Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Dlaczego lawenda wąskolistna nie kwitnie? Sprawdź, jak pobudzić lawendę do wzrostu i kwitnienia

Prawidłowo pielęgnowana lawenda może kwitnąć od czerwca aż do pierwszych przymrozków. Ma charakterystyczne, pięknie pachnące, fioletowe kwiaty, które nadają uroku rabatom i przepięknie wyglądają w donicach. Zdarza się jednak, że roślina, która miała być ozdobą ogrodu, nie zakwita. Co to oznacza? Dlaczego lawenda wąskolistna nie kwitnie? Wyjaśniamy!

Dlaczego lawenda wąskolistna nie kwitnie? Sprawdź, jak pobudzić lawendę do wzrostu i kwitnienia
W zależności od odmiany lawenda wąskolistna kwitnie na fioletowo, purpurowo lub biało. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Lawenda wąskolistna – charakterystyka i odmiany

Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) nazywana jest też lawendą lekarską lub lawendą wonną. Pochodzi z basenu Morza Śródziemnego, gdzie porasta miejsca słoneczne i suche. Uprawia się ją w ogrodach na całym świecie. Roślina ta tworzy zwarte, regularne kępy i dorasta do około 50 cm wysokości. Jedną z jej ozdobnych cech są srebrzyste włoski pokrywające sztywne, drewniejące pędy oraz lancetowate liście. Lawenda wąskolistna – w zależności od odmiany – kwitnie na fioletowo, purpurowo lub biało. Jest rośliną miododajną, co czyni ją bardzo cennym gatunkiem ogrodowym.

Lawenda wąskolistna ma wiele odmian. Do najciekawszych należą:

 • 'Hidcote' lub 'Hidcote blue' – bardzo popularna, o ciemnych, fioletowo-niebieskich kwiatach,
 • 'Munstead' – z kwiatami niebiesko-fioletowymi, większymi niż u innych odmian,
 • 'Dwarf Blue' – z jasnofioletowymi kwiatami,
 • 'Hidcote Pink' – o różowych kwiatach,
 • 'Alba' – z białymi kwiatami.

Błędy w uprawie lawendy wąskolistnej

Lawenda wąskolistna to roślina, która jest przepiękną ozdoba ogrodu – pod warunkiem, że jest zdrowa i zadbana. Jakie błędy w uprawie lawendy zdarzają się najczęściej?

 • Zbyt częste podlewanie. Lawenda nie potrzebuje, a wręcz nie lubi wilgoci. Znacznie lepiej znosi suszę niż nadmiar wody z glebie.
 • Zacienione stanowisko. Lawenda, aby kwitnąć i się rozrastać, potrzebuje słońca. Doskonale znosi bardzo nasłonecznione miejsca, natomiast w cieniu i półcieniu będzie się wyciągać i pokładać, a nawet może przestać kwitnąć.
 • Ściółkowanie rabaty z lawendą korą. Taka ściółka utrzymuje wilgoć w glebie (a tego lawenda nie lubi) oraz zakwasza podłoże. Lawenda wąskolistna zdecydowanie lepiej czuje się w glebie zasadowej.

Dlaczego lawenda wąskolistna nie kwitnie?

Przyczyn braku kwitnienia lawendy wąskolistnej jest kilka.

Lawenda nie kwitnie, bo została źle przycięta

Żeby lawenda kwitła i zachowała ładny pokrój, konieczne jest jej przycinanie. Przeprowadza się je dwa razy w roku: wiosną oraz latem – po kwitnieniu. Cięcie wiosenne powinno się wykonać najpóźniej na początku kwietnia – jeśli zostanie przeprowadzone zbyt późno, można przez przypadek ściąć wyrastające kwiatostany, co spowoduje brak kwitnienia.

Podobnie jest z cięciem letnim – zbyt późne może spowodować, że roślina wypuści nowe pędy, ale nie zdąży zakwitnąć. Co więcej, jeśli przytniesz lawendę za późno, pędy nie zdążą zdrewnieć przed zimą, co grozi przemarznięciem rośliny i słabym kwitnieniem w kolejnym roku. Jeśli więc nie zdążyłeś przyciąć latem lawendy w porę – lepiej odpuść ten zabieg i przeprowadź go wiosną.

