Spis treści:
Dlaczego hortensje brązowieją – 5 powodów
Kwiaty hortensji słyną ze swojej wielkości i żywego wybarwienia. Niezależnie od tego, czy przyjmują odcienie różu, liliowego fioletu, kremu czy niebieskiego wraz z przekwitaniem, pękate stożki lub kuliste kwiatostany zaczynają zmieniać kolor. Jednak przedwczesne brązowienie kwiatów hortensji świadczy o tym, że w uprawie rośliny coś nie przebiega zgodnie z planem.
W uprawie ogrodowej hortensji bukietowej najczęściej można spotkać m.in. takie oto barwne odmiany tej królewskiej rośliny:
- 'Limelight' – jej kwiatostany wyglądają jak stożki i najpierw są białe, później przybierają jasny odcień zieleni lub różowieją w zależności od tego, na jakim stanowisku rosną;
- 'Great Star Le Vasterival' – koronkowe kwiatostany są białe, a w miarę przekwitania zmieniają kolor na delikatny róż;
- 'Silver Dollar' – stożkowate kwiaty najpierw są kremowe, potem jaśnieją i przyjmują odcień czystej bieli, a pod koniec kwitnienia stopniowo czerwienieją;
- 'Wim`s Red' – kwiaty tej odmiany najpierw są białe, później różowe, a pod koniec kwitnienia bordowe;
- 'Grandiflora' – kwiatostany tej popularnej odmiany najpierw są białe, a następnie zmieniają kolor na różowy i tak powinny prezentować się aż do października.
Z kolei spośród kolorowych kwiatów hortensji drzewiastej (krzewiastej) na uwagę zasługują przede wszystkim takie propozycje, jak np.:
- 'Golden Annabelle' – białe kwiaty pomiędzy pstrymi liśćmi;
- 'Pink Annabelle' – duże, kuliste, różowe kwiaty;
- 'Bounty' – bardzo okazałe, kremowobiałe kule;
- 'Candybelle' z subtelnie zaróżowionymi odmianami 'Marshmallow' i 'Bubblegum';
- 'Incrediball' – jej kuliste kwiatostany, prawdziwe ogrodowe olbrzymy, najpierw mienią się blaskiem czystej bieli na płatkach, a wraz z upływem czasu przebarwiają się delikatnie na jasne odcienie zieleni i tak do października.
To tylko kilka spośród wszystkich kolorowych odmian hortensji, zasługujących na posadzenie w reprezentacyjnej części ogrodu. Ciekawe prezentują się rośliny odmian ogrodowych: 'Miss Saori', 'Ayesha' czy 'Baby Blue', która to, choć niezbyt wysoka, przy odpowiednio zaplanowanym nawożeniu potrafi zintensyfikować kolor i z pastelowego, kremowego błękitu osiągnąć odcień żywego niebieskiego. Warto w niektórych przestrzeniach rozważyć zasadzenie hortensji pnących, delikatnie pachnących i pomalowanych zwykle na jasne kolory: krem, biel czy połączenia bieli z jasną zielenią lub pastelowym różem.
Jednak każda z tych odmian może utracić swoje walory, jeśli w jej uprawę wkradną się powtarzalne błędy. Zagraniczni eksperci podpowiadają, które działania potrafią doprowadzić do zbrązowienia nawet najmocniej wysyconych płatków i więdnięcia najokazalszych hortensji. Tych koniecznie się wystrzegaj.
Wystawione na światło słoneczne, stale mocno ogrzewane hortensje potrafią brązowieć znacznie wcześniej, niż wynikałoby to z ich cyklu życia. Co zrobić, by je ratować? Jak dbać o kwitnące krzewy? Fot. azndc/CanvaPro
Do 5 najczęstszych przyczyn brązowienia kwiatów hortensji, wymienianych przez zagranicznych specjalistów od uprawy tych okazałych roślin, zaliczane są:
- zbyt duża ekspozycja na światło słoneczne,
- przegrzewanie roślin,
- niedobory wody,
- aktywność szkodników,
- naturalne procesy starzenia się kwiatów.
Nadmiar słońca potrafi doprowadzić do spalenia kwiatów hortensji. Takie stanowiska mocno odbiegają charakterystyką od naturalnego środowiska roślin, które zdrowo rosną w punktach przynajmniej częściowo zacienionych. Jeśli w miejscu, które dla niej wybrałeś, roślina będzie stale narażona na bezpośrednie promieniowanie słoneczne, a tym samym na przegrzewanie kwiatów hortensja może skończyć z poważnymi oparzeniami, których głównym objawem jest właśnie brązowienie delikatnych płatków.
