Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Zimozielone krzewy liściaste w doniczkach - ozdoba balkonu i tarasu przez cały rok. Co posadzić i jak pielęgnować?

Szukasz roślin, które będą zdobiły balkon czy taras również w zimie? Postaw na zimozielone krzewy liściaste. Wiele z nich dodatkowo kwitnie latem i daje sobie radę w trakcie mrozów nawet bez okrycia. Jakie gatunki wybrać i jak o nie dbać? Poznaj najciekawsze krzewy liściaste w doniczkach. 

Zimozielone krzewy liściaste w doniczkach - ozdoba balkonu i tarasu przez cały rok. Co posadzić i jak pielęgnować?
Balkon i taras późną jesienią nie musi być szary. Można ozdobić go zimozielonymi krzewami. Fot.123RF/CanvaPro

Spis treści: 

Czym są krzewy zimozielone? 

Krzewy zimozielone to takie rośliny, które na zimę nie gubią liści lub igieł. Dzięki temu ładnie prezentują się przez cały rok, szczególnie w polskich warunkach. Takie gatunki świetnie wyglądają np. na tle śniegu – zieleń efektownie kontrastuje z bielą. W trakcie mroźnych dni atrakcyjny jest też pojawiający się na liściach szron. Niektóre rośliny mają ponadto barwne – np. czerwone, granatowe – owoce i jagody, które stają się dodatkowym akcentem kolorystycznym. 

Chociaż wiele krzewów zimozielonych dobrze radzi sobie w polskich warunkach, niektóre wymagają okrycia czy ściółkowania. To obniża ryzyko, że korzenie przemarzną, a roślina osłabnie.  

Liściaste zimozielone krzewy ładnie wyglądają nie tylko w ogrodach czy parkach. Coraz częściej są również sadzane w donicach na balkonach i tarasach. Świetnie sprawdzają się jako osłonięcie np. od sąsiadów czy naturalna balustrada. Mogą wymagać okresowego podlewania. Krzewy rosnące w gruncie mają zapewnioną wilgotność także w zimie, np. z topniejące śniegu, a te na balkonach i tarasach – nie. 

Przeczytaj również: Piękny, zielony ogród przez cały rok. Poznaj najpopularniejsze rośliny zimozielone

Jakie zimozielone krzewy liściaste zasadzić w doniczce? 

Najlepiej wybrać takie krzewy, które rosną w naszym kraju w naturze lub które w swoim kraju macierzystym mają podobne warunki klimatyczne. Są one przystosowane do niskiej temperatury, mrozu, wiatru, deszczu czy śniegu. 

  • Bukszpan wiecznozielony 

Roślina dziko rośnie m.in. w Ameryce Południowej, Azji oraz Europie. Osiąga do 8 m wysokości i ma niewielkie skórzaste liście (do 5 cm wielkości). Bukszpan wiecznozielony najlepiej rośnie na próchnicznej i przepuszczalnej glebie. Dobrze, by była ponadto o pH lekko zasadowym lub obojętnym. Co ciekawe, bukszpan również kwitnie – w sprzyjających warunkach w marcu i kwietniu pojawiają się niewielkie żółte i białe kwiatuszki.  

Bukszpan wyjątkowo dobrze prezentuje się w donicy. Fot.CanvaPro

Bukszpan nie ma dużych wymagań dotyczących stanowiska. Może rosnąć zarówno w słońcu, jak i półcieniu czy nawet cieniu. Nie potrzebuje również częstego podlewania i dobrze znosi okresowe przesuszenie. Ze względu na pochodzenie roślina wymaga jednak okrywania na zimę – przede wszystkim młode okazy mogą przemarznąć, gdy będzie bardzo zimno.  

Bukszpan wiecznozielony jest też gatunkiem, który możesz z łatwością przycinać i formować. Stworzysz więc np. atrakcyjną kulę czy równy żywopłot. 

  • Różanecznik (rododendron) 

Rododendron dziko rośnie przede wszystkim w Azji, a także w Europie i Amerykach. W naturze może mieć nawet 30 m wysokości, a w donicy wyrasta do kilku m. Dostępnych jest ponad 1000 różnych gatunków tej rośliny, dlatego na pewno znajdziesz coś idealnego dla siebie. Roślina ma dekoracyjne kwiaty i liście, więc świetnie nadaje się na balkony i tarasy. Przez cały rok zachwyca swoją urodą. 

Dla różaneczników najlepszą glebą jest ta przepuszczalna i kwaśna. Warto ponadto regularnie stosować nawozy. Podłoże powinno być lekko wilgotne, dlatego latem niezbędne jest systematyczne podlewanie. Rododendrony najlepiej kwitną w półcieniu. Dają sobie radę na mrozie, jednak lepiej zapewnić im stanowisko osłonięte od wiatru. 

Jakie są kwiaty różaneczników? Niezwykle efektowne i stosunkowo duże. W zależności od gatunku mogą mieć różne kolory, m.in. biały, pomarańczowy, żółty, fioletowy, różowy, czerwony czy purpurowy. Pojawiają się w maju i czerwcu. 