Lawenda nie kwitnie, bo przemarzła

Lawenda pochodzi z ciepłych regionów, dlatego lubi miejsca osłonięte i wygrzane. Niektóre gatunki, jak lawenda wąskolistna, dobrze zimują w chłodnym klimacie, jednak ciężko znosi bardzo niską temperaturę i ostry, mroźny wiatr. Gdy zima jest bardzo mroźna, roślina nie może pobierać wody z zamarzniętego podłoża, przez co staje się słaba i przesuszona. To z kolei powoduje, że jej kwitnienie jest bardzo słabe albo nie ma go wcale. Warto więc w czasie cieplejszych zimowych dni, czyli odwilży podlać lawendę, by nie wyschła. Jeśli zimą zapowiadają się bardzo mroźne dni, warto okryć lawendę agrowłókniną albo usypać wokół jej korzeni kopczyk z torfu.

Lawenda nie kwitnie, bo jest źle nawożona

Lawenda wąskolistna nie przepada za zbyt hojnym dokarmianiem jej nawozami – lubi podłoże mało zasobne w składniki pokarmowe. Nadmiar azotu, który często jest głównym składnikiem nawozów mineralnych powoduje, że roślina wytwarza zbyt dużo liści zamiast kwiatów. Jeśli chcesz prawidłowo nawozić lawendę, wczesną wiosną zastosuj długo działający nawóz albo najlepsze, co może być – kompost. Można również użyć specjalistycznych nawozów do lawendy, które są skomponowane tak, by idealnie odpowiadać na potrzeby tej rośliny.

Lawenda nie kwitnie, bo jest za mocno podlewana

Lawenda nie potrzebuje mocno wilgotnego podłoża. Co więcej – zbyt mokra ziemia prowadzi do chorób i osłabienia tej rośliny. Skutkiem jest brak kwiatów, a nawet jej zamieranie. Lawenda lepiej zniesie suszę niż zbyt obfite podlewanie. Jeśli więc uprawiasz ją w doniczkach zadbaj o drenaż, a jeżeli na rabatach – o przepuszczalne podłoże.

Przeczytaj również: Werbena - kolorowa księżniczka w ogrodzie. Jak sadzić i pielęgnować werbenę, by obficie kwitła?

Jak pobudzić lawendę do wzrostu i kwitnienia?

Lawenda nie ma dużych wymagań – wystarczy jej słońce, niedużo wody i regularne przycinanie. Radzą sobie z nią nawet początkujący ogrodnicy. Żeby zdobiła ogród, powinna być rozrośnięta i kwitnąć – wtedy jest najbardziej reprezentacyjna. Jak ją do tego pobudzić?

 • Należy zapewnić jej słoneczne stanowisko: ciepłe i osłonięte przed wiatrem.
 • Dla lepszego kwitnienia koniecznie należy lawendę przycinać. Tylko wtedy będzie tworzyła gęste, falujące na wietrze kępy, przypominające poduchy. Prawidłowo przeprowadzone wiosenne i letnie cięcie sprawiają, że roślina obsypuje się fioletowym, pachnącym kwieciem.
 • Należy rozważnie ją nawozić. Lawenda w swoim naturalnym środowisku rośnie w glebach ubogich w składniki odżywcze, dlatego nadmierne nawożenie po prostu jej szkodzi. Warto przede wszystkim postawić na nawozy naturalne, takie jak kompost. To nawóz, który nazywany jest „czarnym złotem ogrodników”. Przekompostowane resztki roślin wzbogacają glebę we wszystko to, co niezbędne roślinom do życia. Używając kompostu, trudno jest przenawozić lawendę, z kolei korzystając z nawozów mineralnych, łatwo jest dostarczyć do podłoża zbyt dużo azotu czy innego, niepotrzebnego lawendzie składnika.

Uprawa lawendy nie jest wymagająca, jednak – jak większość roślin – ma ona swoje potrzeby. Aby przez cały sezon pięknie kwitła, potrzebuje dużo słońca i niezbyt dużo wody. Obowiązkowe dla zachowania pięknego pokroju i wzrostu sadzonek jest przycięcie ich wczesną wiosną oraz latem. Trzeba także osłaniać ją od wiatru i nie przesadzać z nawożeniem.

Żródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jak uprawiać hosty, funkie w ogrodzie? Najlepsze stanowisko, gleba, zasady nawożenia. Obok czego sadzić funkie?

Kwiaty na parapet - do słońca, cienia, kuchni. Najpiękniejsze i trwałe rośliny doniczkowe [PORADNIK]

"Na zdrowie": Orzechy włoskie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.