Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Dlaczego warto stosować kwasy humusowe w ogrodzie? Lista zalet

Kwasy humusowe znajdują się w próchnicy glebowej – można uzupełnić je dzięki stosowaniu konkretnych preparatów. Ich obecność ma pozytywny wpływ na rośliny, które rosną znacznie lepiej. Czym dokładnie są kwasy humusowe, jakie mają właściwości i dlaczego warto stosować je w ogrodzie? Sprawdź! 

Dlaczego warto stosować kwasy humusowe w ogrodzie? Lista zalet
Hummus czyli próchnica jest niezbędny do prawidłowego wzrostu roślin Fot. 123RF/PICSEL

Z tego artykułu dowiesz się: 

Czym są kwasy humusowe? 

Sam humus to po prostu próchnica, której zawartość w glebie jest niezbędna, by rośliny prawidłowo rosły. W skład tej substancji wchodzą szczątki organiczne, przede wszystkim roślin, w pewnej części także zwierząt. Dodatkowo zawierają produkty aktywności metabolicznej różnych organizmów. Przykładowo biohumus uniwersalny jest wytworzony z odchodów dżdżownic. Jeżeli gleba jest uboga w humus, rośliny nie mogą poprawnie pobierać substancji odżywczych – nawet jeśli podłoże zawiera ich bardzo dużo. Warto więc dbać o to, by gleba miała odpowiednią ilość próchnicy. 

Kwasy humusowe są głównym składnikiem humusu, znajdują się też np. w torfie czy węglu brunatnym. Ich budowa nie jest jeszcze całkowicie poznana. Wiadomo natomiast, że są niezbędne w podłożu i znacznie poprawiają jakość gleby.  

Jakie właściwości mają kwasy humusowe? 

Stosowanie kwasów humusowych pozwala przede wszystkim zatrzymać odpowiednią ilość wody w glebie, a także pobrać najpotrzebniejsze substancje odżywcze i zadbać o żyzność. Jakie są właściwości humusu? Substancja ta jest naturalna i neutralna dla całego ekosystemu, a także bezpieczna. Nie ma więc obaw, że wpłynie negatywnie na człowieka czy jakiekolwiek organizmy – wręcz przeciwnie, kwasy humusowe stymulują działanie wielu organizmów żywych. Po użyciu humusu nie ma ponadto okresu karencji, czyli można zrywać plony bez czasu oczekiwania, który mija między nawożeniem a jedzeniem. 

Kwasy humusowe mają ponadto zdolność do obniżania soli w podłożu. Charakteryzuje je też wysoka pojemność wymiany kationowej – co w praktyce oznacza większą dostępność mikro- oraz makroelementów. Kwasy humusowe zawierają też dużo tlenu i mają ogromną pojemność wodną. 

Jak działają kwasy humusowe?  

Kwasy humusowe działają na glebę w sposób fizyczny, biologiczny oraz chemiczny. To oznacza, że mają zarówno wpływ na strukturę podłoża, jak i jego skład.  

Do ich głównych działań należą: 

 • poprawienie struktury gleby – która zachowuje odpowiednią ilość wody (co jest szczególnie istotne w przypadku podłoża piaszczystego i mocno przepuszczalnego) i staje się gruzełkowata,  
 • regulacja pH podłoża – czyli unormowanie odczynu zbyt kwaśnego lub zbyt zasadowego, 
 • wzmocnienie korzeni roślin oraz umożliwienie pobierania odpowiedniej ilości substancji odżywczych i wody, 
 • pomoc w przekształceniu substancji odżywczych, żeby były łatwiej przyswajalne przez rośliny, dzięki czemu są znacznie lepiej odżywione, 
 • wzmocnienie roślin, poprawa jakości plonów, a nawet zwiększenie wartości odżywczych (warzywa i owoce nawożone kwasami humusowymi mają więcej witamin i minerałów), 
 • poprawa odporności roślin na wystąpienie wielu różnych chorób czy atak szkodników, 
 • detoksykacja roślin i eliminacja zanieczyszczeń z gleby, 
 • stymulacja mikroorganizmów bytujących w podłożu. 

Jak widzisz, to niezwykle uniwersalna substancja. Jej użycie działa wielotorowo na glebę i rośliny. Korzystanie z kwasów humusowych jest szczególnie polecane na wyjałowionych podłożach, gdzie rośliny słabo owocują i kwitną. To ponadto dobry sposób na pozbycie się resztek pestycydów czy azotanów po nadmiernym nawożeniu chemicznymi substancjami. Humus sprawdza się też profilaktycznie – nie da się nim przenawozić. 

