Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Przebije się kwitnącym lazurem wśród wrzosów i traw. Odmiany hortensji przebarwiające się jesienią

Spośród wszystkich roślin kwitnących, to hortensje uznawane są za niekwestionowane perły letnich ogrodów. Jednak ich uroda towarzyszy nam znacznie dłużej, jeśli tylko wiemy, jakie odmiany uprawiać i co im zaoferować. Chciałbyś, aby twój ogród we wrześniu i październiku nadal przyciągał wzrok, a kwiaty wypełniały przestrzeń barwnymi pomponami aż po brzegi rabaty? Te odmiany hortensji przebarwiające się jesienią zadziwią cię długością kwitnienia i podbiją serce od pierwszego spojrzenia.

Przebije się kwitnącym lazurem wśród wrzosów i traw. Odmiany hortensji przebarwiające się jesienią
Zastanawiasz się, jak dbać o hortensje jesienią? Pracy nie jest za wiele, a efekt - widowiskowy. Fot. paprikaworks/CanvaPro

Spis treści:

Odmiany hortensji przebarwiające się jesienią

Gdy jesienne sceneria ogrodu wydaje się sepią przy letnich, energetyzujących kolorach, zachowanie urody i długiego kwitnienia hortensji to genialne posunięcie. Dzięki wielkim, rozrośniętym krzewom, których koronę zrobią zewsząd pełne, kuliste kwiaty, sezon na podziwianie trwa w ogrodzie nieprzerwanie.

Jeśli tak jak ja uwielbiasz hortensje, sprawdź koniecznie, które odmiany można prowadzić tak, by we wrześniu i w październiku wciąż przyciągały spojrzenia. Te prezentowane poniżej mają jeszcze jeden, olbrzymi atut – przebarwiają się jesienią.

Zmiany, które zauważysz, sadząc je w rozmaitych zakątkach ogrodu, niejednokrotnie cię zaskoczą. Kuliste kwiaty hortensji bukietowych, żegnając lato, zmienią barwę z kremu czy jasnego różu na czerwień lub soczystą purpurę. Taki spektakl zapewnią ci np. odmiany 'Diamant Rouge', 'Pink Diamond' oraz 'Vanille Fraise'. Wiele okazów przebarwia się stopniowo w tak wyrazisty sposób, że przez pewien czas wydają się dwukolorowe: różowe u podstawy i białe od połowy.

hortensje Jesienna zmiana koloru hortensji sprawia, że zupełnie inaczej wyglądają ogrodowe rabaty. Fot. aleroy4/CanvaPro

Widowiskowe, jesienne przebarwianie hortensji zachodzi m.in. u odmian:

  • 'Candlelight',

  • 'Living Strawberry Blossom',

  • 'Melba Fraise',

  • 'Sundae Frise',

  • 'Living Pink&Rose',

  • 'Silver Dollar',

  • 'Pinky Winky'.

Odmiany hortensji ogrodowej również prezentują swoje wyjątkowe walory, gdy tylko letnie upały odchodzą w niepamięć, a złota jesień wita rośliny w ogrodzie większą równowagą i stabilnymi warunkami pogodowymi. Najciekawiej wyglądają wtedy 'Magical Harmony' i 'Magical Noblesse', których kształtne, duże kwiatostany przyjmują odświeżony, energetyzujący odcień limonkowej zieleni.

W tym czasie, gdy rośliny pomału zbierają cenne zasoby, chętnie przyjmując odpowiednio dobrane nawozy i szykują się do zimy, w prosty sposób możesz wpłynąć na wygląd wybranej przez siebie odmiany hortensji. Przebarwiające się jesienią różowe okazy hortensji ogrodowej da się zamienić w lazurową piękność. Pomoże ci w tym jeden z ważnych zabiegów jesiennej pielęgnacji.

Przeczytaj również: Jesienne nawożenie hortensji ogrodowych, bukietowych i drzewiastych. Czy faktycznie potrzebują kwaśnej gleby?

Jak dbać o hortensje jesienią?

