Spis treści:
- Brukentalia – czym się charakteryzuje?
- Brukentalia – najpopularniejsze odmiany
- Brukentalia – uprawa i pielęgnacja
- Brukentalia – zastosowanie w ogrodzie
Brukentalia – czym się charakteryzuje?
Brukentalia to zimozielona krzewinka z rodziny wrzosowatych. W środowisku naturalnym występuje w górskich rejonach Rumunii, a także na terenie Bałkanów, dlatego też często jest nazywana wrzoścem bałkańskim. Chociaż brukentalia jest krzewinką niewysoką (dorasta do 20 cm wysokości), za to jest bardziej rozłożysta i osiąga do 50 cm szerokości. Jej wzniesione pędy pokryte igiełkowatymi listkami, które są ciemnozielone na wierzchu i jaśniejsze od spodu.
Wyświetl ten post na Instagramie
Co ciekawie, swoim wyglądem roślina bardzo przypomina wrzosy oraz wrzośce, natomiast jest od nich niższa oraz kwitnie wcześnie niż typowe wrzosy. Na przełomie czerwca i lipca na szczycie pędów pojawiają się groniaste kwiatostany, złożone z dzwonkowatych kwiatków. W zależności od odmiany mogą mieć barwę różową lub fioletową. Brukentalia kwitnie nie tak intensywnie jak wrzosy, ale wyjątkowo długo, nawet do października, stanowiąc niewątpliwą dekorację ogrodów. Ponadto kwiaty są chętnie odwiedzane przez pszczoły. Krzewinka wytwarza owoce w postaci drobnych, brązowych torebek, otoczonych suchym okwiatem. Warto zaznaczyć, że brukentalia pozostaje zielona przez cały rok.
Brukentalia – najpopularniejsze odmiany
Oprócz podstawowego gatunku wyróżnia się także kilka odmian brukentalii. Najpopularniejszą i najbardziej znaną jest „Balkan Rose”, która charakteryzuje się ciemnoróżowymi kwiatostanami. Innymi ciekawymi odmianami są m.in.:
- Alba,
- Branka,
- Manja,
- Mila,
- Raika.
Brukentalia – uprawa i pielęgnacja
Jeśli chodzi o uprawę, brukentalia nie ma szczególnych wymagań. Mimo tego, że roślina jest zimozielona, nie jest szczególnie odporna na mróz. W temperaturze poniżej 20 st. C może zmarznąć, dlatego wymaga lekkiego okrywania na zimę. Natomiast z przeciętnymi zimowymi warunkami w naszym klimacie powinna sobie poradzić bez problemów. Poniżej podpowiadamy, jak uprawiać i pielęgnować brukentalię, by prawidłowo się rozwijała i bujnie kwitła.
- Stanowisko
Krzewinka ta lubi stanowiska słoneczne. Poradzi sobie również w półcieniu, choć może mniej obficie kwitnąć. Brukentalię należy sadzić w miejscach zacisznych.
- Podłoże
Roślina preferuje przepuszczalną, wilgotną glebę o odczynie kwasowym, pozbawioną wapnia. Ziemię warto wzbogacić w próchnicę, mieszając ją z torfem lub z organicznym kompostem. W celu utrzymania odpowiedniej wilgoci gleby warto jednak ją ściółkować. Dlatego wokół rośliny należy ułożyć obfitą warstwę kory.
- Podlewanie i nawożenie
Ze względu na to, że brukentalia dobrze rośnie na podłożu wilgotnym, należy pamiętać o regularnym, ale niezbyt obfitym podlewaniu. Trzeba jednak uważać, aby nie przelać krzewinki, ponieważ może to doprowadzić do zgnicia korzeni i rozwoju grzybów chorobotwórczych. Jeśli chodzi o nawożenie, roślina nie lubi zbyt intensywnego zasilania. Właśnie dlatego brukentalię najlepiej nawozić małymi dawkami nawozu wieloskładnikowego.
- Przycinanie
Przycinanie brukentalii jest konieczne jedynie w przypadku usunięcia zwiędłych kwiatostanów. Taki zabieg pomoże przedłużyć okres kwitnienia rośliny.
- Rozmnażanie
Jak rozmnaża się brukentalia? Można to zrobić, wysiewając nasiona lub ukorzeniając sadzonki. Rozmnażanie poprzez sadzonki odbywa się poprzez obcinanie półzdrewniałych pędów bocznych z pętkami, które powinny mieć około 8-10 cm. Sadzonki należy zamieścić w ukozeniaczu lub w mieszance piasku i torfu w stosunku 1:1, a następnie wysadzić je do gruntu po 15 maja, gdy minie ryzyko przymrozków.
Rozmnażanie brukentalii z nasion jest bardziej pracochłonne i czasochłonne. Nasiona należy zebrać jesienią, na przełomie września i października. Krzewiki te sieje się wiosną, na przełomie kwietnia i maja. Przed wysiewem zaleca się namoczyć nasiona w wodzie na całą noc, co pozwala na szybsze kiełkowanie.
- Choroby i szkodniki
Brukentalia jest stosunkowo odporna na choroby i szkodniki. Niestety czasami na roślinie mogą pojawiać się mszyce. W tym przypadku warto jak najszybciej zastosować specjalny oprysk.
Brukentalia – zastosowanie w ogrodzie
Krzewik ten świetnie sprawdza się na rabatach lub w ogrodach wrzosowiskowych, ponieważ zapewnia ciągłość kwitnienia roślin. Brukentalia kwitnie wcześniej niż wrzosy, ale później niż większość wrzośców. Dobrze czuje się zarówno w grupowych nasadzeniach jednogatunkowych, jak i w kompozycjach z innymi kwiatami. Ponadto roślina świetnie nadaje się do ogrodów skalnych. Można ją uprawiać również w domu (w dużych donicach lub pojemnikach), co sprawi, że będzie piękną dekoracją mieszkania.
Przeczytaj:
Kalendarz ogrodnika na czerwiec. Te zabiegi i prace musisz wykonać w ogrodzie
Jakie rośliny podlewać drożdżami? Zastosowanie w ogrodzie i w domu - Porady w INTERIA.PL
Jego uprawa wymaga cierpliwości. Jak dbać o aloes wielkolistny?
Jak uprawiać hortensje pnące w ogrodzie? Oto najważniejsze zasady