Niedobory wody w połączeniu z intensywnym nasłonecznieniem to poważne ryzyko dla rozwoju i kwitnienia twoich hortensji, dlatego nie pozwól, aby roślinom brakowało wody. Podlewaj je regularnie zwłaszcza latem, gdy brakuje deszczu, a słońce świeci nieprzerwanie przez większą część dnia. Jeśli dostrzeżesz, że liście brązowieją na końcach, a płatki kwiatów bledną, przeanalizuj, czy nie jest to przypadkiem związane z niedoborami wody, zanim sytuacja zacznie się pogarszać.
Jeśli pilnujesz zasad prawidłowej uprawy hortensji, a jej kwiaty i tak stopniowo brązowieją, choć na to jeszcze nie czas, sprawdź, czy nie zaatakowały jej szkodniki. Przędziorki i mszyce chętnie żerują na kwitnących krzewach. W szczycie sezonu, gdy kwiaty prezentują się najpiękniej, owady potrafią uszkadzać zarówno łodygi roślin, soczyste blaszki liściowe, jak i pękate kwiatostany. Skutkiem ich nadmiernej aktywności bywa więdnięcie rośliny. Już wiesz, że brązowienie to efekt owadziej inwazji? Przygotuj spray, który podziała na nie najlepiej, a przy tym nie zaszkodzi osłabionej roślinie. Gotowe przepisy na opryski na mszyce i przędziorki znajdziesz w naszym serwisie.
Najbardziej naturalną i przewidywalną przyczyną brązowienia kwiatów jest przekwitanie hortensji, jednak proces ten nie powinien przebiegać zbyt szybko. Masz wątpliwości, czy sezonowy cykl życia twojej rośliny dobiega końca i już teraz powinna ona zmieniać kolor? Sprawdź dokładniej, do kiedy dana odmiana utrzymuje kwiaty, gdy jest prawidłowo pielęgnowana. To będzie dobry punkt wyjścia dla dalszej oceny oraz działań, które przedłużą życie tej pięknej rośliny.
Przeczytaj również: Słońce i susza zniszczyły hortensje. Ta odżywka sprawi, że znów pięknie zakwitną
Jak przywrócić brązowe hortensje do życia?
Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym kwiatów hortensji, wykonywanym późnym latem, jest usuwanie przekwitłych kwiatostanów. Tak naprawdę to zadanie powinno ci towarzyszyć przez cały sezon, ponieważ regularne oczyszczanie roślin z wysychających kwiatów pozwala wielu gatunkom i odmianom powtarzać kwitnienie.
Jednak pod koniec lata cięcie hortensji ma podwójne znaczenie, pozwala bowiem usunąć z roślin uszkodzone łodygi, liście i kwiatostany, a cała energia rośliny zostanie wówczas skierowana na utrzymanie cennych zasobów oraz wykorzystanie ich na wiosnę.
Brązowiejące kwiaty mogą świadczyć o braku wody, przegrzaniu, a także o inwazji szkodników. Niezależnie od przyczyny hortensje warto oczyścić, przyciąć i dokarmić, aby silniejsze, zakwitły w kolejnym sezonie zdrowo i kolorowo. Fot. igaguri_1/Afonskaya/CanvaPro
Obserwując niepokojące zmiany u moich kwiatów, zastanawiałam się, jak przywrócić brązowe hortensje do życia bez chemii i syntetycznych środków zaradczych. Zaczęłam od naprawienia zaistniałych błędów:
- zwiększyłam podaż wody, aby jej niedobór nie uszkodził więcej kwiatów;
- wdrożyłam działania ochronne, aby ograniczyć stres cieplny roślin, tj. rosnące już krzewy w szczególnie słoneczne dni zaczęłam okrywać specjalną, ogrodową tkaniną zacieniającą;
- szukając nowych okazów do posadzenia, sięgałam po odmiany bardzo odporne na słońce, a także zapewniłam im stanowiska lekko zacienione.
Hortensje posadzone tam, gdzie otula je poranne słońce i popołudniowy cień, odpowiednio nawodnione i odżywione specjalnymi, naturalnymi odżywkami w końcu odzyskały zdrowie. Dzięki tym prostym działaniom nie obawiam się, że znów zbrązowieją w kolejnym sezonie.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Na koniec lata krzewy hortensji uginają się od kwiatów. To zasługa specjalnej odżywki
Jak wykorzystać szyszki w ogrodzie? Zrób ściółkę, drenaż i najlepszy kompost do roślin kwasolubnych
Sadzenie rododendronów na jesień. Jak zrobić to dobrze, obok czego sadzić różaneczniki?
Dlaczego piwonie nie kwitną? Z roku na rok mają coraz mniej kwiatów