Spis treści:
- Truskawki — jakie sadzonki wybrać?
- Najlepsze odmiany truskawek
- Sadzenie truskawek krok po kroku
- Kiedy sadzić truskawki? Sadzenie truskawek a przymrozki
Truskawki — jakie sadzonki wybrać?
Sklepy ogrodnicze oferują nam ogromny wybór sadzonek truskawek, które różnią się od siebie głównie etapem rozwoju i momentem pobierania z gleby w szkółkach producentów. Wyróżniamy m.in.:
- Sadzonki frigo — są to sadzonki w stanie bezlistnym, kopane jesienią i przechowywane w chłodniach. Tego typu sadzonki bardzo łatwo i szybko się przyjmują, a termin ich owocowania przypada po około 7-8 tygodniach od posadzenia. Po zakupie sadzonki frigo sprzedawane są z gołym korzeniem, bez ziemi, dlatego należy posadzić w ciągu 1-2 dni, aby uchronić je przed wysuszeniem czy przegrzaniem. Tego typu sadzonki wykorzystywane są głównie na profesjonalnych plantacjach.
- Sadzonki zielone — są pozyskiwane z gruntu z sadzonek matczynych na początku lub pod koniec okresu wegetacji, dlatego do sprzedaży trafiają wczesną wiosną lub jesienią. W przeciwieństwie do sadzonek frigo mają już wykształtowane liście, ale również sprzedawane są z gołym korzeniem, dlatego należy je posadzić jak najszybciej po zakupie.
- Sadzonki doniczkowe — produkowane są w jałowym substracie torfowym i można sadzić je przez cały okres wegetacji, czyli od wiosny do jesieni. Sadzonki truskawek sprzedawane w doniczkach mają ukształtowaną bryłę korzeniową i łatwo przyjmują się w gruncie, dlatego szczególnie polecane są dla początkujących ogrodników i osób uprawiających działkę w sposób amatorski.
Zanim kupimy sadzonki truskawek, zapoznajmy się z cechami danej odmiany. Fot. 123RF.com
Najlepsze odmiany truskawek
W sklepach ogrodniczych pojawiają się już sadzonki truskawek o różnorodnych odmianach. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup, warto zwrócić uwagę na fakt, że poszczególne odmiany różnią się od siebie nie tylko wyglądem i smakiem owoców, ale również sposobem uprawy (mogą być np. zwisające) oraz terminem owocowania. Jakie sadzonki truskawek wybrać? Oto najlepsze odmiany truskawek do uprawy amatorskiej:
Wczesne odmiany truskawek — owocują w maju i czerwcu
- Vibrant — to bardzo wczesna odmiana truskawek, która owocuje na samym początku sezonu. Owoce są smaczne, duże, kształtne i jędrne. Ich skórka jest jasnoczerwona i błyszcząca. Miąższ owoców tej odmiany jest bardzo soczysty i słodki. Truskawki są bardzo odporne na mróz i choroby. Pokrój tych sadzonek jest wzniesiony, co ułatwia zbiory.
- Grandarosa — to wyśmienita wczesna odmiana truskawek słynąca z wytwarzania bardzo dużych owoców. Truskawki mają kolor pomarańczowo-czerwony, są bardzo aromatyczne, słodkie i jędrne. Bardzo dobrze znoszą przechowywanie nawet w warunkach pokojowych. Odmiana ta jest odporna na przemarzanie i większość chorób. Pokrój sadzonek jest luźny i wzniesiony, można je uprawiać w gruncie oraz w tunelach niskich i wysokich.
Średnie odmiany truskawek — owocującą od połowy czerwca do połowy lipca
- Polka — to jedna z najsmaczniejszych odmian truskawek. Owocuje od połowy czerwca do początku lipca. Owoce mają kolor czerwony i ciemnoczerwony. Miąższ jest pełny, soczysty, słodki oraz ma zapach poziomek. Odmiana odporna jest na mróz i większość chorób. Pokrój sadzonek jest rozłożysty, dlatego chcąc uzyskać większe owoce, zaleca się sadzić je rzadziej.
- Elkat — to polska, średnio-wczesna odmiana, która obficie plonuje, a jej owoce są bardzo duże i smaczne. Kolor owoców jest jasnoczerwony, a ich miąższ jędrny i soczysty. Odmiana ta jest bardzo łatwa w uprawie, wytrzymała na mróz i odporna na większość chorób. Sadzonki mają pokrój zwarty i wzniesiony.
- Senga Sengana — to średnio późna odmiana słynąca z obfitego plonowania oraz wyjątkowej słodyczy. Sprawdzi się do przetworów oraz do jedzenia na surowo. Owoce mają ciemnoczerwoną skórkę, ich kształt jest stożkowaty, smak bardzo aromatyczny i słodki. Odmiana jest odporna na większość chorób, wytrzymała na mrozy i susze. Pokrój sadzonek jest rozłożysty.
Późne odmiany truskawek — owocują od końca czerwca aż do końca lipca
- Malwina — to jednak z najlepszych późnych odmian truskawek. Rodzi bardzo duże owoce o regularnym kształcie. Ich smak jest aromatyczny i słodki, a skórka intensywnie czerwona i błyszcząca. Odmiana bardzo dobrze sprawdza się w polskich warunkach klimatycznych.
- Judibell — to bardzo późna odmiana plonująca do końca lipca. Owoce są duże, jasnoczerwone, bardzo kształtne, z soczystym miąższem, o smaku zbliżonym do poziomki. Ich skórka jest jasnoczerwona i błyszcząca. Odmiana jest odporna na wymarzanie i większość chorób.
