezwykła roślina do domu i ogrodu. Jeśli się postarasz, zakwitnie i wyda owoce

Co potrafi róża jerychońska? Nie bez powodu została nazwana zmartwychwstanką

Epifilum – zjawiskowy i niewymagający kaktus. Jak o niego dbać, by obficie kwitł?

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.