Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Cięcie wiśni po zbiorach. Dlaczego ten zabieg jest ważny?

Przycinanie drzew owocowych jest jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Niektóre gatunki sadownicze wymagają wyłącznie cięcia wiosennego, inne wiosennego oraz letniego. Po zbiorach, czyli w sierpniu warto przyciąć czereśnie i wiśnie. Dzięki temu korona jest doświetlona, co pozytywnie wpływa na ilość plonów. O czym pamiętać, zabierając się za letnie cięcie wiśni?

Cięcie wiśni po zbiorach. Dlaczego ten zabieg jest ważny?
Cięcie wiśni po zbiorach to bardzo ważny zabieg, który wpływa na plonowanie. Fot.123RF.com

Spis treści:

Przycinanie wiśni – najważniejsze terminy

Przycinanie wykonuje się na wszystkich drzewkach wiśniowych, natomiast terminy przycinania zależą od tego, ile lat ma sad.

  • Młode drzewka przycina się późną wiosną – dzięki temu ładnie się formują i wzmacniają.

  • Starsze drzewa (powyżej 5 lat) najlepiej przycinać latem, po zbiorach – jest to bezpieczniejsze ze względu na mniejszą ilość patogenów znajdującą się w środowisku w sezonie letnim. Mniej chorobotwórczych patogenów to mniejsza szansa na zainfekowanie drzewa trudnymi do wyleczenia chorobami.

Kiedy ciąć drzewka? Na przycinanie wiśni najlepiej wybrać suchy, słoneczny dzień. Dzięki temu rany po cięciu szybciej wyschną i się zagoją.

Jak często przycinać drzewka? Pierwsze cięcie letnie, po zbiorach trzeba wykonać na drzewkach 4/5-letnich. Zaleca się, aby potem wykonywać ten zabieg co roku – dzięki temu utrzymany zostanie ładny pokrój drzewa, korona będzie prześwietlona, a plony obfite i zdrowe.

Dlaczego wiśnie trzeba przycinać po zbiorach?

Cięcie wiśni po zbiorach wykonuje się przede wszystkim po to, by – poprzez usunięcie nieproduktywnych pędów (czyli tych, na których nie wyrastają owoce) – prześwietlić koronę. Dzięki temu jest ona „luźniejsza”, a do pozostałych gałęzi dostaje się więcej światła. A jak wiadomo, im więcej słońca, tym lepsze i bardziej jakościowe plony. Choć mogłoby wydawać się, że gdy na drzewie jest więcej gałęzi, pojawia się na nim również więcej owoców, w przypadku drzew owocowych takie myślenie jest błędne. Owszem, na większej liczbie gałęzi wyrośnie więcej owoców, ale będą małe i niedojrzałe, czyli niezdatne do jedzenia i do sprzedaży. Znacznie lepiej jest więc zostawić mniej pędów, do których dotrze odpowiednia ilość słońca niż mieć gęstą koronę, produkującą niewielkie i niedojrzałe owoce.

Przeczytaj również: Jak i kiedy przycinać pomidory koktajlowe? Czy obrywać wilki w pomidorach koktajlowych?

Przycinanie młodych i starych sadów wiśniowych

Za młode plantacje wiśni uznaje się takie, która mają mniej niż 5 lat. W ich przypadku cięcie należy przeprowadzać bardzo ostrożnie, gdyż od niego zależy dalszy wzrost i plonowanie drzewa. Jak zatem powinno wyglądać ich prawidłowe przycinanie?

  • Należy prześwietlić koronę, wycinając około 20% gałęzi.

  • Usuwa się gałęzie zainfekowane chorobami oraz uszkodzone w czasie zbiorów.

  • Usuwa się młode pędy, zwieszające się do dołu, wyrastające ku górze albo zawijające do środka korony.

  • Należy wyciąć pędy, które dotykają ziemi albo łączą z sąsiednimi drzewami.

