Porady ogrodnicze

Zaraza chwyta pomidory, mszyce wyjadają liście? Przygotuj mieszankę, która zwalcza szkodniki i odżywia

Aby cieszyć się pysznymi i zdrowymi pomidorami z własnej uprawy, należy zadbać o ich właściwą pielęgnację. Niestety krzaki są narażone na ataki różnych szkodników i chorób, które mogą znacząco obniżyć plony, a także doprowadzić do zamierania całych roślin. Zamiast sięgać po fungicydy, warto przygotować naturalną mieszankę, która jest wyjątkowo skuteczna w walce z chorobami i szkodnikami pomidorów. Doświadczony ogrodnik zdradza przepis.

Zaraza chwyta pomidory, mszyce wyjadają liście? Przygotuj mieszankę, która zwalcza szkodniki i odżywia
Poznaj przepis na domową mieszankę, która świetnie poradzi sobie ze szkodnikami i chorobami pomidorów. Fot.123RF/CanvaPro

Spis treści:

Jakie choroby atakują pomidory?

Uprawa pomidorów nie należy do najtrudniejszych. Niestety rośliny często padają ofiarą różnych chorób, które mogą doprowadzić do dużych strat w plonach, a nawet zamierania całych krzaczków. Jakie choroby atakują pomidory? Najczęściej występujące to:

  • zaraza ziemniaczana – to jedna z najgroźniejszych chorób porażająca nie tylko ziemniaki, lecz także pomidory. Pierwsze charakterystyczne objawy pojawiają się na liściach i łodygach – są to nieduże, nieregularne, brunatno-brązowe plamy. Z kolei na owocach pojawiają się ciemnobrązowe plamy, które z czasem sięgają w głąb miąższu. Niestety takie warzywa nie nadają się do spożycia;

  • alternarioza pomidora – choroba grzybowa, której pierwsze objawy można zaobserwować na liściach – wówczas pojawiają się ciemnobrunatne plamy, które z czasem zasychają i wykruszają się w środku. Porażone owoce gniją, a na powierzchni plam pojawia się nalot grzybni;

  • szara pleśń – poraża wszystkie nadziemne części rośliny. Na owocach można zauważyć wodniste, miękkie plamy z szarym nalotem grzyba;

  • rak bakteryjny pomidora – choroba grzybowa, która prowadzi do więdnięcia i zamierania krzaków. Porażone owoce charakteryzuje spowolniony wzrost i karłowacenie;

  • bakteryjna cętkowatość pomidora – charakteryzuje się występowaniem brązowych lub czarnych plam wielkości 0,5-2 mm, Powodują martwicę na liściach, łodygach, kwiatach oraz owocach.  

Przeczytaj również: Zaraza ziemniaczana na pomidorach. Jak zrobić najlepszy oprysk z drożdży na pomidory?

jakie choroby atakują pomidory Zaraza ziemniaczana to jedna z najgroźniejszych chorób pomidorów. Fot.123RF.com

Szkodniki na pomidorach        

Pomidory są narażone nie tylko na choroby grzybowe, lecz także na ataki szkodników. Do najbardziej groźnych bez wątpienia należy zaliczyć mszyce, które żerują głównie podczas kwitnienia i zawiązywania pierwszych owoców. Ich żerowanie prowadzi do żółknięcia i obumierania liści. Co więcej, wydzielają spadź, na której rozwijają się grzyby sadzakowe. Oprócz mszyc, pomidory atakują takie szkodniki, jak stonka ziemniaczana, mączlik szklarniowy, wciornastki, a także przędziorki.  

Jak dbać o pomidory? Ta odżywka zwalczy choroby i szkodniki  

W sklepach ogrodniczych można znaleźć mnóstwo preparatów do zwalczania chorób i szkodników pomidorów. Warto jednak pamiętać, że zarówno środki owadobójcze, jak i grzybobójcze są substancjami chemicznymi. Zanim sięgniesz po chemię, zdecydowanie lepiej jest zrobić naturalny oprysk, który umożliwia zwalczanie chorób i szkodników. Jest tani, bezpieczny dla środowiska i, ca najważniejsze, bardzo skuteczny.         

Jak zrobić mieszankę na choroby i szkodniki pomidorów? Doświadczony ogrodnik zdradza przepis. Do przygotowania oprysku stosujemy 1 gram kwasu borowego na 10 litrów wody. Preparat ten ma silne właściwości grzybobójcze i bakteriobójcze, dlatego z powodzeniem może być stosowany w ogrodnictwie. Co więcej, można go kupić w niemal każdej aptece. Do mieszanki należy dodać 40 kropli jodyny, która zwalcza większość chorób i szkodników. Dodaj też kilka kropel olejków eterycznych, m.in. z nieśmiertelnika i mięty pieprzowej. Do roztworu należy również wlać łyżkę oliwy z oliwek, a także trochę naturalnego mydła w płynie (aby oprysk lepiej przylegał do liści).     

Opcjonalnie można także dodać pół litra mleka niepasteryzowanego. Zawiera dużo wapnia oraz innych składników, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu i owocowania pomidorów. Tak przygotowaną mieszanką pryskaj krzaki co dwa tygodnie. Regularne stosowanie oprysku sprawi, że pomidory będą zdrowe, a owoce smaczne i dorodne.

Przeczytaj również: 

Organiczny suplement na wzrost pomidorów. Owoce szybko rosną, są zdrowe i słodkie

Sucha zgnilizna wierzchołkowa pomidora. Jak uratować warzywa?

Jak często podlewać pomidory, ile wody potrzebuje jeden krzak? Podlewanie pomidorów w upały

"Rolnicy": Uprawa niezwykłych pomidorów na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.