Truskawki powtarzające owocowanie — owocują od wiosny do jesieni
- Albion — to jedna z najbardziej popularnych odmian, która owocuje w sezonie wiosenno-letnim. Jej pokrój jest zwisający, dlatego idealnie nadaje się do podwieszanych donic. Owoce są duże, jędrne, słodkie i bardzo smaczne. Odmiana ta powtarza owocowanie średnio co 3 tygodnie. Jest dość odporna na przędziorki i choroby grzybowe. Polecana jest do uprawy przez początkujących ogrodników, jak i tych bardziej doświadczonych. Ze względu na zwisający pokrój można uprawiać ją na kratkach czy pergolach lub w podwieszanych donicach.
- Selva — to odmiana o luźnym i zwisającym pokroju, dlatego można ją uprawiać w podwieszanych koszach np. na balkonie. Owocuje w okresie letnim i jesiennym. Truskawki o barwie czerwono-pomarańczowej są duże i smaczne. Odmiana wykazuje odporność na szarą pleśń i choroby systemu korzeniowego, jednak ma niską tolerancję na mróz. Na zimę należy okryć sadzonki agrowłókniną.
- Elan — to odmiana o zwisającym pokroju, która owocuje od maja aż do pierwszych przymrozków. Co ciekawe, jej pędy mogą osiągnąć nawet do 1-1,5 m długości, dlatego zaleca się sadzić ją w wiszących pojemnikach! Na długich, przewieszających się "wąsach"zawiązują się smaczne, soczyste i lśniące owoce w jasnoczerwonym odcieniu.
Przeczytaj również: Najlepsze odmiany truskawek. Słodkie i aromatyczne, z uprawą poradzą sobie nawet amatorzy
Truskawki o zwisającym pokroju zaleca się uprawiać w podwieszanych donicach. Fot. 123RF.com
Sadzenie truskawek krok po kroku
- Poniżej tłumaczymy, jak wiosną prawidłowo posadzić truskawki do gruntu czy do donic, by sadzonki się przyjęły i wydały mnóstwo pysznych owoców.
- Po przyniesieniu sadzonek w doniczkach do domu warto zamoczyć je wodzie, by zwilżyć ziemię, zanim truskawki zostaną posadzone do gruntu czy do donic. Namoczone w wodzie sadzonki łatwiej też będzie wyciągnąć z osłonek.
- Miejsce do uprawy truskawek powinno być słoneczne, ale dopuszczany jest również delikatny półcień. Zadbajmy, by zakątek do uprawy truskawek był osłonięty od wiatru i usytuowany z dala od drzew, które rzucałyby na niego cień. Truskawki uprawiane w cieniu niestety mają małe owoce i kwaśny smak.
- Przed posadzeniem truskawek do gruntu, ziemię należy odpowiednio przygotować — najlepiej będzie przekopać ją z obornikiem lub kompostem i spulchnić.
- Truskawki sadzimy na takiej samej wysokości, na jakiej rosły w pojemniku produkcyjnym.
- Umieszczając truskawkę w ziemi musimy pamiętać, by szyjka korzeniowa, czyli miejsce, z którego rozwijają się pąki kwiatowe, znajdowało się tuż nad ziemią. Inaczej zahamujemy rozwój sadzonki.
- W zależności od powierzchni, jaką dysponujemy, truskawki możemy sadzić pojedynczo lub gniazdowo, czyli po 2-3 sadzonki w odległości około 30 cm od siebie.
- Sadząc truskawki w pojemnikach zadbajmy, by miały one otwory odpływowe, przez które z doniczki będzie mógł wypływać nadmiar wody.
- Po posadzeniu truskawki należy regularnie podlewać. Sadzonki umieszczone w pojemnikach zaleca się podlewać nawet codziennie.
- Aby uniknąć nadmiernego odparowywania wody z podłoża i wyrastania chwastów, warto wysypać ziemię wokół truskawek warstwą ściółki np. skoszoną trawą, słomą czy kompostem.
- Truskawki zaleca się nawozić naturalnymi preparatami np. biohumusem, kompostem, roślinnymi gnojówkami czy rozpuszczonym w wodzie obornikiem.
Przeczytaj również: Czym nawozić sadzonki truskawek? Poznaj proste domowe nawozy, owoców będzie bez liku
Do dokarmiania truskawek zaleca się używać naturalnych nawozów. Fot. 123RF.com
Kiedy sadzić truskawki? Sadzenie truskawek a przymrozki
Wiele osób zastanawia się, kiedy sadzić truskawki do gruntu i czy niskie temperatury im nie zaszkodzą. Otóż truskawki można sadzić od wiosny do jesieni, jednak dokładny termin wysadzania uzależniony jest od rodzaju sadzonek, którymi dysponujemy.
Dla przykładu sadzonki frigo z odkrytym korzeniem sadzi się od marca do maksymalnie połowy maja. Natomiast młode sadzonki truskawek w doniczkach z ziemią można już sadzić do gruntu, gdy temperatura na zewnątrz utrzymuje się w granicach 15 stopni. Warto jednak obserwować prognozy pogody i chronić sadzonki przed przymrozkami poprzez przykrywanie ich agrowłókniną. W przydomowych, amatorskich ogródkach czy w doniczkach na balkonach zaleca się sadzić truskawki w połowie maja, już po tzw. zimnej Zośce, gdy mija ryzyko wiosennych przymrozków.
Przeczytaj również: Co sadzić obok truskawek? Jakie rośliny korzystnie wpływają na ich uprawę
Wyjaśniamy, co najlepiej sadzić w sąsiedztwie truskawek w warzywniku. Fot. CanvaPro/ 123RF.com
Wsyp do doniczki łyżeczkę cynamonu. Pachnący i skuteczny sposób na pleśń na INTERIA.TV.