Trzeba pamiętać, że wiśnie plonują na pędach jednorocznych i dwuletnich – takich nie powinno się wycinać. Warto natomiast przycinać przewodnika, czyli pień – jeśli drzewo będzie zbyt wysokie, zebranie wszystkich owoców będzie niemożliwe.

Cięcie starszych sadów wiśniowych polega przede wszystkim na odmłodzeniu drzew. Ze względu na to, że wiśnie plonują na pędach jednorocznych i dwuletnich, starsze okazy trzeba pobudzić do ich wytwarzania. W tym celu wycina się stare konary – oczywiście nie wszystkie, gdyż można w ten sposób osłabić owocowanie.

przycinanie wiśni Przycinanie wiśnie w dużej mierze zależy od wieku danego drzewa. Fot.123RF.com

Zabezpieczenie wiśni po cięciu

Kluczowym elementem cięcia, a w zasadzie zabiegiem kończącym przycinanie, jest zabezpieczenie ran. Choć cięcie jest niezbędne, by roślina zachowała dobrą kondycję i obficie plonowała, stanowi jednak pewnego rodzaju okaleczenie drzewa. W miejscu odciętego pędu zostaje „rana”, czyli odkryty fragment, przez który z łatwością mogą wniknąć patogeny. Choroby grzybowe, wirusy i bakterie, dostające się tą drogą do rośliny, mogą ją poważnie zainfekować.

Co można zrobić, by tego uniknąć? Należy dobrze zabezpieczyć wszystkie miejsca cięć. Aby zminimalizować ryzyko wniknięcia patogenów przez ranę, można zastosować dwa preparaty, które stanowią mechaniczną barierę między drzewem a środowiskiem zewnętrznym:

  • maść ogrodniczą kupioną w sklepie – jest ogólnodostępna w sklepach ogrodniczych;

  • maść ogrodniczą zrobioną samodzielnie – w tym celu wystarczy wymieszać 1 litr farby emulsyjnej z 20 ml środka grzybobójczego.

Jeden i drugi preparat dokładnie nakłada się na każde miejsce po cięciu – najłatwiej zrobić to pędzlem. Ze względu na nakładanie maści ogrodniczej na rany po przycinaniu, zaleca się wybrać na ten zabieg suchy, bezdeszczowy dzień.

Jakich narzędzi używać do cięcia wiśni?

Nie bez znaczenia są narzędzia, których używa się do przycinania drzewek. Warto uzbroić się w dwa rodzaje sekatorów oraz piłę ogrodową – szczególnie jeśli masz w sadzie starsze okazy wiśni.

  • Małym sekatorem wycina się młode, delikatne i wiotkie pędy.

  • Sekatorem oburęcznym wycina się twarde i sztywne pędy.

  • Stare, grube konary wymagają użycia piły ogrodowej.

Narzędzia muszą być sprawne i ostre – w innym przypadku, zamiast równo przyciąć gałęzie, poszarpią je. Powinny być również zdezynfekowane. Na narzędziach ogrodowych bardzo łatwo jest przenieść patogeny grzybowe – w taki sposób można zainfekować cały sad. Do dezynfekcji wystarczy denaturat, natomiast aby uchronić się w 100% przed grzybami, warto spryskać sekatory i piłę fungicydem, czyli środkiem grzybobójczym. Dezynfekcję trzeba wykonywać pomiędzy cięciami kolejnych drzew.

Uprawa drzew owocowych przynosi wiele satysfakcji – wyjście do ogrodu i zerwanie wiśni czy czereśni prosto z gałęzi to wyjątkowo przyjemna sprawa. Żeby plony były zdrowe i obfite, trzeba odpowiednio zadbać o drzewa – między innymi regularnie je przycinając. Cięcie po zbiorach poprawia ich ogólną kondycję i doświetla gałęzie, na których rosną owoce. Zabieg ten powinno się przeprowadzać co roku.

Źródło: deccoria.pl   

Przeczytaj również: Harmonogram przycinania tui. Jak i kiedy przycinać tuje - najważniejsze zasady

Agrest chroni wzrok, ale to nie jedyna jego zaleta na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.