Spis treści:
Do czego jest ukorzeniacz?
Ukorzeniacz to preparat, który (jak sama nazwa wskazuje) wspomaga ukorzenianie, czyli tworzenie korzeni sadzonek roślin. W jego składzie znajdziemy syntetyczne hormony roślinne, tzw. auksyny, których najważniejszą funkcją jest pobudzanie komórek roślin do wzrostu. Ponadto są odpowiedzialne za wytworzenie zdrowego systemu korzeniowego u sadzonek zielnych, zdrewniałych lub półzdrewniałych.
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów ukorzeniaczy, m.in. w postaci proszku, tabletek, żelu lub płynu. W ich składzie znajdziemy również witaminy i cenne mikroelementy (takie jak żelazo, fosfor, potas, miedź czy bor), które wspomagają proces tworzenia się korzenia. Niektóre ukorzeniacze mogą też zawierać środki grzybobójcze, które zabezpieczają sadzonki przed gniciem i chorobami.
Jak zrobić ukorzeniacz w domu? Poznaj 5 sposobów
Nie chcesz wydawać pieniędzy na gotowy ukorzeniacz? Przygotuj go samodzielnie w domu – to naprawdę banalne. Do tego potrzebne są składniki, które często mamy pod ręką. Chociaż taki preparat nie zawiera hormonów roślinnych, posiada inne cenne składniki odżywcze. Poznaj 5 sposobów, jak zrobić ukorzeniacz w domu.
-
Ukorzeniacz z miodu
Miód to nie tylko słodki przysmak, który wzbogaca smak deserów czy herbat. Okazuje się, że można go wykorzystać jako ukorzeniacz, gdyż chroni rośliny przed grzybami i bakteriami, a także wspomaga rozwój korzeni. Przytnij sadzonkę pod kątem 45 stopni, a następnie zanurz końcówkę w miodzie. Na koniec wystarczy posadzić ją w ziemi.
Ukorzeniacz pobudza rośliny do szybkiego wytwarzania korzeni. Fot.123RF.com
-
Ukorzeniacz z cynamonu
Cynamon to doskonały środek ukorzeniający, który z powodzeniem może zastąpić hormonalne preparaty ze sklepu. Choć nie stymuluje rozwoju korzeni, natomiast sprzyja rozkrzewieniu się młodych roślin oraz zapobiega rozwojowi patogenów grzybowych. Odciętą końcówkę sadzonki zanurz w wodzie, a następnie bezpośrednio w cynamonie. Po tym zabiegu sadzonkę powinno się posadzić w podłożu.
-
Ukorzeniacz z aloesu
Aloes to roślina o licznych właściwościach leczniczych i kosmetycznych. Okazuje się, że ma też dobroczynne działanie na rośliny. Roślina ta posiada właściwości grzybobójcze i bakteriobójcze, a przy tym zwiększa odporność młodych roślin na choroby. Wystarczy uciąć kawałek aloesu, włożyć do niego sadzonkę, a następnie zamocować w podłożu. Po kilku tygodniach roślina będzie pełna korzeni.
-
Ukorzeniacz z soczewicy
Soczewica charakteryzuje się wysokim stężeniem auksyny, czyli hormonu roślinnego, który odpowiada za regulację wzrostu roślin. Do litra wody dodaj dwie łyżki soczewicy i odstaw na dwie godziny. Po tym czasie przecedź mieszankę przez sitko i podlej sadzonki. Dzięki temu błyskawicznie wypuszczą korzenie.
-
Ukorzeniacz z witaminy C
Aby przygotować ukorzeniacz z witaminy C, rozpuść tabletkę w wodzie i zamocz w niej sadzonki roślin. Po 30 minutach wsadź je do ziemi, a następnie podlej witaminową mieszanką. Dzięki temu twoje sadzonki szybko się ukorzenią i wytworzą mocne korzenie.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Begonie przestały kwitnąć i marnieją? Przygotuj miksturę, która pobudzi do życia całą roślinę
Cięcie wiśni po zbiorach. Dlaczego ten zabieg jest ważny?
Dlaczego lawenda wąskolistna nie kwitnie? Sprawdź, jak pobudzić lawendę do wzrostu i kwitnienia
"Na zdrowie": Ogórek na swoją popularność zapracował sam na INTERIA.TV.