Spis treści:
Jak pielęgnować pelargonie?
Pelargonie to idealne rozwiązanie dla początkujących ogrodników, gdyż są bardzo proste w uprawie. Mimo to warto poznać podstawowe wymagania tych roślin, dzięki czemu będą pięknie i długo kwitły. Ze względu na pochodzenie (przywędrowały do nas z Afryki Południowej) pelargonie preferują miejsca ciepłe i słoneczne. Z kolei nadmierne zacienienie i brak słońca mogą prowadzić do całkowitego zaniku ich kwitnienia. Rośliny te nie mają szczególnych wymagań, jeśli chodzi o glebę, jednak zdecydowanie najlepiej sprawdzi się żyzne, przepuszczalne podłoże o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym.
Aby móc prawidłowo się rozwijać, pelargonie wymagają regularnego podlewania. W czasie upałów rośliny należy nawadniać dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Oprócz tego należy zadbać o nawożenie, ponieważ pelargonie stale potrzebują substancji odżywczych. W tym celu można użyć wieloskładnikowych nawozów przeznaczonych do balkonowych roślin kwitnących. Natomiast zdecydowanie lepszym sposobem na dostarczenie roślinom składników odżywczych jest przygotowanie nawozów domowych.
Przeczytaj również: Jedna szklanka sprawi, że pelargonie eksplodują kwiatami. Jak przygotować domową odzywkę do pelargonii?
Podlej pelargonie domową odżywką, a będą kwitły jak szalone. Fot.123RF/CanvaPro
Czego nie lubią pelargonie?
Niestety czasem się zdarza, że pięknie kwitnące do tej pory pelargonie słabną, gorzej rosną i nie chcą kwitnąć. Najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy są błędy w uprawie tych roślin. Dlatego warto dowiedzieć się, czego nie lubią pelargonie. Rośliny nie tolerują:
- miejsc cienistych,
- przeciągów,
- zbyt mokrej ziemi,
- przenawożenia,
- gęstego sadzenia.
Domowy syrop do pelargonii
Zastanawiasz się, co zrobić, aby pelargonie obficie zakwitły? Przygotuj domowy syrop, który sprawi, że rośliny obficie zakwitną i będą cieszyć nasze oczy przez cały sezon. W tym celu będziemy używać łupin orzecha włoskiego, które zawierają fosfor, potas, żelazo, cynk i magnez. Taki domowy nawóz wzmacnia korzenie, pobudza rośliny do wzrostu, zwiększa odporność na choroby i ataki szkodników, wspomaga tworzenie pąków kwiatowych, a nawet przedłuża kwitnienie.
Aby przygotować domowy syrop do pelargonii, zbierz łupiny z co najmniej kilkunastu orzechów, przełóż je do garnka, wlej półtora litra wody i gotuj przez około 20 minut. Po wystudzeniu odcedź na sitku. Powstały wywar należy rozcieńczyć w stosunku 1:2 (1 część preparatu na 2 części ziemnej wody), a następnie używać do podlewania raz na 15 dni. Z kolei niewykorzystany płyn można przechowywać w lodówce przez miesiąc.
Warto również zaznaczyć, że łupiny orzecha włoskiego mogą być stosowane jako drenaż. Podczas sadzenia lub przesadzania roślin włóż na dno doniczki łupiny, a dopiero potem wsyp ziemię. Pozwoli to zmniejszyć ryzyko gnicia korzeni.
Przeczytaj również:
Robi furorę w ogródkach. Kiedy siać i jak pielęgnować lak, by długo kwitł?
Prosty przepis na nawóz do begonii. W donicy będzie mnóstwo kwiatów
Budleja Dawida - król ogrodu. Najpiękniejsze odmiany, uprawa i pielęgnacja budlei
Pelargonia. Pospolity kwiat, drogocenne właściwości na INTERIA.TV.