Humus znajduje się również w kompoście i oborniku fot. 123RF/PICSEL

Jakie preparaty zawierają kwasy humusowe? 

Dobrze dostępne kwasy humusowe, które są jednocześnie bezpieczne dla ogrodu, ekosystemu i człowieka, można z łatwością kupić w internecie lub sklepie ogrodniczym. Dostępnych jest bardzo dużo różnych preparatów, m.in. Humus Active, Rosahumus, Biohumus, Florahumus czy Humik. 

Produkty sklepowe najczęściej zawierają kwasy humusowe, które pochodzą z leonardytów. To złoża kopalniane, dzięki czemu znajdująca się w nich masa organiczna jest rozłożona, a więc i lepiej dostępna dla roślin. Humus znajduje się nie tylko w produktach tego rodzaju. Szczątki organiczne dostępne są też w innych stosowanych w ogrodzie nawozach. Znajdziesz je więc w oborniku oraz kompoście.  

Jeśli jest to obornik świeży, najlepiej przed użyciem go przekompostować. Dobrym wyjściem jest też wykorzystanie obornika granulowanego, który jest bezpieczniejszy dla wielu roślin. Kompost można wytworzyć samodzielnie z wykorzystaniem resztek roślinnych. 

Humus, zarówno pod postacią środków sklepowych, jak i obornika czy kompostu, dobrze nadaje się do różnego typu upraw. Można stosować go w ogrodzie, warzywniku, na polu uprawnym, rabacie, grządce, pod osłonami, a nawet na balkonie czy tarasie. Za każdym razem niezbędne jest dobraniem odpowiedniej dawki do wielkości danej przestrzeni oraz ilości ziemi. 

Dlaczego warto stosować kwasy humusowe? 

Kwasy humusowe to uniwersalne substancje, które świetnie działają na każdy rodzaj gleby. Stosując preparaty z humusem, możesz więc: 

 • zadbać o rośliny – poprawić ich wzrost, zwiększyć kwitnienie czy zebrać lepsze plony, 
 • uniknąć wielu szkodliwych substancji i zadbać o ekosystem – dzięki stosowaniu kwasów humusowych często nie trzeba korzystać ze sztucznych nawozów, a same kwasy są ekologiczne i bezpieczne również do uprawy warzyw, owoców czy ziół, 
 • szybko i łatwo poprawić jakość gleby – wykorzystanie humusu jest proste i nie wymaga specjalistycznych narzędzi, dodatkowo nie ma możliwości przenawożenia gleby, 
 • oszczędzić sporo pieniędzy – preparaty z kwasami humusowymi są stosunkowo tanie, a dodatkowo sam humus znajduje się też np. w oborniku czy kompoście. 

Kiedy i jak stosować kwasy humusowe? 

Sposób użycia kwasów humusowych zależy od tego, z jakiego preparatu korzystasz. Jeśli jest to humus ze sklepu, zawsze weź pod uwagę instrukcję na opakowaniu. Wskazuje ona dokładnie na sposób dawkowania danego preparatu. Najczęściej można z powodzeniem korzystać z takich substancji przez cały sezon wegetacyjny – wiosną, latem i jesienią. Nawóz humusowy w większości przypadków przeznaczony jest do rozpuszczania w wodzie. Później taką mieszanką podlewa się swoje uprawy. W zależności od warunków glebowych zwykle używa się 10-20 l humusu na 1 ha uprawy.  

Zastanawiasz się, czy humus sprawdzi się w twoim ogrodzie? Warto zastosować tę substancję, gdy: 

 • chcesz poprawić kwitnienie, wzrost i plonowanie roślin, 
 • zależy ci na poprawieniu struktury gleby, która jest zbyt piaszczysta, gliniasta lub wyjałowiona, 
 • doszło do przenawożenia nawozami mineralnymi, czyli np. w glebie jest za dużo konkretnego składnika, 
 • nie korzystasz regularnie z nawozów organicznych, takich jak obornik czy kompost, 
 • w danym miejscu zastosowano za dużo nawozów chemicznych, 
 • w twojej okolicy jest duży smog, zanieczyszczenie środowiska – co niekorzystnie wpływa na glebę. 

Kwasy humusowe są ekologiczne, bezpieczne i skuteczne. Nic więc dziwnego, że korzystają z nich zarówno rolnicy, jak i ogrodnicy-amatorzy. Jeśli szukasz czegoś, co znacznie poprawi jakość gleby w twoim ogrodzie – postaw na humus!  

Przeczytaj:

Oprysk ze skrzypu polnego: Jak zrobić i na co stosować?

Judaszowiec: jak go uprawiać?

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.