Porady ogrodnicze

Jak podlewać i czym nawozić pelargonie? Zasady pielęgnacji pelargonii

Pelargonie to kwiaty, które są kojarzone z babciami. Nic dziwnego! Starsze osoby bardzo chętnie je uprawiały nie tylko w ogrodach, ale także na balkonach, a nawet w domach. Te rośliny tworzą duże kolorowe kwiaty, które wspaniale urozmaicają przestrzeń.  Ponadto bardzo łatwo można je rozmnażać i dzielić się sadzonkami z innymi. Zastanawiasz się, jak pielęgnować pelargonie, aby pięknie kwitły? Sprawdź.

Jak podlewać i czym nawozić pelargonie? Zasady pielęgnacji pelargonii
Pelargonie to piękne rośliny, które udekorują ogród, taras czy balkon. Wybierz okazy w ulubionych kolorach i ciesz się ich widokiem całe lato! Fot.123RF.com

Spis treści:

Rodzaje pelargonii

Jeśli szukasz pelargonii do ogrodu, domu lub na balkon, zapoznaj się ze wszystkimi jej rodzajami. Możesz wybierać spośród odmian:

  • angielskich vel. wielkokwiatowych — jest niezwykle dekoracyjna. Tworzy bardzo gęste, dwukolorowe kwiatostany, które robią niesamowite wrażenie. Osiąga do 70 cm wysokości. Co ważne nie znosi zimna, dlatego można ją przechowywać na zewnątrz tylko do pierwszych przymrozków. Jeśli chcesz, żeby przetrwała do kolejnego sezonu, trzymaj ją zimą w domu w jasnym miejscu;

  • rabatowych — jest bardzo łatwa w uprawie, dlatego jest często spotykana w ogrodach. Dorasta do 50 cm. Wytwarza grube pędy, które są dość podatne na łamanie. Dlatego należy uważać, gdy sadzisz ją na grządkę. Dodatkowo pelargonia rabatowa wypuszcza duże kwiatostany w formie baldachów. Kwitną od wiosny aż do późnej jesieni, więc doskonale się nadają do ozdoby domu;

  • bluszczolistnych vel. zwisających — często wybierana do wiszących donic, np. przed wejściem do domu czy na taras. Wytwarza cienkie pędy, które mogą osiągać nawet do 100 cm długości. Wzdłuż nich wyrastają kwiaty w formie baldachów. Są mniejsze niż w przypadku pelargonii angielskich czy rabatowych, ale dzięki temu nie łamią się pod swoim ciężarem. Ta odmiana pięknie kwitnie od wiosny aż do pierwszych przymrozków.

Pelargonia angielska kwitnie od wiosny do jesieni. Fot. Pexels

Każda pelargonia świetnie się sprawdzi do dekoracji ogrodu, tarasu czy balkonu. Jednak nie tylko  tego powodu warto ją sadzić. Wszystkie rodzaje tej rośliny wydzielają specyficzny zapach, który odstrasza komary i meszki. A zatem, jeśli zdecydujesz się umieścić te kwiaty w swoim pobliżu, zapewnisz sobie naturalną ochronę przed ukąszeniami insektów.

Przeczytaj również: Pelargonie jeszcze nigdy tak pięknie nie kwitły. Znajomy ogrodnik podał przepis na domowy syrop

Pielęgnacja pelargonii — podstawowe zasady

Pelargonia cieszy się dużą popularnością ze względu na łatwość w uprawie. Dlatego też to dobra roślina dla osób początkujących, które dopiero zaczynają swoją przygodę z ogrodem. Oto najważniejsze zasady.

  • Stanowisko — pelargonia, a zwłaszcza rabatowa i angielska, uwielbiają słońce. Dzięki niemu obficie kwitną i intensywnie pachną. Gatunki bluszczolistne również dobrze sobie radzą w pełnym nasłonecznieniu, jednak można je także sadzić np. w półcienistych zakątkach. W takim miejscu będą się nieco wyciągać, jednak nadal będą dobrze wyglądać.

  • Ziemia — roślina uwielbia żyzne, bogate podłoże. Im więcej składników odżywczych w glebie, tym bardziej obficie kwitnie. Dlatego warto sadzić pelargonie np. w ziemi z dodatkiem nawozu i kompostu. Jednocześnie warto zadbać, aby gleba była przepuszczalna i lekka. Dzięki temu nie korzenie kwiatów nie zaczną gnić.

  • Rozmnażanie — pelargonie można bardzo łatwo rozmnażać przez sadzonkowanie. Wystarczy odciąć od matecznej rośliny jeden pęd z dwoma parami liści i umieścić go w wodzie z dodatkiem ukorzeniacza. Po kilku tygodniach powinny pojawić się korzenie. Wtedy można umieścić nową sadzonkę w ziemi i zacząć ją pielęgnować, aby pięknie się rozkrzewiła. Pelargonie można również wysiewać z nasion. Należy to zrobić na początku lutego, aby rośliny zdążyły zakwitnąć przed nadejściem lata.