Dobra opieka jesienią poprawia kondycję hortensji, zwiększa ich odporność oraz zapewnia lepszą dostępność cennych zasobów odżywczych w podłożu. To dzięki większemu wsparciu w tym szczególnym okresie rośliny mają szansę dłużej prezentować swoją wyjątkową urodę, ciesząc oko oddanego ogrodnika.

Oto lista zabiegów, których nie warto pomijać, wzmocnią hortensje na zimę i pozwolą zachować ich naturalną, kwiecistą formę na dłużej. Co robić, a czego nie robić w jesiennej uprawie hortensji? 

  • Cięcie 

Ten temat nurtował mnie od dawna, bowiem słyszałam, że nie wszystkie hortensje należy przycinać jesienią. Znajomy ogrodnik wyjaśnił mi, że to zły pomysł w przypadku odmian ogrodowych, które kwitną na pędach zeszłorocznych. Jesienne cięcie pozbawiłoby rośliny kwiatów w kolejnym sezonie, w miejscu dziesiątek barwnych pomponów zostałyby tylko liście. 

  • Przesadzanie 

Hortensje można jesienią przesadzać, jednak tylko wtedy, gdy naprawdę wymagają one zmiany stanowiska. Przenoszenie krzewów z miejsca na miejsce generuje stres i może skutkować ograniczeniem rozwoju, wzrostu, a w konsekwencji również kwitnienia.

Jeśli chcesz przesadzić roślinę, poczekaj, aż zrzuci liście i zdrewnieje na wszystkich pędach. Wówczas wykop ją ostrożnie. Im większą bryłę korzeniową uda ci się zachować, nie naruszając pędów, tym lepiej dla krzewu. Przesadź roślinę do dużego dołu, dno wypełniając świeżą, żyzną, nawiezioną organicznie ziemią. Podstawę wyściółkuj. Jesienią materiału na wartościową ściółkę dla hortensji masz ogrom: to suche liście czy opadłe, wygrabione igliwie.

  • Nawożenie 

Hortensje przez cały rok mają wysokie wymagania pokarmowe, ale jesienią ich zapotrzebowanie zmienia się z uwagi na kumulację określonych składników odżywczych przed zimą. Na tym etapie pielęgnacji azot jest im zbędny, za to powinieneś podawać im nawozy fosforowo-potasowe, które stopniowo zregenerują rośliny zmęczone po wielomiesięcznym kwitnieniu.

lazurowe hortensje Lazurowe hortensje można wyhodować w ogrodzie od podstaw, dbając o właściwie zakwaszone podłoże, lub zmieniając schemat nawożenia wraz z końcem lata. Wówczas staną się one naprawdę nietypowe. Fot. makafushigi/CanvaPro

Rozpoczynając jesienne nawożenie już pod koniec sierpnia, możesz zmienić kolor hortensji ogrodowej, by jeszcze raz zachwyciła cię niezwykłą urodą, ale tym razem w zupełnie nowej odsłonie. Wystarczy, że podasz jej... ałun, czyli siarczan glinowo-potasowy.

To związek chemiczny naturalnego pochodzenia o odczynie kwaśnym, który z jednej strony tworzy w glebie środowisko niesprzyjające rozwojowi bakterii, z drugiej zaś obniża pH podłoża. Najlepiej przygotować wodny roztwór ałunu, mieszając 5 g preparatu z 1 litrem wody, chyba że producent podaje inaczej.

Dzięki niemu różowa latem hortensja może na jesień zaprezentować się w lazurze, jakiego dotąd w swoim ogrodzie nie widziałeś. Podlewana już od końca lipca, pośród różowiejących wrzosów i ozdobnych traw będzie naprawdę zjawiskowa.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jak nie brązowe, to zielone. Dlaczego kwiaty hortensji zielenieją?

Dlaczego hortensje brązowieją? Poznaj 5 powodów i ratuj krzewy

Na koniec lata krzewy hortensji uginają się od kwiatów. To zasługa specjalnej odżywki

Jak wykorzystać szyszki w ogrodzie? Zrób ściółkę, drenaż i najlepszy kompost do roślin kwasolubnych

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.