Spis treści:
Nawożenie pomidorów – kiedy i jak często?
Pomidory to rośliny o dużych wymaganiach pokarmowych. Aby zdrowo rosły i obficie owocowały, należy je odpowiednio dokarmiać. Kiedy i jak często nawozić pomidory? Pierwsze nawożenie zaleca się wykonać jeszcze przed posadzeniem rozsady. Jesienią glebę warto przekopać i wymieszać z przekompostowanym obornikiem lub kompostem. Kolejne nawożenie pomidorów przeprowadzamy po 3-4 tygodniach od posadzenia młodych krzaczków. Zasilamy je co około 2 tygodnie do momentu, aż owoce zaczną dojrzewać.
Największe zapotrzebowanie na składniki pokarmowe krzaki pomidorów mają w okresie ich najsilniejszego wzrostu i zawiązywania owoców (w lipcu oraz w sierpniu). To właśnie wtedy najczęściej pojawiają się objawy niedoboru składników odżywczych, m.in. żółknięcie liści czy zwijanie się blaszki liściowej. Aby tego uniknąć, należy zadbać o regularne nawożenie pomidorów. W tym celu sprawdzą się zarówno nawozy mineralne (jednoskładnikowe lub wieloskładnikowe), jak i organiczne.
Przeczytaj również: Jak często podlewać pomidory, ile wody potrzebuje jeden krzak? Podlewanie pomidorów w upały
Podlewanie pomidorów jest szczególnie ważne w czasie upałów. Czym podlewać pomidory i w jaki sposób?/Fot.CanvaPro
Naturalna odżywka pod pomidory
Jak wyhodować zdrowe i dorodne pomidory? Okazuje się, że wcale nie trzeba sięgać po gotowe nawozy ze sklepu ogrodniczego. Wystarczy przygotować naturalną odżywkę, dzięki której krzaki będą rosły dwa razy szybciej. Sprawi też, że plony będą obfite, a owoce smaczne i dorodne.
Jak przygotować naturalną odżywkę pod pomidory? Pierwszym składnikiem, którego będziemy potrzebowali, jest mleko. To bogate źródło wapnia i innych pierwiastków, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju i obfitego owocowania pomidorów. Zawiera też białka i węglowodany, które dostarczają roślinom energię potrzebną do przeprowadzania różnych procesów metabolicznych. Kolejnym składnikiem potrzebnym do przygotowania odżywki pod pomidory jest popiół drzewny. Jest on bogaty w minerały potrzebne roślinom, takie jak potas, fosfor i magnez. Pierwiastki te nie tylko pozytywnie wpływają na proces kwitnienia i owocowania krzaków, lecz także zwiększają ich odporność na warunki stresowe.
Aby przygotować naturalną odżywkę pod pomidory, do 100 ml mleka dodaj łyżkę popiołu drzewnego. Następnie dolej pół litra wody, dokładnie wymieszaj i odstaw na kilka godzin. Po tym czasie odcedź mieszankę i dodaj jeszcze litr wody. I gotowe. Tak przygotowanym nawozem podlewaj pomidory raz lub dwa razy w tygodniu. Już po krótkim czasie zobaczysz, że ich wzrost nabierze prędkości. Co więcej, owoce będą soczyste i smaczne. Ponadto w ten sposób uchronisz uprawy przed chorobami.
Przeczytaj również:
Jak wykorzystać gorzką sól do uprawy pomidorów? Do czego można stosować sól epsom w ogrodzie
Drążą tunele na liściach pomidorów i ogórków. Czy miniarka jest szkodliwa i jak z nią walczyć?