Czego nie lubią pelargonie?

Pelargonie nie znoszą zimna. A zatem, jeśli chcesz, żeby przetrwały do następnego sezonu, koniecznie zabierz je z ogrodu przed nadejściem przymrozków.

Najlepiej przechowywać je w jasnym, chłodnym pomieszczeniu, dopóki nie nadejdzie wiosna. Przez ten czas należy ograniczyć podlewanie i zaniechać nawożenia. W marcu należy wznowić nawadnianie i dokarmianie, aby w maju pelargonia już była w pełni rozwinięta i kwitła.

Jak podlewać pelargonie?

Pelargonie dobrze wytrzymują krótkie okresy suszy. Dlatego nie trzeba ich podlewać zbyt często. Jeśli rośliny rosną w donicach, wystarczy je nawodnić 2-3 razy w tygodniu, tak aby gleba była lekko wilgotna. Ten kwiat lepiej znosi chwilowe przesuszenie niż całkowite zalanie, dlatego należy uważać z ilością wody.

Warto jednak pamiętać, że na nasłonecznionych stanowiskach ziemia w doniczce może wysychać bardzo szybko. Rośliny na takim stanowisku trzeba będzie podlewać nieco częściej. Najlepiej przed nawodnieniem ziemi wetknąć w środek palca i sprawdź, czy podłoże w środku jest suche czy wilgotne.

Pelargonie w gruncie nie wymagają częstego podlewania, zwłaszcza jeśli dobrze wyściółkujesz glebę. Gruba warstwa ściółki pomoże utrzymać wilgoć w glebie, dzięki czemu intensywne nawadnianie nie będzie konieczne.

Przeczytaj również: Co posadzić w jednej doniczce z pelargonią? Najważniejsze zasady i lista roślin, które pięknie kwitną przy pelargoniach

donica z pelargoniami Decydując się na posadzenie innej rośliny w doniczce z pelargonią, musimy mieć świadomość, jakie okazy można z nią łączyć. Fot.123RF.com

Czym nawozić pelargonie, by długo kwitły — naturalne nawozy

Pelargonie są dość żarłoczne, dlatego trzeba je regularnie dokarmiać. Najlepiej podczas sadzenia okazów do donic podsypać je nawozem do pomidorów. Zawiera dużą ilość potasu, który pobudza rośliny do rozwoju kwiatów.

Po ok. 1 miesiącu można zacząć podlewać pelargonie nawozem w płynie. Może być specjalny preparat do tego gatunku. Jednak, jeśli wolisz bardziej naturalne środki, sięgnij np. po:

  • gnojówkę ze skórki banana — ta część owocu zawiera bardzo dużo potasu, który jest potrzebny roślinom kwitnącym. Aby przygotować z niej nawóz, włóż świeżą skórkę banana w litrowym słoiku. Zalej ją ciepłą wodą i na górę nałóż gazę, aby do środka nie wpadały muchy i muszki. Odstaw całość w ciemne, ciepłe miejsce. Po 2 dniach gnojówka będzie gotowa do użycia. Przed wlaniem do doniczki należy ją rozcieńczyć z wodą w stosunku 1:1;

  • biohummus — to płynne odchody dżdżownic kalifornijskich. Zawierają nie tylko cenny potas, ale także mikroorganizmy, np. bakterie, które pozytywnie wpływają na ogólny rozwój roślin i ich odporność np. na choroby czy ataki szkodników. Biohummusu należy używać w rozcieńczeniu. Rekomendowana ilość wynosi 1 porcję nawozu na 10 porcji wody. Można stosować go nawet co tydzień przez cały okres wegetacyjny;

  • gnojówka z żywokostu kwitnącego — ta roślina zawiera bardzo dużo potasu. Dlatego warto po nią sięgnąć i przygotować z niej nawóz. W tym celu zbierz ok. 1 kg żywokostu i umieść w 10 l wiaderku. Następnie wypełnij go wodą i zakryj gazą, aby do środka nie wlatywały komary, muchy czy inne owady. Zostaw całość na ok. 2 tygodnie. W międzyczasie warto mieszać zawartość pojemnika, aby rośliny się równomiernie kompostowały. Gotową gnojówkę należy rozcieńczyć z wodą w stosunku 1:10. Takim preparatem można podlewać rośliny doniczkowe co 1-2 tygodnie. Pamiętaj, że ze względu na nieprzyjemny zapach ten nawóz nadaje się tylko do okazów na zewnątrz.

Wybór naturalnych preparatów do nawożenia pelargonii jest bardzo szeroki. Z pewnością znajdziesz coś odpowiedniego dla swoich kwiatów.

Przeczytaj również: 7 pomysłów na kompozycje z pelargoniami. Z jakimi kwiatami je łączyć?

Pelargonia. Pospolity kwiat, drogocenne właściwości na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.