Porady ogrodnicze

Często mylą je z różami, w rzeczywistości są piękniejsze. Kiedy sadzić i jak uprawiać jaskry azjatyckie?

Jaskry azjatyckie to ogrodowe rośliny o zjawiskowych, pięciopłatkowych i najczęściej czerwonych kwiatach. To właśnie od nich pochodzi hebrajska nazwa pierwszego miesiąca w kalendarzu żydowskim, który przypada na okres ich kwitnienia. Dowiedz się, kiedy sadzić te piękne rośliny i jak je później pielęgnować, by ich rozkwit zapierał dech w piersiach. 

Często mylą je z różami, w rzeczywistości są piękniejsze. Kiedy sadzić i jak uprawiać jaskry azjatyckie?
Jaskry azjatyckie mają przepiękne kwiaty, złożone z dziesiątek barwnych płatków. Fot.CanvaPro

Spis treści:

Jak wygląda jaskier azjatycki? 

Jaskier (Ranunculus L.) to roślina z rodziny jaskrowatych. Ich łacińska nazwa rodzajowa może być zaskakująca, gdyż oznacza "żabkę". Skąd się ona wzięła? Pliniusz Starszy zauważył, że jaskry zasiedlają miejsca podobne do tych zajmowanych przez żaby. W naszym kraju naturalnie występuje około 25 gatunków, m.in.

  • jaskier ostry,
  • jaskier alpejski,
  • jaskier rozłogowy.

Większość z nich można spotkać w lasach, górach, na łąkach oraz mokradłach. Czasami dają się znaleźć także w wodach, gdyż niektóre z nich posiadają pędy pływające. Trudno więc odmówić rzymskiemu historykowi racji. Jaskry osiągają zwykle około 100 cm wysokości i mają promieniste, najczęściej żółte kwiaty, złożone nawet z 22 płatków. Nie są one jednak tak efektowne i eleganckie jak jaskry azjatyckie (Ranunculus asiaticus), które występują nie tylko w klimacie śródziemnomorskim, ale również w południowo-wschodniej Europie i w południowo-zachodniej Azji (a dokładniej w Syrii oraz Iranie). 

Jaskier azjatycki (zwany czasem jaskrem perskim, a  dawniej ranunkułą) to wieloletnia roślina, która w Polsce pojawiła się już w XVIII w. Jej wielkim wielbicielem był znany polski botanik ks. Krzysztof Kluk. I chociaż jaskier ten nie jest w stanie przetrwać naszej zimy, bez przeszkód może być traktowany jako ogrodowa roślina ozdobna. Dorasta do około 40-50 cm wysokości. Preferuje przepuszczalne i stale wilgotne podłoża. Pod ziemią wytwarza mięsiste bulwy, w których magazynuje substancje zapasowe na okres spoczynku. Ponadto natura wyposażyła jaskry w pierzaste listki, które mogą przywodzić na myśl pietruszkę. Cechują się także pełnymi lub półpełnymi kwiatami, które przepięknie prezentują się w wazonach jako kwiaty cięte. Co ciekawe, jaskra azjatycka zapylana jest przez owady, jednak nie wytwarza nektaru. 

Przeczytaj również: Pięknie pachnie, jest odporna na słońce i deszcz. Posadź w ogrodzie różę 'Pacific Blue'

Kiedy sadzić jaskry azjatyckie? 

Zastanawiasz się nad tym, kiedy możesz posadzić w ogrodzie jaskry? Sadzenie korzeni tych roślin do gruntu powinno odbywać się w ażurowych doniczkach tuż po pierwszych przymrozkach, na głębokości około 10 cm. Optymalna rozstawa dla nich wynosi 15 x 15 cm. Najlepiej byłoby, aby ziemia była żyzna, lekko kwaśna, próchnicza, przepuszczalna i umiarkowanie wilgotna. Tak posadzony jaskier ogrodowy zakwitnie w okolicach czerwca i lipca. 

W przypadku odmian doniczkowych sprawa jest prostsza. Wystarczy po prostu zakupić wybrany, kwitnący okaz. W przypadku, gdy chcesz zasadzić w pojemnikach bulwy, powinieneś zabrać się za to już na przełomie lutego i marca. W doniczce umieść żyzną i przepuszczalną ziemię, zapewniając równocześnie drenaż. Bulwy zasadź na głębokości 4-5 cm i podlej. Gdy pojawią się listki, możesz podlać roślinę drugi raz. 

Jeśli chcesz uzyskać jaskry azjatyckie z nasion, to też nie powinno być z tym problemu. Wysiej je wczesną wiosną do pojemników i przechowuj w ciepłym pomieszczeniu. Gdy wykiełkują, przepikuj, a następnie wysadź do gruntu w połowie maja. 

Jaskry azjatyckie wyjątkowo prezentują się w bukietach, jako kwiaty cięte. Fot.CanvaPro

Kiedy kwitną jaskry? 

