Spis treści:
Jeśli chcemy, aby nasza winorośl cieszyła nas przez długie lata, wystarczy stosować się do kilku prostych zasad. W ten sposób unikniemy nieprzyjemnych skutków, które mogą wynikać z niewłaściwej pielęgnacji.
Jakie są sposoby przycinania winorośli zimą?
Winorośl powinno się przycinać z paru powodów. Powinniśmy wybrać odpowiednie cięcie, aby pozwolić winorośli na wzrost w pożądany przez nas sposób.
Najczęściej wymagane jest cięcie sanitarne. Polega ono na usunięciu pędów, które są złamane lub przemarznięte. Jest konieczne dla prawidłowego wzrostu rośliny.
Bardziej wymagające może być cięcie formujące. Stosuje się je, aby w odpowiedni sposób prowadzić winorośl i ukształtować jej formę. Poleca się je stosować szczególnie w przypadku młodych winorośli. Za pomocą 2-3 cięć formujemy szkielet – pień i ramiona wieloletnie. Należy przy tym pamiętać, że im większa zdrewniała część winorośli, tym lepsza jest urodzajność rośliny. Najlepiej jest także prowadzić tylko jeden pień, a ramiona wieloletnie pozostawić krótkie.
Przydatne jest cięcie na owocowanie. Polega ono na pozostawieniu dwóch łóz. Jedną z nich, najlepiej tą, która jest wyżej, przycinamy tak, aby pozostało od 5 do 9 pąków. Następnie przyginamy ją, aby rosła poziomo i mocujemy do podpory. Na niej będą rosnąć owoce. Gałąź, która jest osadzona niżej, będzie zastępcza. Ją przycinamy do 2 oczek. Na niej pojawią się owoce dopiero w kolejnym sezonie. Jest to konieczne, ponieważ pęd po owocowaniu powinien zostać całkowicie usunięty.
Ostatnim rodzajem cięcia, które może być konieczne na przedwiośniu, jest cięcie odmładzające. Stosuje się je w przypadku starych i słabych winorośli. Usuwamy wtedy wszystkie pędy oprócz wilków, czyli młodych gałęzi, które wyrastają z pnia tuż nad ziemią.
Ciecie winorośli przeprowadzamy zarówno w czasie spoczynku zimowego roślin, jak i w okresie wegetacji. Fot.123RF.com
Kiedy ciąć winorośl?
Większość cięć należy wykonywać późną zimą i podczas przedwiośnia. Najlepiej wykonać ten zabieg na przełomie stycznia i lutego. Najpóźniej do połowy marca. Jeśli zdecydujemy się na radykalne cięcie zbyt późno, zaryzykujemy znacznym wypływaniem soków. To osłabi roślinę i może przyczynić się do zainfekowania ran.
W maju możemy wykonać cięcie wiosenne. Polega ono na usunięciu pędów, które nie owocują, są słabe lub po prostu zbędne. Pomoże to uzyskać dorodne i smaczne plony.
Lato to okres, kiedy zalążki owoców są już zawiązane. Podczas miesięcy letnich (czerwiec, lipiec, sierpień) możemy zacząć skracać latorośle. Po ostatnim gronie należy zostawić około 6 liści, a resztę pędu ściąć. Powinniśmy także obciąć wszystkie pasierby, które wyrastają z pąków.
Na jesień, najlepiej we wrześniu, należy obciąć wierzchołki pędów na wysokości 1,5 metra. Jeśli winorośl ma już kilka lat, należy je przeprowadzić, dopiero kiedy zrzuci liście. Nie można wykonać go zbyt późno, ponieważ osłabia to odporność rośliny na mróz.
Jak wykonać cięcie winorośli?
Aby prawidłowo przyciąć winorośl, powinniśmy znaleźć pąki. Pęd powinniśmy obciąć 1,5-2 cm nad pąkiem. Kluczowe jest przycinanie pędów pod skosem. W ten sposób upewnimy się, że wyciekający sok z rośliny nie zaleje pąka. Roślina przetrwa wtedy wiosenne przymrozki, a pąki rozwiną się prawidłowo.
Kiedy przycinamy roślinę wieloletnią, powinniśmy pamiętać, aby nie zatrzymać przepływu substancji pokarmowych. W obrębie cięcia powstaje czop, który może go zatamować. Jeśli chcemy tego uniknąć, wystarczy przycinać pędy naprzemiennie.
Przeczytaj również:
Przycinanie drzew i krzewów owocowych. Co i jak można przycinać w lutym?
Zimowe cięcie gruszy. Kiedy i jak przycinać grusze zimą?
Sadzonki zdrewniałe – jak pobierać i ukorzeniać zimą? Instrukcja krok po kroku
Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.