Spis treści:
Kiedy sadzić narcyzy?
Narcyzy to jedne z najpiękniejszych wiosennych roślin cebulowych. Gdy kwitną, intensywnymi barwami ożywiają ogród po zimie. Żonkile często są żółte, choć to niejedyny kolor, w jakim występują. Poszczególne jego odmiany mogą być jeszcze białe, pomarańczowe lub nawet różowe i łososiowe. Przez lata powstały tysiące gatunków i mieszańców tych kwiatów, dlatego dziś dla porządku stosuje się podział na 12 grup. Spośród nich wyróżniają się przede wszystkim narcyzy trąbkowe, wielkoprzykoronkowe oraz drobnoprzykoronkowe. Wszystkie dobrze radzą sobie w polskim klimacie i są łatwe w uprawie.
Niezależnie od tego, jakie odmiany żonkili wybierzemy, musimy posadzić je w odpowiednim terminie. Jedynym dobrym momentem na to zadanie jest czas od połowy sierpnia do połowy września. Narcyzów nie można posadzić później (np. w październiku), ponieważ mogą nie zdążyć dobrze ukorzenić się przed zimą. W efekcie przemarzną, przez co nie zakwitną na wiosnę. Warto więc zadbać o to, aby cebulki żonkili trafiły do gruntu na czas – odpowiednio wcześnie, by wypuściły zdrowe i silne korzenie, zanim nadejdą mrozy.
Narcyzy występują w tysiącach barwnych odmian. Fot. unkas/123RF.com
Przeczytaj również: Czy długie pędy róż to problem? Co z nimi zrobić – ścinać czy zostawić?
Jak sadzić żonkile w ogrodzie?
Wiemy już, że termin założenia uprawy narcyzów jest niezwykle ważny dla ich przyszłego kwitnienia. Równie duże znaczenie ma sposób ich sadzenia, choć wcale nie jest on skomplikowany. W pierwszym kroku wybierzmy słoneczne lub ewentualnie lekko zacienione stanowisko, najlepiej osłonięte od podmuchów zimnego wiatru. Dla roślin tych dobre będzie nawet przeciętne podłoże, ale zasobne skłoni je do bardziej intensywnego kwitnienia. Co zrobić dalej? Oto kilka wskazówek, jak sadzić żonkile w ogrodzie:
- Zanim posadzimy cebulki narcyzów, ze stanowiska usuwamy chwasty i przekopujemy glebę;
- Przygotowujemy dołki o głębokości 8-15 cm. Do każdego z nich wsypujemy garść kompostu, co przyspieszy ukorzenianie narcyzów i skłoni je do bujnego kwitnienia wiosną. Jeśli kwiaty chcemy posadzić w rzędach, zachowujemy między nimi 10-20 cm odstępu. Odległość między cebulkami w rzędzie powinna wynosić zaś 10-15 cm;
- Narcyzy sadzimy w zrobionych dołkach na głębokości równej 3-krotnej wysokości ich cebulek;
- Zasypujemy przepuszczalnym podłożem, lekko ugniatając, a następnie podlewamy;
- Wierzch podłoża ściółkujemy zrębkami, trocinami, szyszkami, słomą lub korą ogrodową, aby uchronić narcyzy przed przemarzaniem zimą.
Warto pamiętać, że narcyzy są roślinami wieloletnimi, które przez kilka sezonów będą zachwycać nas wiosennym kwitnieniem. Trzeba będzie je przesadzić na nowe stanowisko dopiero po 3-4 latach uprawy.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Rośliny na jesienny skalniak. 7 bezproblemowych gatunków, które są piękne w końcówce sezonu
Utrzymuje kwiaty aż do mocnych przymrozków. Ciekawe odmiany i uprawa aksamitki wąskolistnej