Wytworne, okazałe i pełne kwiaty jaskra azjatyckiego rozkwitają wczesną wiosną tuż po pierwszych wiosennych deszczach i cieszą oko przez miesiąc. Mają około 6-8 cm średnicy, przypominają nieco kwiaty maku lub róży i wyglądają fenomenalnie. Najczęściej przybierają barwę czerwoną, żółtą lub białą, choć istnieją również odmiany dwubarwne. W ich wnętrzu znajdują się ciemnobrązowe pręciki i słupki. Co ciekawe, to właśnie czerwone kwiaty jaskrów azjatyckich zostały inspiracją dla hebrajskiej nazwy pierwszego miesiąca w kalendarzu żydowskim – Nissan, tj. kwitnący czerwono.  

Tak jak wszystkie jaskry, tak i jaskry azjatyckie zawierają trującą ranunkulinę. Substancja ta jest przyczyną silnych podrażnień skóry oraz błon śluzowych, trudno gojących się ran i pęcherzy. Na szczęście rośliny te mają bardzo nieprzyjemny, ostry smak, co zmniejsza ryzyko zatruć pokarmowych. Mimo to dobrze jest trzymać je z dala od dzieci i zwierząt domowych. 

Jaskry - uprawa w ogrodzie i na balkonie 

Uprawa jaskrów azjatyckich nie powinna nastręczać większych trudności. Choć nadają się do uprawy doniczkowej, to trzymaj je raczej na zewnątrz niż w domu. Rośliny te lubią świeże powietrze i chłód (optymalna temperatura dla nich to 12-18 st.C.). Zdecydowanie lepiej rosną na tarasach, w przydomowych rabatach lub ogrodach skalnych. Jeśli zdecydujesz się na uprawę w donicach, wybierz raczej te gliniane. Znajdź dla nich osłonięte od wiatru i koniecznie słoneczne stanowisko. Dlaczego? Cień sprawia, że jaskry bledną, wiotczeją i zasuszają się pąki kwiatowe. 

Jak dbać o jaskry? 

Jaskry azjatyckie nie są mrozoodporne i reagują na gwałtowną zmianę warunków pogodowych. Z tego względu powinieneś sprawdzać prognozę pogody nie tylko dlatego, że nie wiesz jak się ubrać. Gdy będą zbliżać się wiosenne przymrozki, trzeba będzie przenieść donice z tarasu do chłodnego pomieszczenia, np. werandy.  

Ważne jest, iż rośliny te nie tolerują nadmiaru wilgoci. Jaskry w ogrodzie należy podlewać  tylko wtedy, gdy pogoda jest sucha. Obfite serwowanie wody podczas mokrej wiosny może skończyć się zgniciem bulw lub atakiem choroby grzybowej. Największym zagrożeniem jest dla nich szara pleśń oraz mączniak. Uprawiając z kolei jaskry azjatyckie w doniczce, trzeba codziennie kontrolować wilgotność, ponieważ lubią, gdy ziemia jest lekko wilgotna. 

Nie można zapomnieć również o nawożeniu tych kwiatów. W przypadku jaskrów, najlepiej sprawdzają się wolno działające nawozy wieloskładnikowe dla roślin kwitnących. 

Przeczytaj również: Zrób darmowy nawóz wieloskładnikowy. Do roślin doniczkowych, kwasolubnych i pomidorów

Co posadzić obok jaskrów? 

Nie wiesz jakie towarzystwo zapewnić jaskrom, aby podkreślić ich walory? Podpowiadamy: jaskry w ogrodzie bardzo ładnie wyglądają zarówno solo, jak i z innymi roślinami cebulowymi (np. tulipanami, hiacyntami), niezapominajkami, pierwiosnkami oraz bratkami. Tak stworzone wielobarwne kompozycje z pewnością zachwycą każdego. 

jaskry Jaksry pięknie wyglądają w towarzystwie bratków. Fot.123RF.com

Jaskry azjatyckie zimą 

Gdy jaskry azjatyckie przekwitną, powinny pozostać w ziemi aż do jesieni, by mogły swobodnie gromadzić w bulwach swoje zapasy. Aby zachować nasze jaskry na kolejny rok, dobrze jest wykopać ich korzenie we wrześniu lub w  październiku (co ułatwiają ażurowe doniczki). Po oczyszczeniu i osuszeniu włóż je do skrzynek, a następnie przysyp torfem zmieszanym z piaskiem. Przechowuj w pomieszczeniu, gdzie temperatura będzie wynosić od 8 do 10 st. C.  

Najlepszym miesiącem na ponowne wysadzenie bulw do gruntu po zimowaniu jest kwiecień. Przed tą czynnością dobrze jest bulwy oczyścić i osuszyć. Trzeba mieć jednak na uwadze, że pomimo najszczerszych chęci, zimowanie jaskrów azjatyckich nie zawsze się udaje.  

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Wiosenne opryski drzew owocowych. Które drzewa pryskać i jaką metodą?

Kwiaty rabatowe. Terminarz siewu, sadzenia i kwitnienia

Pora na cięcie agrestu po zimie. Zrób to dobrze, a zbierzesz więcej owoców

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.