Przeczytaj również: Z tych roślin stworzysz szybkorosnący żywopłot. Gatunki do słońca i cienia

  • Ostrokrzew 

Ostrokrzewy w naturze rosną głównie w Azji, Ameryce Północnej i Południowej oraz Australii. Chociaż w Polsce nie spotkasz ich dziko, są bardzo lubianymi roślinami ozdobnymi. To łatwy w uprawie gatunek, który nie ma dużych wymagań. Ma natomiast bardzo efektowne i charakterystyczne liście, a w maju i czerwcu kwitnie. Dekoracyjną funkcję pełnią też niewielkie okrągłe czerwone jagody (są trujące). Ostrokrzew najlepiej rośnie na przepuszczalnej glebie o kwaśnym odczynie. Lubi też cieniste lub półcieniste stanowiska. 

Liście ostrokrzewu są wyjątkowe, ale najpiękniej prezentuje się zimą, podczas owocowania. Fot. CanvaPro

  • Pięciornik trójząbkowy 

Do pięciorników należy nawet 500 gatunków. W Polsce dziko spotkasz 30 różnych. Roślina świetnie odnajduje się więc w naszych warunkach atmosferycznych. Pięciornik trójząbkowy ma jedynie kilka cm i kwitnie na biało, a jego liście jesienią zmieniają kolor na żółty i pomarańczowy. Ma niewielkie pojedyncze kwiaty, które pojawiają się od czerwca do lipca.  

Pięciornik najlepiej czuje się na słonecznym lub półcienistym stanowisku. Jest rośliną, która nie ma dużych wymagań co do gleby. Dobrze radzi sobie ponadto z okresowym przesuszeniem. 

  • Kiścień wawrzynowy 

Kiścienie należą do rodziny wrzosowatych i w naturze rosną w Azji oraz Ameryce Północnej. Krzew ten ma spore dekoracyjne liście, a w maju i czerwcu pojawiają się też kwiaty (zebrane w grona, białe). Roślina wyrasta do 1,5 m wysokości i bardzo efektownie wygląda w donicy.  

Kiścień wawrzynowy jest też umiarkowanie mrozoodporny, ale tylko w zimniejszych częściach Polski wymaga okrycia. Najlepiej rośnie na żyznej i próchnicznej glebie o kwaśnym pH. Podłoże powinno być też stale lekko wilgotne, dlatego w lecie niezbędne może być nawadnianie. Roślina lubi cieniste i półcieniste stanowiska, więc sprawdzi się na ciemnym balkonie. 

Kiścień wawrzynowy to krzew idealny na taras lub balkon. Fot.CanvaPro

  • Trzmielina Fortune'a 

To krzew, który dziko rośnie przede wszystkim w Azji. W Europie i Polsce jest rośliną ozdobną. Wyrasta do ok. 50 cm wysokości i ma bardzo ozdobne liście – najczęściej zielono-białe. W zależności od odmiany mogą być też zielone, białe lub żółtawe i o różnej wielkości. Co ciekawe, jesienią i zimą liście wybarwiają się na czerwono. W maju trzmielina Fortune’a kwitnie, jednak kwiaty są niewielkie i blade.  

Gatunek wymaga słonecznego lub półcienistego stanowiska, a także żyznej i przepuszczalnej gleby o lekko kwaśnym odczynie. Roślina radzi sobie z mrozem, jednak w przypadku bardzo niskich temperatur może wymagać okrycia. Dodatkowo ważne, by gleba była stale wilgotna. 

Jak dbać o krzewy zimozielone w zimie? 

Każdy krzew ma trochę inne wymagania. Zawsze dopasuj więc sposób działania do tego, jakie gatunki masz w doniczce. Niektóre mogą wymagać wniesienia do domu, jednak większość spokojnie radzi sobie na balkonie czy tarasie. 

Aby zadbać o korzenie i uchronić je przed przemarznięciem, warto owinąć doniczkę np. agrowłókniną, styropianem czy słomą. Taka izolacja sprawi, że nawet bardzo niska temperatura nie będzie roślinie straszna. Możesz ponadto skorzystać ze ściółkowania. Chodzi o obsypanie podłoża np. korą, która również ma właściwości izolacyjne. 

Warto ponadto ustawić swoje okazy pod daszkiem, żeby ochronić je przed śniegiem i mroźnym wiatrem. Nie zapominaj także o strzepywaniu nadmiaru śniegu z liści. Rób to jednak delikatnie, żeby nie połamać rośliny.  

Chcesz mieć zimozielone krzewy liściaste w doniczkach na balkonie lub tarasie? Możesz wybierać z wielu różnych gatunków. Zasadź rośliny, które najlepiej odnajdą się w twojej przestrzeni i ciesz się zielenią również w zimie. 

Źrodło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Co trzeba zrobić z hortensjami w listopadzie? Odwdzięczą się cudnymi kwiatami w sezonie

Przesadzanie i rozmnażanie żywokostu przez sadzonki korzeniowe. Jak dobrze to zrobić?

Zabezpieczanie trawy ozdobnej . Jak związać trawy przed zimą?

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.