Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Nieszpułka zwyczajna – jesienią zdobi ogród, a jej owoce mają właściwości lecznicze. Mało znane drzewo owocowe do ogrodu

Nieszpułka zwyczajna jest jednym z najstarszych drzew owocowych na świecie. Ta efektowna roślina wytwarza przypominające jabłka owoce, które wykazują wiele właściwości zdrowotnych. W dodatku zbiera się je dopiero późną jesienią. Czy uprawa nieszpułki zwyczajnej jest trudna? Jak o nią właściwie dbać i co zrobić z jej owoców? Podpowiadamy.

Nieszpułka zwyczajna – jesienią zdobi ogród, a jej owoce mają właściwości lecznicze. Mało znane drzewo owocowe do ogrodu
Niemal nieznana, a łatwa w uprawie i zdrowa. Posadź nieszpułkę zwyczajną w swoim ogrodzie. Fot.123RF.com

Spis treści:

Nieszpułka zwyczajna (jadalna) – charakterystyka i odmiany

Nieszpułka zwyczajna, znana też jako nieszpułka jadalna to długowieczna roślina z rodziny różowatych. Jest jednym z najstarszych drzew owocowych na świecie. Dorasta do około 2-3 metrów szerokości i 2-5 metrów wysokości. Rośnie wolno, a jej dokładne wymiary można w łatwy sposób regulować poprzez cięcie.

Ma rozłożystą koronę i podłużne liście o intensywnie zielonym kolorze, które czasami jesienią przebarwiają się na kolor jasnożółty. W maju i czerwcu roślina zakwita, wytwarzając białe kwiaty o średnicy 3-4 cm. Powstają z nich jadalne owoce o średnicy 2-5 cm, o grubej skórce i kwaśnym miąższu. Są okrągłe, brązowo-pomarańczowe. Najczęściej pozostają na gałęziach nawet gdy opadną już liście.

Najciekawsze odmiany nieszpułki zwyczajnej to:

  • Holenderska Olbrzymia,
  • Royal,
  • Nottingham,
  • Westerveld.

Czytaj również: Zimozielone krzewy liściaste w doniczkach - ozdoba balkonu i tarasu przez cały rok. Co posadzić i jak pielęgnować?

Uprawa nieszpułki zwyczajnej

Nieszpułka zwyczajna najprawdopodobniej została udomowiona już przed 3 tysiącami lat w Azji Zachodniej. W Europie rozpowszechnili ją Rzymianie, a szczyt jej popularności przypadł na wiek XVII. Na terenach naszego kraju nieszpułka zwyczajna była uprawiana w XIX wieku, jednak jej owoców ani nie zjadano, ani nie wykorzystywano w celach leczniczych. W połowie XX wieku o tej ciekawej roślinie niemal całkiem zapomniano, jednak obecnie powoli znów wraca do łask. Uprawa nieszpułki jadalnej nie jest szczególnie skomplikowana. Warto jednak wiedzieć, czego potrzebuje i jak ją właściwie pielęgnować.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez tettogarrone (@tettogarrone)

Sadzenie: Nieszpułka zwyczajna znajduje zastosowanie jako ozdoba zarówno ogródków przydomowych, jak i ogrodów miejskich czy parków. Sadzonki najlepiej wysadzać wiosną.

Ziemia: Nieszpułki zwyczajne najlepiej rosną w podłożu przepuszczalnym i wilgotnym, o odczynie od lekko kwaśnego do lekko zasadowego. Roślina poradzi sobie świetnie w glebie przeciętnej – ale nie w podmokłej lub bardzo suchej.

Stanowisko: Nieszpułka zwyczajna preferuje stanowiska słoneczne lub lekki półcień. Miejsce, w którym rośnie, powinno być osłonięte od silnych wiatrów.  

Podlewanie i nawożenie: Młode drzewka wymagają umiarkowanego podlewania, a starsze drzewa należy koniecznie podlewać w czasie suszy. Nieszpułki zwyczajne nawozimy w marcu i kwietniu, używając nawozów sztucznych (na przykład przeznaczonych do krzewów i drzew owocowych) lub naturalnych (na przykład gnojówki z pokrzywy czy obornika). Rośliny warto też ściółkować kompostem.

Kwitnienie: Kwitnie w maju i czerwcu, wytwarzając białe kwiaty, podobne do kwiatów pigwy i jabłoni.

Owocowanie: Nieszpułka zwyczajna wytwarza okrągłe, brązowe owoce, przypominające nieco niewielkie jabłka. Są jednak twarde i mają grubą skórkę.

Przycinanie: Przycinanie nieszpułki zwyczajnej najlepiej przeprowadzić w lutym lub w marcu. Cięcie pozwala uformować roślinę i ograniczyć jej rozrost, a także sprawia, iż wytwarza ona więcej kwiatów i owoców.

Rozmnażanie: Roślina może być rozmnażana przez nasiona lub przez szczepienie.

Choroby i szkodniki: Nieszpułka zwyczajna jest rośliną dość odporną na ataki chorób i szkodników.

Zimowanie: Roślina cechuje się wysoką mrozoodpornością. Jeśli ulega jakimkolwiek uszkodzeniom, zwykle dzieje się to na przedwiośniu, kiedy dni są ciepłe, a nocą zdarzają się przymrozki. Przemarza dopiero w temperaturze -30 stopni Celsjusza.

Czytaj też: Nietypowe drzewka owocowe do przydomowego sadu. Takich okazów nie spotkasz w co drugim ogrodzie

Jakie właściwości mają owoce nieszpułki?

Owoce nieszpułki zwyczajnej zawierają między innymi dużo żelaza i witamin z grupy B, a także witaminę C i dużo antyoksydantów. W Turcji stosowane są na choroby nerek. W tradycyjnej medycynie były też traktowane jako środek na problemy żołądkowe, choroby serca czy kamienie żółciowe i nerkowe.

Owoce tej rośliny można zjadać na surowo, jeśli tylko będą odpowiednio przejrzałe. Wówczas ich kwaśny miąższ staje się bowiem smaczny i słodki. Jeśli owoce nieszpułki zwyczajnej zostaną zjedzone zbyt wcześnie, mogą spowodować poważne problemy zdrowotne. Zbiór owoców odbywa się dopiero pod koniec jesieni, ponieważ mrozy pomagają w ich dojrzewaniu. Po zebraniu powinny dodatkowo poleżeć w chłodzie. Można z nich przygotować ciasta, desery, dżemy, likiery, galaretki czy konfitury.

Źródła: drzewa.com.pl, ekologia.pl

Autor: Anna Jabłońska-Adamska

Przeczytaj również: Rozmnażanie krzewów z sadzonek zdrewniałych. Jakie rośliny rozmnożyć przez sadzonkowanie?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.