Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak uprawiać derenia jadalnego, by dobrze się rozwijał i obficie owocował? Oto wszystko, co musisz wiedzieć!

Dereń jadalny to krzew, który zdecydowanie powinien znaleźć się w twoim przydomowym ogrodzie lub na działce. Kusi wyglądem oraz smacznymi owocami. Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób właściwie uprawiać tę roślinę w ogródku, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. 

Jak uprawiać derenia jadalnego, by dobrze się rozwijał i obficie owocował? Oto wszystko, co musisz wiedzieć!
Owoce derenia zawierają m.in. witaminy B, C, wapń, potas oraz kwasy organiczne. Fot.123RF.com

Spis treści:

Dereń jadalny – najważniejsze informacje na temat rośliny 

Dereń jadalny jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych przedstawicieli rodziny dereniowatych. Rośnie on naturalnie między innymi na południu i wschodzie kontynentu europejskiego oraz w zachodnich regionach Azji. W Polsce jest traktowana jako roślina uprawna. Dereń, który tworzy krzew lub niewielkie drzewo, jest popularny między innymi z uwagi na lecznicze właściwości jego owoców. 

Kiedy kwitnie dereń? 

Jeśli chodzi o proces kwitnienia, który przechodzi ten krzew – dereń kwitnie najczęściej wiosną, jeszcze przed rozwojem liści (a więc na przełomie marca i kwietnia). W naturalnym środowisku możesz znaleźć krzewy derenia jadalnego przede wszystkim na zielonych stokach, w miejscach o łagodnym klimacie pogodowym. Dereń jako roślina dziko żyjąca preferuje miejsca silnie zarośnięte. 

KWITNACY DEREŃ Dereń jadalny kwitnie na przełomie lutego i marca. Fot.123RF.com

Jak wygląda dereń jadalny? 

Z powodu swoich walorów estetycznych dereń (drzewo lub krzew) jest uprawiany w polskich ogródkach jako roślina ozdobna. Jego wygląd przyciąga uwagę zwłaszcza w czasie kwitnienia w okresie jesiennym. Krzew derenia, który w zależności od warunków może osiągać nawet do 10 m wysokości, przypomina małe drzewo. Dereń jest często wykorzystywany jako cenny element wysokiego żywopłotu.  

 • Kwiaty i liście derenia 

Kwiaty tej rośliny są stosunkowo niewielkie i zgrupowane w baldachy o kulistym kształcie. Składają się one z czterodziałkowego kielicha, czterech żółtych płatków, a także pręcików i słupka. Z kolei liście w przypadku derenia są ułożone naprzeciwlegle. Zazwyczaj osiągają one niewielką długość (nie więcej niż kilkanaście centymetrów). Ich cechą charakterystyczną jest eliptyczny kształt oraz delikatne, białe włoski w okolicach unerwienia. 

 • Kolor derenia 

Jeśli chodzi o kolor, to pamiętaj, że liście derenia są zielone, lecz w okresie jesiennym przebarwiają się, przybierając rzucającą się w oczy, piękną barwę. W zależności od odmiany derenia oraz regionu, w którym rośnie, może być to kolor pomarańczowy, a nawet bladoróżowy. Ozdobą ogrodu zimą są natomiast czerwone łodygi derenia. 

Dereń jadalny – owoce, czyli element charakterystyczny rośliny 

Choć dereń jest postrzegany jako jedna z roślin ozdobnych, to jego najbardziej charakterystycznym elementem są owoce o wiśniowej barwie. Jeśli chodzi o pestkowce, które rodzi dereń – owoce tej rośliny mają charakterystyczny posmak będący połączeniem słodyczy i goryczy. W zależności od odmiany owoce derenia mogą pojawiać się w okresie od połowy sierpnia do października. Smak owoców derenia nie jest może tak atrakcyjny, jak ma to miejsce np. w przypadku wiśni, śliwek czy jabłek, cieszą się jednak one dużym zainteresowaniem przede wszystkim z uwagi na swoje cenne właściwości lecznicze. 

 • Owoce derenia na zdrowie 

Owoce derenia zawierają m.in. witaminy B, C, wapń, potas oraz kwasy organiczne. Mają one liczne właściwości zdrowotne. Ich regularne spożywanie przyczynia się do poprawy metabolizmu w organizmie i zapobiega stanom zapalnym. Ponadto, dzięki wykorzystaniu owoców derenia jadalnego, możliwe jest zbicie temperatury ciała podczas gorączki. Są one pomocne także podczas dolegliwości trawiennych (biegunka, problemy jelitowe) i sprawdzają się nawet w leczeniu kamieni nerkowych. 

owoce derenia Owoce derenia jadalnego wzmacniają odporność organizmu i pomagają na przeziębienie oraz infekcje. Fot.123RF.com

 • Przetwory z owoców derenia 

Owoce derenia mogą być wykorzystywane np. do przygotowywania konfitur, cukierków oraz nalewki – dereniówki. Co ciekawe, owoce derenia jadalnego są popularne nie tylko w Polsce, ale także w innych europejskich państwach, w tym np. na terenie Słowacji czy Niemiec. W krajach tych na bazie owoców derenia przygotowuje się wypalanki. Z kiszonych owoców możesz natomiast przygotować produkt o smaku oraz właściwościach przypominających te spotykane u oliwek. Pozbawioną kory gałązkę tej rośliny możesz żuć, jeśli chcesz skutecznie wyczyścić zęby. 

