Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Nawożenie truskawek podczas kwitnienia. Najlepszy sposób na obfite plony

Truskawki są wymagającymi jagodami, ponieważ do wydania okazałych owoców potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Szczególnie ważne jest nawożenie truskawek, również w czasie kwitnienia rośliny. Poznaj główne zasady nawożenia truskawek oraz przepis na domowe nawozy.

Nawożenie truskawek podczas kwitnienia. Najlepszy sposób na obfite plony
Poznaj główne zasady nawożenia truskawek oraz przepis na domowe nawozy. Fot.123RF.com

Spis treści:

Truskawka jest byliną należącą do rodziny różowatych. Owoc ten powstał poprzez skrzyżowanie dwóch poziomek: wirginijskiej i chilijskiej.  

Truskawki są jednym z najbardziej popularnych, letnich owoców. Okres ich kwitnienia przypada na maj i czerwiec, natomiast owoce rośliny pojawiają się w czerwcu. Owocowanie truskawki trwa przez całe lato.  

Nawożenie truskawek – zasady 

Uprawa truskawek przyniesie obfite plony, jeśli zdbamy o odpowiednią pielęgnację krzaczków. Bardzo ważną rolę odgrywa nawożenie, które powinniśmy zacząć przed pojawieniem się truskawek w naszym ogrodzie.  

Pierwszą zasadą nawożenia jest zapewnienie truskawkom lekkiej, próchniczej i dobrze trzymającej wilgotność ziemi. W tym celu możemy zastosować nawóz w postaci obornika lub kompostu.  

Kolejną zasadą nawożenia truskawek jest dobranie odpowiedniej kwasowości gleby. Ziemia, na której rosną truskawki powinna być lekko zasadowa z pH wynoszącym 5,5 – 6. Jeśli gleba okaże się zbyt kwaśna, to należy wykonać wapniowanie.  

Inną, ważną zasadą nawożenia truskawek jest częstotliwość tego zabiegu. W sprzedaży dostępne są wieloskładnikowe nawozy do truskawek, które używa się raz do roku. Bardziej jednak zalecamy nawożenie truskawek pod osłonami na wolnym powietrzu trzy razy w roku. Pierwsze nawożenie wykonujemy tuż po posadzeniu, drugie w maju, a ostatnie po zbiorach.  

Nawożenie truskawek podczas kwitnienia 

Nawożenie truskawek podczas kwitnienia jest momentem, w którym roślina buduje swoje owoce. W trakcie kwitnienia powinniśmy nawozić truskawki dolistnie wapnem. Zaleca się wybór nawozów, które nie zawierają w swoim składzie azotu.  

Kolejnym produktem, dzięki któremu uzyskamy wysokiej jakości plony jest nawóz z krzemem w składzie. Dzięki temu pierwiastkowi zwiększamy odporność owoców truskawki na uszkodzenia mechaniczne oraz patogeny.  

Na niektórych krzaczkach truskawek możemy zauważyć przebarwienia na liściach, najprawdopodobniej spowodowane niedoborem magnezu. Właśnie dlatego podczas kwitnienia powinniśmy nawozić truskawki dolistnie magnezem.  

Podczas kwitnienia możemy również zastosować nawozy na truskawki uszkodzone przez herbicydy. Powinniśmy wybrać produkt, który wzmocni wigor rośliny i pobudzi ją do wzrostu. Używajmy naprzemiennie środka z algami morskimi z nawozem bogatym w aminokwasy. Taki zabieg zdecydowanie poprawi kondycję truskawek i wyleczy wszelkie uszkodzenia po herbicydach.  

Przeczytaj również: Czym nie ściółkować truskawek? To przyciąga ślimaki

Czym nawozić truskawki podczas kwitnienia?  

Nawożenie truskawek jest potrzebne, aby zapewnić roślinie niezbędne substancje odżywcze, które wzmocnią korzenie, poprawią wzrost oraz ochronią przed szkodnikami. 

Do domowego nawozu na truskawki należy kupić w aptece: nadmanganian potasu w proszku, kwas borowy oraz jod w płynie. Oto prosty przepis na domowy nawóz do truskawek: 

  • saszetkę nadmanganianu potasu wsyp do 0,5 l wody i wymieszaj; 
  • do innego pojemnika wlej 10 l wody i wymieszaj z niewielką ilością rozpuszczonego nadmanganianu potasu – roztwór powinien przybrać różową barwę; 
  • kwas borowy rozpuść w 50 ml gorącej wody; 
  • do różowego roztworu wlej 10 kropli jodu; 
  • całą odżywkę dokładnie wymieszaj i spryskaj nią truskawki.  

Jeśli chcemy, aby truskawki jeszcze lepiej rosły, to możemy także wykonać domowy nawóz z suchych drożdży. Oto dokładny przepis na oprysk do truskawek: 

  • w 500 ml ciepłej wody rozpuść 10 g drożdży i 30 g cukru; 
  • pozostaw roztwór na kilka godzin w ciepłym miejscu; 
  • nawóz rozcieńcz w 20 l wody. 

Tydzień przed podlaniem truskawek takim nawozem, zalecamy zasilenie rośliny domowym opryskiem z miodu, który zwabi pszczoły zapylające kwiaty. W tym celu należy rozpuścić łyżeczkę miodu w 1 l wody i powstałym roztworem spryskać krzaczki truskawek. 

Przeczytaj również: Czym nawozić truskawki? Domowe nawozy do truskawek, które stosowały już nasze babcie

Jakie soki są najzdrowsze? Cały sekret polega na odpowiednim połączeniu na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.