Sprawdź: Nalewka z derenia

Nalewka z derenia wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych. Fot.Smaker.pl

Dereń jadalny – uprawa w ogrodzie 

Interesuje cię pielęgnacja w przydomowym ogrodzie tej popularnej rośliny, jaką jest dereń? Uprawa tego gatunku nie należy do wymagających. Wręcz przeciwnie – aby móc cieszyć się jej pięknem oraz smacznymi owocami, nie musisz otaczać derenia specjalną opieką. Pamiętaj jednak, że ta roślina uprawna rośnie powoli. Oznacza to, że nie powinieneś niepokoić się, jeśli dereń nie rośnie w imponującym tempie pomimo dobrych warunków. 

 • Uprawa derenia a dostęp do promieni słonecznych 

Dereń jadalny jest rośliną, która w prawidłowy sposób rozwija się zarówno w miejscach dobrze nasłonecznionych, jak i na terenach zacienionych. Kolejną z zalet uprawy derenia jest fakt, że znosi on także złe warunki otoczenia, np. susze, niskiej jakości glebę, a nawet zanieczyszczone powietrze. Dlaczego jest to ważne? Ponieważ dzięki wymienionym atutom może być on uprawiany np. na działce w pobliżu ruchliwego centrum miasta. 

 • Dereń jadalny w ogrodzie a niskie temperatury 

Jeśli chodzi o poziom temperatury powietrza, to dereń jest rośliną, której rozwoju nie zaburzy nawet silny mróz w okresie zimowym. Oznacza to dla Ciebie kolejną korzyść. Jeśli postanowisz uprawiać derenia, nie musisz troszczyć się o dodatkowe warstwy izolacyjne w celu ochrony jej pędów i bryły korzeniowej przed mrozem. 

 • Czego należy unikać podczas uprawy derenia? 

Decydując się na uprawę tej rośliny ogrodowej, musisz mieć na uwadze fakt, że dereń jadalny źle reaguje na miejsca o bardzo dużym stopniu zawilgocenia. Nie zaleca się uprawy w miejscach, w których znajdują się zastoiny wody. W takich warunkach nawet ta mało wymagająca roślina, jaką jest dereń, nie rozwinie się prawidłowo. 

 • Podlewanie derenia jadalnego 

Kolejną z zalet derenia jest fakt, że roślina ta – w odróżnieniu od wielu gatunków uprawianych na co dzień w ogrodach – nie wymaga regularnego podlewania. Może ona wytrzymać nawet długie okresy suszy, posiłkując się wodą deszczową. Podlewaj regularnie (co kilka dni) młode okazy derenia jedynie w okresie paru miesięcy po posadzeniu. W następnych zaś latach dostarczaj wodę jedynie w okresie wyjątkowo silnych upałów. 

 • Pielęgnacja derenia jadalnego – sadzenie, cięcie, nawożenie 

Jeżeli chodzi o rozmnażanie derenia jadalnego, to pamiętaj, że okres, w którym możesz sadzić młode okazy tej rośliny, zależy od metody rozmnażania. Wiosną bądź jesienią do gruntu wsadzaj sadzonki z gołym korzeniem lub ukorzenione z pędów. Z kolei rośliny w pojemnikach możesz sadzić przez okres całego roku. 

 • Jak ciąć dereń? 

Zaleca się, by po posadzeniu sadzonek przeprowadzić cięcie pędów. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której roślina zbyt mocno się zagęści. Jeśli wymaga tego sytuacja, a korona derenia stanie się zbyt zagęszczona, cięcie możesz wykonywać regularnie (co kilka lat). W efekcie zapewnisz roślinie możliwość prawidłowego rozwoju. 

Przeczytaj również: To najważniejszy zabieg w pielęgnacji dereni

cięcie derenia Cięcie derenia należy przeprowadzić w okresie bezlistnym. 123RF/PICSEL

 • Czy nawozić krzew derenia? 

Wielu fanów ogrodnictwa, którzy planują uprawę derenia jadalnego, zadaje sobie pytanie o to, czy nawożenie derenia jest konieczne. Odpowiedź jest następująca: dereń to roślina, która w większości przypadków nie wymaga regularnego nawożenia. Taka potrzeba zachodzi rzadko, np. w sytuacji, w której krzew znajduje się na słabej jakości glebie wapiennej. Jeśli zamierzasz nawozić tę roślinę, stosuj nawozy organiczne. 

Przeczytaj również: 

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.